2 miliardy za LFC. Henry a spol. ponuku z Blízkeho východu odmietli

Ešte na konci roka 2017 sa bratranec šejka Mansoura, vlastníka Manchestru City, pokúšal o prevzatie klubu z Anfieldu. Neúspešná bola aj jeho druhá ponuka o niekoľko týždňov na to.

Khalid bin Sultan bin Zayed Al Nahyan sa chcel pretekať so svojím bratrancom. Až tak, že bol ochotný zaplatiť sumu, ktorá by ďaleko ďaleko prevýšila najdrahší predaj klubu vo futbalovej histórii, ktorý drží rodina Glazerovcov, majitelia nášho „milovaného“ Manchestru United. Tá v 2005 vynaložila  £790m.

Khalid je popritom jedným z najúspešnejších podnikateľov v Perzskom zálive, zároveň má aj prestížne mesto v kráľovskej rodine, ktorá v Spojených arabských emirátoch vládne.

Daily Mail, na základe dokumentov ktorými disponuje, prišiel s tvrdením, že podnikateľ z Emirátov (jeho spoločnosť Bin Zayed International) chcel Liverpool kúpiť aj za pomoci nemenovaného partnera z Číny, ktorý by získal menšinový podiel.

Khalid bin Sultan bin Zayed Al Nahyan

Použiť mal aj investorov z Perzského zálivu, s ktorými už jednal a dohodol sa s nimi, že v prípade možnosti kúpy LFC, mu na tento účel poskytnú £750m. Khalid na to dokonca použil služby švajčiarskeho hedgového fondu (súkromný investičný fond, ktorý spravujú profesionálni investiční manažéri, pozn.) Alternative Advisors. Práve tu hľadal pomoc, ako od investorov získať spomenutých trištvrte miliardy libier. To len potvrdzuje, že jeho záujem bol vážny.

„Klient fondu Alternative Advisors potvrdil, že súčasný akcionár (FSG, pozn.) súhlasil s predajom 100% podielu a to vtedy, ak bude tento ocenený dvomi miliardami libier,“ tvrdí dokument, ktorý má redakcia Daily Mailu. Liverpool však niečo také kategoricky odmietol.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt henry werner gordon

Zľava Tom Werner, Mike Gordon a John Henry (tomu niečo hovorí ex-športový riaditeľ LFC Ian Ayre).

Na druhej strane je však z mailov medzi Greenbergom a zástupcom Sultanovej strany Midhatom Kidwaiom (výkonný riaditeľ Bin Zayed International) zrejmé, že minimálne nápad prevziať Liverpool sa zrodil a bol reálny. Stephen D Greenberg je potom výkonný riaditeľ Allan & Co, spoločnosti z USA, ktorú John Henry poveril, aby do LFC pritiahla investície. Nie je totiž tajomstvom, že liverpoolski majitelia (okrem Henryho majú v klube podiely aj Werner a Mike Gordon, pozn.) majú v pláne pustiť minoritný podiel i predať práva na vynovenú Main Stand, či celkovo na Anfield – na jeho meno. Možno ale neočakávali, že sa to pohne až takým výrazným smerom a ozve sa niekto, kto by najradšej kúpil celý klub.

Fenway Sports Group, ktorá klub od rieky Mersey vlastní od 2010, ale k téme pristúpila rázne – Liverpool FC nie je na predaj. Stalo sa tak aj na základe stretnutí Kidwaia s Tomom Wernerom z konca 2017 a začiatku roka 2018. Američania proste predávať nechcú.

Teda zatiaľ. Idea tu ale je trochu iná. Ak predať, tak len časť podielu, majoritu si chcú ponechať, veď LFC sa aktuálne teší veľmi dobrej kondícii. Po niekoľkých nepopulárnych krokoch, na ktoré časť fanúšikovského spektra reflektovala netrpezlivým „FSG out!“, sa klub od rieky Mersey podarilo ozdraviť, aktuálne je jeho účtovníctvo v kladných číslach, jeho zisky a celková hodnota rastú.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt alisson van dijk

Virgil van Dijk (v sivom) je najdrahším obrancom sveta.

Aj preto sa v ostatných prestupových obdobiach Henry rozhodol zainvestovať do kádra, výsledkom čoho sú príchody hráčov ako van Dijk, Salah, N. Keïta, Oxlade-Chamberlain, Fabinho, či Alisson.

„Majitelia LFC jasne a zodpovedne vyhlásili, že o predaj väčšinového podielu, či celého balíka akcií neuvažujú. Za istých okolností by ale zvážili pustenie menšinového podielu. To by spočívalo v dohode s investorom o podpore ich obchodných záujmom, napĺňaní klubovej stratégie a pokračovaním jeho rozvoja a rastu,“ cituje Daily Mail z daného dokumentu.

6 Comments

 1. Steeler

  24. augusta 2018 at 10:57

  Momentálne by bolo zbytočné predať LFC. Klub ma kladné čísla, rekordné prestupy, rozširujúci sa Anfield a jeho akcie idú výrazne hore. LFC sa po dlhých rokoch dostáva na vrchol Európy, takže zmena majiteľa je zbytočná…

  • MengiCZE

   24. augusta 2018 at 11:29

   Takhle to brát nemůžeš. Pořád henry dotuje z vetsi casti hlavne redsox..

   Navíc pokud by za 3 roky byla krize, budem nadavat proc to neprodali

   • Steeler

    24. augusta 2018 at 11:40

    myslíš že takýmto tempom nebude mať Reds väčšie zisky ako Redsox? Prečo potom predávať klub, ktorý ti zarobí viac penazí? Plus vravím, že majitelia davajú rekordné sumy na prestupy a rozširujú Anfield… fans nemajú dôvod žiadať zmenu

 2. Xabi18

  24. augusta 2018 at 13:28

  Kde jsou ty časy když se hlásilo FSG out, skoro nikdo nechápal koncepci, že třeba klub uzdravit, dostat ze dluhu, investovat do stadionu a připravit pudu pro úspěchy… Jojo vše chce jen cas a trpělivost…

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply