Bořiči Mýtů IV.: Gerrard už na to nemá a Henderson není dost dobrý

V průběhu minulého týdne uveřejnil Marco Lopes pro thisisanfeld.com sérii sedm článků, ve kterých používá úspěšnou sezonu 13/14 k vyvrácení Sedm Mýtů o hráčích, trenérech a majitelích LFC.

Momentálně pokračujeme třetí částí.


Jeden z aspektů systému hry Brendana Rodgerse je dominance na míči a ovládání hry. Nedostatek kvalitních středních záložníků znamenal poplach pro některé fanoušky.

Nejjednodušší způsob, jak pochopit problémy fanoušků je podívat se na zápas v Newcastlu, kde byl Cabaye na míči v hloubi pole prostě dokonalý nebo na Jonja Shelveyho který dokázal oběhat celé hřiště ve Swansea.

Toto se stalo problémem a Rodgers proto musel měnit herní styly, jako například takzvaný diamant při výhře na Southamptonu, 3-5-2 s Arsnalem. Nakonec hrával i 4-3-3 ale toto působilo problémy jako například v Hullu (1:3).

Problémem, samozřejmě, byla mobilita zálohy. Vše bylo způsobeno vyšším věkem Gerrarda a neefektivitou Lucase, než se zranil.

Mobilita střední zálohy se stala pro Rodgerse velkou hádankou. Nemohl najít inspirujícího vůdce, někoho, kdo by zvládal podpořit ofenzivu a zároveň dostatečně vykrýval prostor před obránci, tým totiž inkasoval mnoho branek.

Vše nakonec vyřešil zatažením Steveho Gerrarda více do zadních pozic a vytažení Hendersona dopředu, který tak mohl využít celou svou energii. Momentálně se tak může hrát 4-3-3 nebo 4-4-2 Diamant a obě sestavy jsou stejně efektivní, Gerrard se dostal do pozice Andrey Pirla z AC Milán nebo momentálně Juventusu.

Kapitánův vynikající rozsah se teď může využít v hlubším bloku, ale to není vše co dělá. Skvěle se takticky proměnil v “držáka“ míče, sám diktuje tempo hry a svým přenášením hry jen podporuje dominanci současného Liverpoolu.

Rodgers tak vyřešil problém se středními záložníky schopnostmi běhavých Allena, Coutinha a  hlavně Hendersona.

Hendo se projevuje jako jeden z nejlepších Box to Box (?) záložníků v lize. Jeho přínos se vyznačuje obrovským fyzickým fondem  a skvělým  napadáním. Začlenil se do kritické části motoru naší zálohy a pomáhá tak Gerrardovi s obranou prací a ofenzivním hráčů zase s tou jejich.

Samozřejmě že i v tomto systému existují rizika a nikde se toto riziko více neukázalo než  v zápase s Chelsea kdy se podklouznutí Gerrarda ukázalo jako zlomovým okamžikem sezony.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply