120 mužov, ktorí vytvorili LFC VI.

Počas 120-ročnej histórie pomohlo formovať klub mnoho hráčov, manažérov, priaznivcov, správcov či iných osôb. Bez ohľadu na veľkosť ich prínosu, každý zohral svoju jedinečnú úlohu.


Kto z nich bol však najvplyvnejší a zanechal trvalé dedičstvo? Na to nám odpovie nový 12-dielny seriál 120 mužov, ktorí stvorili LFC…

70. Dave Ashworth (manažér 1919-1922)

Za tri roky pri klube dokázal Ashworth získať pre Liverpool jeden majstrovský titul a nebyť jeho predčasné odchodu mohol sa tešiť s Liverpoolom aj z ďalších úspechov. Práve po jeho odchode začal Liverpool upadať.

Ashworth už v začiatkoch dokázal svoje kvality, keď v decembri nahradil Pattersona a mužstvo vytiahol z druhej polovice tabuľky na štvrté miesto. O rok neskôr úspech zopakoval a postupne pripravoval mužstvo na ďalšie úspechy.

V sezóne 1921/22 sa tešil z majstrovského titulu a v nasledujúcej sezóne kráčalo jeho mužstvo za ďalším titulom, keď sa Dave rozhodol v decembri mužstvo opustiť a vrátiť do Oldhamu. Nik nevedel pochopiť jeho krok, ale pre Ashwortha bola rodina dôležitejšia, keďže jeho žena a dcéra boli invalidi a chcel byť im nablízku.

Neskôr pôsobil ešte v niekoľkých kluboch ako manažér a scout. Zomrel vo veku 79 rokov. Dnes sa môžeme len dohadovať, čo by dokázal tento manažér v Liverpoole v ďalších rokoch.

69. Ronnie Whelan (hráč 1979-1994)

Whelan strávil na Anfielde 15 rokov a prispel k mnohým úspechom klubu v tom čase. V dvoch sezónach bol dokonca kapitánom mužstva. Do Liverpoolu prišiel ako mladý 18-ročný stredopoliar v roku 1979.

Od sezóny 1981/82 sa stal pevnou súčasťou mužstva a podieľal sa na 6 titulov, 6 víťazstvách v domácich pohároch a tiež na víťazstve v PEM v roku 1984.

Whelan bol svedkom oboch veľkých tragédii, ktoré postihol klub a aj po ústupe Liverpoolu z popredných pozícii ostal klubu verný až do roku 1994 a to aj napriek tomu, že už pravidelne nehrával.

Kariéru ukončil v Southende, kde sa neskôr stal aj manžérom. Svojho času bol aj írskym reprezentantom. Za Liverpool odohral 493 stretnutí a strelil 73 gólov.

68. Harry Chambers (hráč 1915-1928)

Harry prišiel do Liverpoolu ešte v roku 1915, ale jeho sľubné rozvíjajúcu kariéru prerušila vojna a tak si na debut musel počkať až do roku 1919.

Nádejný útočník nakoniec v Liverpoole strávil takmer celú svoju kariéru. Odohral v jeho drese 339 zápasov a strelil 151 gólov. Veľmi dobré obdobie prežil hneď na začiatku 20.tych rokoch, kedy pomohol Liverpoolu vystrieľať dva tituly.

Potom jeho strelecká produkcia postupne upadla, ale svojho času hral veľmi dôležitú úlohu v klube. Svojho času bol aj reprezentantom Anglicka a v ôsmych zápasoch strelil 5 gólov.

67. Brian Hall (hráč 1968-1976, vedúci oddelenia styku s verejnosťou 1991-2011)

Brian Hall bol stredným záložníkom, ktorý zasvätil celý svoj život futbalu a hlavne Liverpoolu FC. Osem sezón odohral v červenom drese ako hráč a potom dvadsať rokov pôsobil na Anfielde ako vedúci oddelenia styku s verejnosťou.

Za Liverpool odohral 224 zápasov a strelil 21 gólov. Hall nebol dlhší čas pevnou súčasťou mužstva a zväčša pôsobil ako striedajúci hráč, alebo hráč pre pohárové zápasy. Bol malého vzrastu a veľký zápal pre hru.

S klubom vyhral dva tituly, jeden FA Cup a dvakrát pohár UEFA. Po skončení liverpoolskej kariéry odohral ešte niekoľko sezón v Plymouthe a Burnley. V roku 1991 sa vrátil do Liverpoolu, kde pôsobil ďalších dvadsať rokov.

66. Kevin Lewis (hráč 1960-1963)

Lewis prišiel do Liverpoolu so Sheffieldu United ako veľmi talentovaný hráč. Hral na krídle a v 82 zápasoch za Liverpool strelil slušných 44 gólov. Po troch úspešných sezónach však ako 23-ročný mužstvo opustil.

Vynikal svojou rýchlosťou a prácou z loptou a skvelým čuchom na góly. Už v prvej sezóne bol najlepším strelcom mužstva. V druhej sa výraznou mierou podielal na postupe mužstva do najvyššej súťaže. Tretia sezóna bola jeho poslednou.

Z hry ho vyradili zranenia a väčšia konkurencia a tak sa presťahoval do Huddersfieldu Town a neskôr do Wiganu Athletic, kde už ako 27-ročný ukončil aktívnu činnosť.

65. Arthur Riley (hráč 1925-1939)

Arthur Riley patrí medzi prvý zahraničných hráčov, ktorý pôsobili v Liverpoole FC. Pochádzal s Južnej Afriky a v bránke Liverpoole odchytal 338 zápasov. Zmluvu podpísal v roku 1925 a spočiatku bol len dvojkou za Elishom Scottom.

Preslávil sa skvelou obratnosťou a odvahou. V bránke Liverpoolu potom vládol viac ako desaťročie, ale veľa úspechov si neužil.

Aj napriek tomu, že Liverpool v tom čase dosť často prehrával, Riley patril medzi obľúbených hráčov fanúšikov a nikdy mu nedali pocítiť, že za prehry môže on. Práve naopak patril v tom čase k tým lepším, ktorý svojimi zákrokmi neraz potešili divákov na Anfielde.

64. Sami Hyypiä (hráč 1999-2009)

Jedno desaťročie bol Hyypiä obrannou skalou defenzívy Liverpoolu FC. Bol súčasne aj kapitánommužstva a svojho času jeden z najlepších stopérov na Britských ostrovoch. Do Liverpoolu prišiel z holandského William II, aby pozdvihol v tom čase slabú obranu.

Sami bol silný vo vzduchu a nerobila mu problém ani rozohrávka či hra pod tlakom. Podieľal sa na mnohých úspechoch klubu v tom čase, ale titul mu vybojovať nikdy nepomohol.

Za Liverpool odohral 464 zápasov a strelil 35 gólov. Vo Fínskej reprezentácii nastúpil na 105 stretnutí a strelil 5 gólov.

V poslednej sezóne už viac vysedával na lavičke a tak sa rozhodol v roku 2009 Anfield opustiť a zadarmo prešiel do Bayeru Leverkusen. Tam odohral dve sezóny a v súčasnosti tam pôsobí ako manažér. Je len asi otázkou času, kedy sa vráti na Anfield.

63. Ray Kennedy (hráč 1974-1982)

Ray bol skvelým ľavým záložníkom, ktorý v mužstve Boba Paisleyho zohral veľkú úlohu. Do Liverpoolu prišiel z konkurenčného Arsenalu za 180 000 libier. Na Anfielde potom odohral osem úspešných sezón.

S klubom vyhral všetko čo sa dalo a dotiahol to aj do reprezentácie. Za Anglicko si pripísal 17 štartov a strelil tri góly. V Liverpoole takmer v štyroch stovkách zápasov nastrieľal 72 gólov.

Kennedy bol šikovný futbalista, ktorý na Anfielde rozvinul svoj talent. Nielen, že góly strieľal ale ich aj mnoho pripravil. Po odchode z Liverpoolu odohral ešte po jednej sezóne vo Swansea a Hartlepool.

62. Gerry Marsden (spevák)

Spevák populárnej skupiny Gerry and The Pacemakers je autorom slávnej hymnyYou’ll Never Walk Alone. Od roku 1963 sa stala veľmi populárnou na Anfielde a odvtedy ju môžeme počuť na každom zápase.

Pieseň je známa po celom svete a spieva sa aj na iných štadiónoch. Marsden je rodákom z Liverpoolu a aj veľkým fanúšikom klubu.

V rokoch 1959 až 1966 pôsobil v spomínanej skupine a od roku 1966 pôsobí ako sólový spevák. Dnes má 70 rokov a zväčša hráva už len na Britských ostorovoch.

61. Bruce Grobbelaar (hráč 1981-1994)

Rodák zo Zimbabwe upútal predstaviteľov Liverpoolu, keď bol na hosťovaní v Crewe, v sezóne 1979/80 ktorý hral vtedy Fourth Divison. V nasledujúcej sezóne si ešte nezachytal. Ale od sezóny 1981/82 sa stal na dlhé roky brankárskou jednotkou na Anfielde.

V liverpoolskom drese odchytal 628 zápasov a 32 krát reprezentoval aj svoju rodnú krajinu. Bruce bol výstredným brankárom, ktorý neraz ľudí zabával fantastickými zákrokmi a manažérov vedel privádzať do zúfalstva svojimi nevšednými kúskami.

Podieľal sa mnohých úspechoch Liverpoolu a po skončení liverpoolskej kariéry pokračoval v niekoľkých kluboch na Britských ostrovoch. Mal už 42 rokov, keď ukončil aktívnu činnosť.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply