Alisson Becker – rozhovor s najdrahším brankárom na svete

Rekordný prestup brankára Alissona Beckera je ďalším nákupom Reds a toto je jeho prvý rozhovor, ktorý uverejnil liverpoolfc.com. 

Alisson, v prvom rade vitaj v Liverpoole FC …

Ďakujem veľmi pekne.

Ako veľmi si spokojný s tým, že si túto dohodu urobil a stal sa hráčom Liverpoolu?

Som naozaj šťastný. Je to sen, ktorý sa stal skutočnosťou. Nosiť tento prestížny dres a hrať za klub tejto veľkosti je výhrou. Z hľadiska môjho života a mojej kariéry je to obrovský krok, aby som bol súčasťou tohto klubu a tejto rodiny. Môžete si byť istí, že dám do toho všetko.

Je pravda, že si skrátil svoju dovolenku a letel si do Liverpoolu urobiť túto dohodu?

Áno, trochu som ju skrátil, ale bol som nesmierne spokojný s tým, aby som si splnil tento sen a urobil ďalší krok v mojej kariére. Je to krok vpred, a keď ste šťastní v tom, čo robíte, nič nie je obeťou.

Takže som opustil svoju rodinu, aby som to vyriešil. Rovnako tu zastupujem aj moju rodinu a sú tu so mnou v mojom srdci. Som naozaj spokojný s tým, čo som tu videl, je to tak organizované. Toto bude náš nový domov.

Počas leta sa o tebe veľa špekulovalo. Prečo je pre teba Liverpool správnym klubom?

Ako som už povedal, Liverpool je tím, ktorý má chuť víťaziť. Má fanatických fanúšikov, ktorí sú za tímom v každom zápase. Hral som proti nim v minulom roku v Lige majstrov. Mal som možnosť zažiť to, atmosféra a tento zápas mali na mňa vplyv.

Keď som počul, že sa o mňa The Reds zaujímajú, začal som premýšľať o možnosti hrať za Liverpool. Prichádzam z klubu, kde som bol veľmi šťastný a som si istý, že budem aj tu.

Dám do toho všetko, aby mi to fanúšikovia potom dali späť a pripojil sa k tomuto tímu, pretože je to rozvíjajúca sa skupina, ktorá dosahuje skvelé veci. Dostali sa do finále LM a to je niečo, čo ma motivuje, aby som bol súčasťou mužstva, ktoré súťaži na vysokej úrovni.

Verím, že to bude znamenať dlhú kariéru v oblasti profesionálneho rastu, takže môžem do tímu ešte niečo pridať, aby tím ešte viac rástol, pretože je to masívny klub.

Mal si príležitosť hovoriť s Robertom Firminom o Liverpoole a ak áno, čo ti povedal?

Hovoril som s ním. Hovoril som s ním pred tým, ako sa to celé skutočne začalo. Keď sa rokovania stali oficiálnymi, hovoril som s ním a počul som len dobré veci o klube a meste. Je to hráč, ktorý sa tu cíti skutočne doma. Je milovaný fanúšikmi a naozaj populárny. Je to skvelý človek a mal len pozitívne veci, ktoré hovoril. Povedal, že keby som sem prišiel, bol by som naozaj šťastný. Viac sme sa spriatelili, keď sme strávili spoločný čas s národným tímom.

Som naozaj šťastný, že som v tom istom klube ako on a budem mať rovnakú každodennú rutinu ako on. Dúfajme, že sa môžeme spoločne rozvíjať.

Hral si proti Firminovi, Mohamedovi Salahovi a Sadiovi Maném minulú sezónu … akú máš radosť z toho, že v tejto sezóne budú na tvojej strane a nemusíš im čeliť?

Som nesmierne šťastný! Je ťažké hrať proti nim – a nielen nim. Nie sú len traja, ale je to celý tím. Mali skvelý rok, cítil som silu celého tímu – nie sú tu však len traja hráči, je ich tu 11 na trávniku, rovnako ako aj tí, ktorí prichádzajú z lavičky.

Ukázali veľkú túžbu vyhrať, takže je to pre mňa vzrušujúce, aby som s nimi vyhrával zápasy. Je to dôležité a som rád, že ich mám pri sebe.

Jeden z týchto zápasov bol samozrejme na Anfielde – semifinále Ligy majstrov. Akú skúsenosť si mal z tohto zápasu a z atmosféry?

Myslím, že to bol jeden z najvypätejších zápasov v mojej kariére a jeden z najzaujímavejších. Myslím, že faktor Anfield k tomu veľa prispel. Výsledok (5:2 pre LFC), bol nešťastným momentom, ale nebola to moja prvá prehra a nebude ani moja posledná.

Musím sa s týmito vecami zaoberať ako profesionál – bol to úžasný zápas. Spomínam si, že za 35 minút to bolo 50 na 50, ale od chvíle, keď fanúšikovia začali veriť tímu, priniesli na štadión energiu a hráči rástli. Bolo to moment, keď začali kontrolovať zápas. Salah strelil prvý gól a poslal štadión do delíria – bolo to neuveriteľné.

Hráči dúfajú, že dostanú tento typ podpory od fanúšikov. Pre mňa je to skvelé pre nadchádzajúcu sezónu. Dúfajme, že z toho môžem ťažiť a moje vystúpenia budú na ihrisku ešte lepšie.

Mal tento zápas vplyv na tvoje rozhodnutie prestúpiť do Liverpoolu?

Áno, čiastočne to ovplyvnilo moje rozhodnutie. Keď urobíte také dôležité rozhodnutie, nie je to len o tom zmeniť kluby. Prakticky to zmení celý život, život mojej rodiny, mojej manželke a mojej dcére. Tento zápas mal na prestup rozhodne vplyv, ale tiež som sledoval ich ďalšie duely.

Videl som iné zápasy, kde som mohol vidieť spôsob, akým Kloppov tím hral. To ma naozaj nadchlo, že budem súčasťou tohto mužstva.

Ďalším faktorom bolo, že klub je obrovský a hráči, ktorí sem prišli môžu získať trofeje, a tým pádom sa zapíšu do histórie tohto klubu. Projekt, ktorý tu je v posledných rokoch môže vydvihnúť tento klub späť na vrchol.

Poznáš Mo Salaha z Ríma. Mal si s ním nejaký kontakt?

Nemali sme toľko rozhovorov po tom, čo opustil Rím. Stretli sme sa znovu v LM, keď sme hrali proti sebe. Včera mi poslal správu, ktorá hovorí: „Hej, na čo čakáš?“ Keďže rokovania prebiehali v pokročilom štádiu, odpovedal som mu hneď: „Ukľudni sa, som na ceste!“ Som naozaj rád, že môžem hrať po jeho boku. Okrem toho, že je skvelým hráčom, je obrovským charakterom a skvelým človekom – čo je najdôležitejšia vec. Byť s týmito skvelými ľuďmi a hráčmi každý deň je pre mňa fantastické.

Tvoj kolega z národného tímu je tiež v Premier League – Ederson v Man City. Hovorili si s ním o tom, čo môžeš očakávať od tejto ligy?

Áno, hovorili sme spolu. V skutočnosti som hovoril so všetkými hráčmi z národného družstva, ktorí hrajú v Premier League a pýtal som sa, aká je, na štýl zápasov. Jednou vecou je pozerať sa na televíziu, ale zapojenie sa do ligy každý deň je odlišnou vecou. Počul som len dobré veci. Ak nie najlepšie. Premier League je jednou z najväčších líg na svete. Je tu veľká konkurencia a myslím si, že zistím, aké je to tu vzrušujúce.

Mám rád výzvy. Prišiel som sem, pretože to bude pre mňa veľká výzva na veľmi vysokej úrovni futbalu a patriť medzi týchto skvelých hráčov vo veľkom mužstve ako je Liverpool je skvelé.

Akú kvalitu dúfaš, že prinesieš do Liverpoolu? Ako by si opísal sám seba a tvoj štýl?

Rád ukážem svoje schopnosti na ihrisku. Nie som jedným z tých, kto by sa opísal slovami. Naozaj sa teším na svoju šancu.

Som pokojný typ brankára a predovšetkým mám skutočnú túžbu vyhrať. Keď sa dostanem na ihrisko, dám všetko pre tím a všetko pre dres, ktorý nosím.

Fanúšikovia a hráči môžu očakávať veľa odhodlania odo mňa na ihrisku a v každodennom tréningu. Pozerám sa na prácu na všetkých aspektoch mojej hry. Vždy s cieľom zdokonalenia a snahy zlepšiť sa každý deň. Som rýchly na bránkovej čiare. Som agilný typ brankára aj napriek tomu, že som vysoký. Mám veľmi dobrú agilitu a silu v nohách. Páči sa mi práca s loptou. Myslím si, že môj štýl hry sa veľmi dobre hodí do Kloppovho štýlu.

Teším sa, že budem vedieť, čo sa odo mňa očakáva, aby som definoval môj štýl hry tu v Liverpoole.

Si brankár, ktorý je preslávený kvalitou prihrávok. Koľko si myslíš, že môžeš pomôcť tvojím novým spoluhráčom, vzhľadom na štýl hry Liverpoolu?

Myslím si, že veľa. Je to tím s vysokou kvalitou, od obrany cez stred až po útok. Keď sa zápas začína zozadu a lopta prichádza dobrou cestou k útočníkom, je to vždy lepšie.

Dúfam, že môj štýl môže prispieť tímu a ja sa tomu budem každodenne venovať, rešpektujúc každého. Dám všetko, aby som pomohol Liverpoolu rásť.

Jürgen Klopp bude tvojim novým manažérom. Ako veľmi sa tešíš na spoluprácu s ním?

Mám veľké očakávania. Sledoval som ho od Dortmundu. Vždy som obdivoval jeho štýl a ešte viac ako sme s AS Rím hrali proti nemu. Je to veľmi rozumný manažér a má veľmi dobrú stratégiu na ihrisku.

Tento tím je veľmi ťažké zastaviť. S obrovskou útočnou silou a obrannou konzistenciou. Pripájam sa k tomuto projektu hneď a dúfam, že sa čo najskôr prispôsobím. Neočakávam žiadne problémy s jazykom alebo štýlom hry. Rozdiel v Premier League je, že je to veľmi fyzicky náročné, preto sa v tomto aspekte pokúsim zlepšiť a čo najskôr sa prispôsobiť štýlu hry.

Mal si už s ním príležitosť hovoriť a ak áno, čo ti povedal?

Mal som s ním krátky telefonát. Povedal mi o tíme a jeho štýle a trochu o tom, čo tu môžem očakávať  – v meste i klube.

Organizácia klubu a športový projekt tu. Klub nepotrebuje úvod: medaile, trofeje, úspechy, hovoria samé za seba. Hovoril o svojom štýle trénovania. Bol to krátky rozhovor, ale pozitívny a ja sa teším na stretnutie s ním osobne.

Teším sa hlavne na to, že sa dostanem na ihrisko a budeme spolu pracovať. S ním a mojimi spoluhráčmi budeme robiť, čo najviac milujem – hrať futbal.

Môžeš zhrnúť emócie z posledných pár dní, keď sa táto dohoda dokončila?

Vyskytlo sa veľké množstvo emócií a dlhé obdobia rozhovorov. Nebolo to ľahké, ale mám veľa viery v Boha a dal som vieru aj do tohto. Modlil som sa za túto chvíľu.

Rozhodol som sa sem prísť, spolu s mojimi poradcami a predovšetkým s mojou rodinou. Keď som bol na dovolenke, veľa som premýšľal. Počas majstrovstiev sveta som dal všetko na stranu, aby som nemal žiadne rozptýlenie. Keď som bol na dovolenke, tak som sa pre to nadchol a trochu som sa snažil dospieť k rozhodnutiu o tom, kam idem v živote. A ž som sa rozhodol sem prísť.

Keď to všetko fungovalo a dostali sme zelenú od Ríma a Liverpoolu, bol to pre mňa a moju rodinu skutočne šťastný moment.

Nakoniec sa vždy pýtame na odkaz pre fanúšikom, ktorí toto čítajú. No tak, čo by si im odkázal?

Moja správa všetkým je, že som šťastný, že som súčasťou tohto tímu a tejto rodiny. Som typ človeka, ktorý chce vždy uspieť v živote.

Prišiel som z ničoho, až som sa dostal do tejto chvíle v mojej kariére. Ďakujem Bohu, spolu s mojou rodinou a ľuďmi, ktorí so mnou pracujú.

Buďte si istí, že dám do toho všetko. Dám im veľa radosti. Dúfam, že ma podporia a dúfam, že ja splním ich očakávania.

14 Comments

 1. retok

  20. júla 2018 at 20:11

  You’ll Never Walk Alone

  jo jo, ale když uděláš někdy chybu tak už to neplatí a odsunou tě na druhou kolej a pryč nakonec..
  Karius už to poznal, že to co se zpívá a coi vše berou jako svatost tak je jen pkrytecké a rádoby lidi si tím dokazují že jsou něco víc..
  Ale jak uděláš chybu tak tě odepíšou…
  Ale zpívat to budou dál pořád dokola
  Hanba!!

  • Steeler

   20. júla 2018 at 20:14

   Takže treba si nechať v tíme brankárov ktorí chybujú a strácajú nám body ak o keby si mal a mohol kúpiť skoro World Class brankára? Rovnako sme si mohli nechať v tíme hráčov ako Lambert, Borini, Balloteli a spol. pretože YNWA a lepších hráčov nám netreba? Toto je správny prístup, takto si to predstavuješ? 🙂

   • retok

    20. júla 2018 at 20:30

    Pokud v mám v ve své DNA to, že nikdy nejde nikdo sám a každý zápas to zpívám a upozorňuji na to, aby to bylo všem jasné a pořád dokola…
    tak mě připadá zvláštní, že když někdo z týmu udělá jednu velkou chybu tak je hned odepsán..
    ale chápu kašpaři potřebují mít důvod pro něco žít a zpívat si dál že nikdy nepůjde nikdo sám…

    • Steeler

     20. júla 2018 at 20:33

     hovoríš ako keby fanúšikovia robili nákupy…

     • kwop

      21. júla 2018 at 7:08

      Retok, Aky nekonvencny názor… YNWA je síce klubová hymna i symbol zároveň, ale jej zmysel sa dávno vytratil.. Dnes je to len akože pekná pesnička, kt sa nesie štadiónom, resp klišé slovo na koniec prisoevkov vo fans diskusii..

    • Trapy

     21. júla 2018 at 0:21

     Vies,co retok? Skoda,ze si si neprecital tento zmysluplny rozhovor,ale rovno trepes taketo chujoviny.
     Takze drz tu svoju pridrbanu hlavu hore a pal do pice!

 2. robroy

  20. júla 2018 at 21:39

  Budem sklamaný ak už nedoplníme útočnú formáciu o noveho hráča. Aj ked suma dokopy za Beckera, Fabinha a Xherda, ako 3 hráčov, je poriadna ..(približne je to stovka ??) sú to hráči jednoznačne silneho kalibru. Myslím že aj Xherdo dobre zapadne (ako za Oxa) dokonca môže byt golovejšim a teda užitočnejším než angličan..

  Alebo, že by začlenil niekoho z mladých, ako Trenta ? Koho potom a na aký post ?? Stále premýšlam prečo Klopp, (ak už ozaj nik nepríde..)uprednostnil radšej výber golmana ako nákup Fekira, takto sa Loris jednoznačne dostáva na vedlajšiu kolaj, nehovoriac o Mignovi a Wardovi .. Je nám už asi jasné, že nemôžeme mat oboch, súčet ceny nas dalej nepustí.. finále sem, finále tam.. ( a v januári zase niččč..) 🙁

 3. robbie66fowler

  20. júla 2018 at 23:31

  Otázka brankárov vyriešená. Ward je preč a po zverejnení mien na USA turné, kde budú Karius, Grabara a Kelleher je asi jasné, že Mignoletov agent musí bezpodmienečne nájsť nový klub. Ešte aby sme zaňho dostali aspoň 5 miliónov…

 4. kwop

  21. júla 2018 at 7:20

  Steeler, palec hore za článok 😉

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply