120 mužov, ktorí vytvorili LFC VII.

Počas 120-ročnej histórie pomohlo formovať klub mnoho hráčov, manažérov, priaznivcov, správcov či iných osôb. Bez ohľadu na veľkosť ich prínosu, každý zohral svoju jedinečnú úlohu.


Kto z nich bol však najvplyvnejší a zanechal trvalé dedičstvo? Na to nám odpovie nový 12-dielny seriál 120 mužov, ktorí stvorili LFC…

60. Sam Raybould (hráč 1900-1907)

Sam sa narodil v roku 1875 a patril medzi prvé veľké hviezdy na Anfielde v rannej ére klub. Do Liverpoolu prišiel v roku 1900 po mnohých zastávkach v amatérskych mužstvách. Liverpool za neho zaplatil 250 libier.

V Liverpoole odohral sedem sezón, a v každej patril medzi najlepších strelcov mužstva. Už v predošlom klube New Brighton naznačil inštinkt dobrého strelca. Už v svojom druhom zápase strelil gól a to do siete Evertonu. Hneď sa stal miláčikom fanúšikov Liverpoolu FC.

Raybould bol silný a rýchly útočník so skvelou strelou a svojho času bol na ostrovoch obávaným kanonierom. V sezóne 1902/03 nastrieľal v 33 zápasoch 31 gólov a stal sa tak prvým tridsaťgólovým strelcom.

Tiež strelil prvý hetrik Manchestru United a stal sa prvým strelcom, ktorý nastrieľal 100 gólov. Sam sa podieľal aj na prvých dvoch tituloch pre Liverpoolu a to hneď vo svojej úvodnej sezóne a potom aj v roku 1906.

Potom pokračoval v kariére v Sunderlande, Woolwichi a Chesterfielde. V červenom drese odohral celkovo 226 zápasov a stelil 129 gólov.

59. Bill Connell (tréner a scout 1903-1928)

Bill bol známou a rešpektovanou postavou rannej liverpoolske éry. Hral hlavnú úlohu v klube na začiatku minulého storočia. Manažéri mali aktívnu úlohu na mužstvom a fyzická príprava bola v rukách trénerov.

Connell bol zodpovedný za starostlivosť hráčov na dennej báze počas jeho 25-ročného pôsobenia na Anfielde. Liverpoolu pomohol získať tri majstrovské tituly a raz sa mužstvo prebojovalo do finále FA Cupu.

Bill bol veľký puntičkár a jeho mužstvá sa vyznačovali veľkou vytrvalosťou. Fyzickú kondíciu považoval pri prestupoch do mužstva za významný faktor. V roku 1928 z klubu odišiel, ale ostával s ním v kontakte ešte dlhé roky.

58. Sammy Lee (hráč 1976-1986, tréner 1993-2004 a 2008-2011)

Je otázne či v Liverpoole FC pôsobil vášnivejší hráč pre klub ako Sammy Lee. Desať rokov strávil na Anfielde ako hráč, aby sa neskôr stal trénerom a s prestávkou v tejto funkcii pôsobil 11 rokov.

Sammy bol miestny chlapec a odchovanec, ktorý si odbil debut ako 19-ročný. Hrával na poste stredného záložníka. Pomohol Liverpoolu FC vyhrať trikrát majstrovský titul a dvakrát sa s ním tešil z víťazstva v PEM.

Za Liverpool odohral celkovo 295 zápasov a strelil 19 gólov. Neskôr hral ešte v Queens Park Rangers, v španielskej Osasune, Southamptone a kariéru ukončil v Boltone. Jeho láska k Liverpoolu FC však nikdy nezmizla a neskôr sa do klubu vrátil ako tréner.

57. Eric Sawyer (riaditeľ 1961-1979)

Sawyer zohral v čase Shanklyho manažerovania významnú úlohu na poste riaditeľa klubu. Bol šikovným obchodníkom a blízkym poradcom Johna Mooresa v spoločnosti Littlewoods. Moores bol v tom čase akcionárom v klube a práve on odporučil Erica aby prešiel na Anfield.

Našťastie, v tom čase presvedčil majiteľov aby investovali do ambicióznych plánov Billa Shanklyho. Práve on ich presvedčil, aby vhodne doplnili káder a investovali. V tom čase priviedol na Anfield Iana St. Johna, ktorý stál 37 000 libier a stanovil tak rekord.

Ďalšie posily nasledovali aj potom a klub prosperoval na ihrisku aj mimo neho. Sawyer mal veľkú zásluhu na úspechoch Billa Shanklyho.

56. Bill Lacey (hráč 1912-1924)

Bill bol jeden z mála futbalistov, ktorý prišiel na Anfield z konkurenčného Evertonu. V tom čase stál 150 libier. Bol univerzálnym hráčom a okrem brankára dokázal hrať na každom poste, čo ukazoval neraz na ihrisku.

Bol temperamentným hráčom, ktorého ste nemohli prehliadnuť. Bol silný a nebojácny a v roku 1914 pomohol Liverpoolu FC dostať sa do finále FA Cupu, v ktorom však mužstvo neuspelo. V rokoch 1922 a 1923 mužstvu dopomohol k zisku majstrovského titulu.

V Liverpoole strávil deväť sezón a za ten čas stihol odohrať 259 zápasov a strelil 29 gólov. Reprezentoval aj Írsko a Severné Írsko, za ktoré odohral dokopy 26 zápasov. Po odchode z Liverpoolu hral ešte v New Brighton a Shelbourne.

55. Pako Ayesteran (Asistent manažéra 2004-2007)

Pako prišiel do klubu v roku 2004 ako asistent manažéra Rafu Beniteza. Hneď v prvej sezóne sa výrazne pričinil o zisk najcennejšej európskej trofeje – Ligy majstrov. Už pred príchodom spolu pracovali vo Valencii.

Pako si rýchlo získal rešpekt hráčov a mal na starosti hlavne fyzickú stránku hráčov. Jeho vplyv bolo vidieť aj o rok neskôr pri zisku FA Cupu. V jeho tretej sezóne sa klub opäť dostal do finále Ligy majstrov, ale tento krát neuspel.

Po úspešných troch sezónach však z klubu odišiel, čo bol šok pre mnohých. Jeho cesta smerovala do Portugalska, kde pôsobil v Benfice a po roku sa vrátil späť do Valencie. V súčastnosti je manažérom v mexickom Tecos UAG.

54. Albert Stubbins (hráč 1946-1952)

Stubbins pôsobil predtým ako prišiel do Liverpoolu v Newcastle, ale za deväť rokov pôsobenia sa v klube výrazne nepresadil. Liverpool FC ho získal za 13 000 libier a urobil dobrý obchod.

Za sedem sezón odohral v červenom drese 178 zápasov a strelil 83 gólov. Jeho vplyv na mužstvo sa prejavil okamžite, kedy hneď v prvej sezóne získal s mužstvom titul. Nastrieľal 24 gólov a výrazne sa podieľal na úspechu.

Albert bol robustný útočník, ktoré na ihrisku bolo hneď vidieť, ale hlavne skvelými výkonmi. V ďalšej sezóne strelil znova 24 gólov, ale potom jeho produkcia výrazne začala klesať, tak ako aj klub v tabuľke.

V roku 1953 odišiel Stubbins do Ashingtonu, kde po jednej sezóne ukončil aktívu činnosť.

53. Pepe Reina (hráč 2005-2013)

Pred sezónou 2005/06 si Benitez priniesol nového brankára a tak hrdina z predošlej sezóny Dudek ostal na vedľajšej koľaji. Reina sa hneď stal oporou mužstva, ktoré sa na neho mohlo vždy spoľahnúť. Reina stál 6 miliónov libier a prišiel z Villarealu. Predtým pôsobil v Barcelone FC.

Reina mal skvelú kopaciu techniku a neraz vedel vynikajúco založiť protiútok. Postupne však sa dostával do priemeru a v posledných rokoch už nebol tou oporou ako v začiatkoch a tak nový manažér si priviedol nového brankára a Reina odišiel na hosťovanie do Neapolu.

Reina odohral v červenom drese 396 zápasov a v 28 krát reprezentoval Španielsko. Pepe bol obľúbencom na Anfielde a čas ukáže či sa ešte postaví medzi žrde v drese Liverpoolu FC.

52. David Fairclough (hráč 1974-1983)

David bol asi najslávnejším striedajúcim hráčom v Liverpoole FC. V Liverpoole strávil desať sezón, ale neodohral ani stovku ligových zápasov. Celkovo si zahral 154 krát a strelil 55 gólov. Na striedajúceho hráča slušný výsledok.

Bol odchovancom klubu a v sezóne 1976/77 strelil jeden z najslávnejších gólov, keď v závere štvrťfinále so St. Etienne posunul Liverpool do semifinále a nakoniec sa mužstvo radovalo z víťazstva PEM.

David bol dobrý útočník, ale nikdy sa nedokázal naplno presadiť v nabitom mužstve Liverpoolu FC. Ako striedajúci hráč mu však pomohol vyhrať mnohé trofeje a neraz Liverpool zachránil od prehry.

Po odchode z Liverpoolu FC pôsobil v mnohých kluboch v Anglicku, ale zahral si aj v USA, Švajčiarsku a Belgicku. V roku 1991 ukončil aktívnu činnosť.

51.Donald MacKinlay (hráč 1910-1929)

Donald prežil na Anfielde jednu z najdlhších futbalových kariér. Do Liverpoolu FC prišiel v roku 1910 a posledný zápas odohral o 18 rokov neskôr. Do klubu prišiel z Newton VIlla. Liverpoolu pomohol vyhrať v rokoch 1922 a 1923 ligový titul.

MacKinlay bol nekompromisný a tvrdý obranca, ktorý väčšinou nastupoval na ľavej strane obrany. Dokonca sa stal aj kapitánom mužstva. Za Liverpool odohral 434 stretnutí a strelil 34 gólov. Dvakrát si zahral aj za reprezentáciu Škótska.

Bol univerzálnym futbalistom a dokázal zahrať aj na krídle. McKinlay v roku 1928 opustil Liverpool a dve sezóny hral v nižších súťažiach.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply