120 mužov, ktorí vytvorili LFC IX.

Počas 120-ročnej histórie pomohlo formovať klub mnoho hráčov, manažérov, priaznivcov, správcov či iných osôb. Bez ohľadu na veľkosť ich prínosu, každý zohral svoju jedinečnú úlohu.


Kto z nich bol však najvplyvnejší a zanechal trvalé dedičstvo? Na to nám odpovie nový 12-dielny seriál 120 mužov, ktorí stvorili LFC…

40. Alan Kennedy (hráč 1978-1985)

Kennedy bol súčasťou mužstva, ktoré dvakrát vyhralo najcennejšiu európsku futbalovú trofej. A práve on sa výraznou mierou pričinil o tieto triumfy. Najprv v roku 1981 rozhodol finále s Realom Madrid v 82. minúte. A v roku 1984 premenil poslednú rozhodujúcu jedenástku v rozstrele proti AS Roma.

A to bol Kennedy ľavý obranca. V Liverpoole FC odohral sedem a pol sezóny a dosiahol všetky úspechy na klubovej úrovni. Vyhral päť titulov a štyri Ligové poháre.

Kenendy nenastrieľal veľa gólov za The Reds. V 359 zápasoch strelil 20 gólov, ale mal dar streliť gól v rozhodujúcich okamihoch. Aj napriek tomu, že patril medzi kvalitných krajných obrancov, rodné Anglicko reprezentoval len dvakrát.

Predtým ako prišiel do Liverpoolu FC hrával za Newcastle a po odchode z Anfieldu pôsobil ešte Sunderlande a Wigane. Potom hrával v mnohých kluboch v nižších súťažiach.

39. Jamie Carragher (hráč 1996-2013)

Carragher debutoval v prvom mužstve ako 18- ročný a hneď vo svojom prvom zápase strelil gól. Vtedy iste netušil, že k jednému gólu pridá už len štyri. Určite, ale netušil ani to, že za Liverpool FC nastúpi v ďalších viac ako sedemsto zápasoch.

Jamie sa stal legendou Liverpool FC. Bol odchovancom klubu aj keď v detstve fanúšikom konkurenčného Evertonu. Vyhral v červenom drese viac menej všetko čo vyhrať mohol až na majstrovský titul.

Svojimi výkonmi si vyslúžil aj pozvánku do reprezentácie Anglicka, za ktorú odohral 38 stretnutí. Carragher sa vyznačoval hlavne skvelou prácou v defenzíve a bol skvelým lídrom. Dlhé roky bol vice-kapitánom a vo svojich najlepších rokoch patril na svojom poste k najlepším.

Vyhral všetko čo vyhrať mohol. Dvakrát FA Cup, trikrát Ligový pohár, raz Ligu Majstrov a Pohár UEFA, ale Premier League nikdy nedobyl. Minulý rok sa rozhodol ukončiť aktívnu činnosť.

38. Tom Saunders (vedúci mládežníckeho vývoja a scout 1970-1986, administratívny pracovník 1993-2001)

Saunders bol rodákom z Liverpoolu a hrával futbal len na amatérskej úrovni. Ako učiteľ sa venoval sa hlavne deťom na školách, ktoré viedol k futbalu. Postupne sa vypracoval na jedného z významných mládežníckych trénerov v Anglicku.

V roku 1970 sa dostal do Liverpoolu FC aby začal pomáhať vychovávať mladé talenty. Jeho práca v klube bola vysoko cenená a v tejto funkcii pracoval v klube 16 rokov. V klube pracoval v čase Billa Shanklyho a podielal sa na výchove takých hráčov ako David Fairclough, Jimmy Case a Steve Heighway.

V tom čase robil aj scouta a vyhladával po svete neznáme tváre, ktoré sa stali neskôr dôležitou súčasťou mužstva. Stál za objavením Bruca Grobbelaara.

V roku 1993 sa na Anfield vrátil a pracoval v administratívnej sekcii. Pomáhal Sounessovi, Evansovi a Houllierovi. Saunders mal veľkú dôveru v manažéroch od éry Shanklyho až po Houlliera. Nakoniec v júli 2001 po dlhej chorobe zomrel.

37. Tommy Smith (hráč 1962-1978)

Tommy Smith je legendou Liverpoolu FC, ktorá odohrala v červenom drese 638 zápasov a strelila 48 gólov. Smith bol nekompromisný stredný obranca, ktorý ako keby bol zo železa. Súboje s ním boleli a preto sa mu hráči radšej vyhýbali.

Smith bol odchovancom klubu a na Anfielde strávil úctyhodných 16 rokov. Vyhral všetko čo vyhrať na klubovej úrovni mohol. Hral v ére Billa Shanklyho hlavnú úlohu a lúčil sa z Anfieldom v čase keď Paisleyho Liverpool FC kraľoval Európe.

Dokonca vo finále v Ríme na Olympijskom štadióne proti Borussii Mönchengladbach strelil gól, ktorý bol zároveň aj víťazným. Smith v rokoch 1970-1973 bol kapitánom mužstva. Napriek tomu, že Smith patril dlhé roky k najlepším obrancom v Anglicku v reprezentácii sa objavil len raz.

Smith po odchode z Liverpoolu FC dohral kariéru za morom v americkej lige. Potom sa však ešte na jednu sezónu vrátil na Britské ostrovy a kariéru ukončil v Swansea City.

36. Phil Taylor (hráč 1936-1954, tréner 1954-56, manažér 1956-1959)

Taylor pôsobil v mužstve Liverpool FC ako hráč, tréner a manažér. Ako hráč strávil na Anfielde takmer celú svoju aktívnu kariéru. Po sezóne v Bristole sa presťahoval do Liverpoolu FC a tu strávil 14 sezón.

V červenom drese odohral 343 stretnutí a strelil 32 gólov. Taylor hral na poste krajného záložníka. Počas hráčskej kariéry dokázal vyhrať raz First Divison v sezóne 1946/47. V rokoch 1950-53 bol kapitánom mužstva. Anglicko reprezentoval tri krát.

V sezóne 1953/54 v jeho poslednej mužstvo zostúpilo aj keď Taylor už nebol členom základnej jedenástky. Potom v klube pôsobil ako tréner. A pred sezónou 1956/57 sa stal manažérom. Chcel klubu pomôcť k návratu medzi elitu.

Nakoniec sa mu to nepodarilo a po dva a polročnom pôsobení na lavičke The Reds a 150 zápasoch ho nahradil Bill Shankly. Taylor podporoval klub z úzadia aj naďalej a až do smrti bol jeho veľkým fanúšikom. Zomrel v roku 2012 vo veku 95 rokov.

35. Ian Callaghan (hráč 1960-1978)

Ian bol odchovancom klubu a dodnes rekordérom v počte odohratých stretnutí. Za Liverpool FC ich odohral neuveriteľných 857. V nich dokázal streliť 68 gólov. Ian bol veľký futbalový gentleman. Nastupoval ako stredný záložnik.

V klube odohral takmer 19 sezón. Zažil tri sezóny v druhej najvyššej súťaže, kedy sa mužstvo dostalo z dna až na samí vrchol. Päťkrát sa stal majstrom Anglicka a po dva razy triumfoval v FA Cupe, pohári UEFA a pohári Európskych majstrov.

V reprezentácii odohral len štyri zápasy, z toho jeden na MS v Anglicku v roku 1966, kedy sa stal s Anglickom majstrom sveta.

Callaghan je jediným hráčom, ktorý prešiel z druhej divízie do najvyššej anglickej ligy a cez ňu až na samotný vrchol európskeho futbalu. Po sezóne 1977/78 vo veku 35 rokov odišiel na rok do USA aby sa potom vrátil do Swansea City. Kariéru ukončil vo veku 40 rokov v Crew Alexandra.

34. Robbie Fowler (hráč 1993-2001 a 2006-2007)

Muž, ktorý dostal na Anfielde prezývku Boh. Robbie Fowler bol odchovancom klubu. Debutoval už vo svojich 18-tich rokoch a hneď sa aj strelecky presadil. Fowlera si fanúšikovia hneď zamilovali. Vyznačoval sa skvelým streleckým inštinktom.

Už vo svojej druhej sezóne pomohol mužstvu získať Ligový pohár. V rokoch 1995 a 1996 sa stal najlepším mladým futbalistom v Anglicku. Mal 20 rokov keď debutoval v Anglickej reprezentácii. Nakoniec si v reprezentácii pripísal 26 štartov a strelil 7 gólov.

Fowler nevynikal rýchlosťou ani výškou, ale mal skvelú schopnosť v zakončení. Pokutové územie bolo jeho druhým domovom. Arsenalu strelil hetrik v Ligovom pohári za 4 minúty a 33 sekúnd. Fanúšikovia ho milovali.

V sezóne 2000/01 vyhral s Liverpool FC všetky súťaže v ktorých mužstvo hralo. Potom odohral ešte jednu sezónu a odišiel Leedsu United. Tam sa dlho neohrial a odišiel do Manchester City, kde strávil 4 sezóny.

Do Liverpoolu FC sa ešte raz vrátil a odohral 1,5 sezón. Potom hral v Cardiffe City a Blackburn Rovers. Kariéru ukončil v Thajsku. Za Liverpool FC odohral celkovo 369 zápasov a strelil 183 gólov.

33. Ephraim Longworth (hráč 1910-1928)

Longworth bol dominantným futbalistom v rannej ére klubu. Svojho času bol aj prvým hráčom Liverpoolu FC, ktorý sa stal kapitánom Anglickej reprezentácie. V Liverpoole strávil takmer celú svoju kariéru.

V červenom drese odohral 370 stretnutí, ale gól nikdy nestrelil. Hrával na kraji obrany, väčšinou na pravej, ale nerobilo mu problém hrať aj na opačnej strane ihriska. V rokoch 1922 a 1923 pomohol mužstvu získať majstrovský titul.

Longworth strávil na Anfielde 17 rokov, ktoré však prerušila prvá svetová vojna. Aj po skončení aktívnej činnosti ostal pracovať v klube. Počas aktívnej kariéry bol aj kapitánom Liverpoolu FC. Za reprezentáciu odohral 5 zápasov.

32. Roger Hunt (hráč 1959-1969)

Hunt prišiel na Anfield ako 21-ročný s amatérskeho klubu Stockton Heat. Dodnes je druhým najlepším strelcom histórie klubu. Práve Huntova strelecké majstrovstvo vystrieľalo postup Liverpoolu FC do najvyššej súťaže v sezóne 1961/62.

Hunt pokračoval v strieľaní gólov aj v najvyššej súťaži. Celkovo nastrieľal za Liverpool FC 286 gólov v 492 zápasoch. Dvakrát pomohol červeným k zisku majstrovského titulu. Bol aj pri zisku prvého FA Cupu pre Liverpool FC.

V roku 1966 bol ústrednou postavou Anglicka na Majstrovstvách sveta, ktoré na domácej pôde vyhralo. Hunt k zisku pomohol troma gólmi. Celkov za Anglicko nastúpil na 34 stretnutí a strelil 18 gólov.

Roger bol rýchlym a silným typom útočníka. Po 11 sezónach vo veku ešte len 31 rokov odišiel do Boltonu, kde v roku 1972 ukončil aktívnu činnosť.

31.Emlyn Hughes (hráč 1967-1979)

Hughes odohral za Liverpool FC 665 stretnutí a strelil 45 gólov. V počte odohratých zápasov mu patrí štvrtá priečka. Na Anfield prišiel za 65 000 libier z Blakpoolu ako 21-ročný. V červenom drese potom strávil 13 sezón.

Hughes najprv hrával viac v zálohe a až po niekoľkých sezónach sa presunul na post stopéra, kde nahradil Smitha. Od sezóny 1973/74 sa stal aj kapitánom mužstva. Stal sa miláčikom na Anfielde hlavne pre jeho vášeň k futbalu. Prezývali ho „Crazy Horse“.

Hughes vyhral štyri majstrovské tituly, dvakrát triumfoval v pohári UEFA a Pohári Európskych majstrov. V roku 1977 ho novinári zvolil najlepším futbalistom v Anglicku. V sezóne 1978/79 stratil miesto v zostave a rozhodol sa odísť do Wolverhamptonu Wanderers.

V rokoch 1981-83 pôsobil ako hrajúci manažér v Rotherhame United a o rok neskôr ukončil kariéru vo Swansea. Hughes Reprezentoval Anglicko 62 krát a strelil jeden gól.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply