Bořiči Mýtů VI.: Rodgers je takticky slabý a naivní

V průběhu minulého týdne uveřejnil Marco Lopes pro thisisanfeld.com sérii sedm článků, ve kterých používá úspěšnou sezonu 13/14 k vyvrácení Sedm Mýtů o hráčích, trenérech a majitelích LFC.

Momentálně pokračujeme šestou částí.


Když Brendan Rodgers přišel do klubu měl své zásady. Většina lidí se těšili a byli zvědaví, co nového přinese. Někteří zase byli kvůli jeho nefotbalovým výrokům pesimističtí.

180 stránkový manifest? Spíš zbytečný životopis. Vyhlášení tiki-taky? Pomohlo to sbírat trofeje ve Španělsku, ale jak se to prosadí v Anglii? Pak tu bylo Brendanovo arogantní vystoupení v Being: Liverpool, mnoho lidí proto bylo skeptických. Vždyť, co kdy vyhrál?

Po dvou letech však Rodgersovy výsledky mluví za vše. Nemějte si rádi jeho fotbal, kritizujte jeho vyhlášení typu “Smrt fotbalem“ nebo “na Anfieldu zažijete nejdelších 90 minut v kariéře“. Pravdou však je, že Liverpool odehrál pravděpodobně nejlepší sezonu v éře Premier League.

Skvělé výsledky a ohromující čísla. 99 branek vstřelených hráči Liverpoolu. O 10 vítězství více než loni, o 23 bodů více. Posun na druhou příčku v tabulce.

Jak se to Rodgersovi podařilo? Zajímavá otázka. Někdo tvrdí, že je to jeho pragmatickými změnami v rozestavení když ustoupil od svého původního tiki-taka. Stále ve hře používá hodně prvků z tohoto stylu, ale ten více přizpůsobil hráčům, které má k dispozici.

Je to o kontrole hry, ta sice přináší určitá rizika, ale i přes ně je to života schopný systém který pomůže přehrát všechny soupeře, včetně týmů které se snaží vysoko presovat.

Plánem B pak není mít v šestnátce vysokého hromotluka s ohonem aby ho trefovaly centry. Jsou to změny herního systému, změny tempa hry i změny pozic hráčů, které Brendan praktikuje.

Neznamená to však, že Rodgers neukazuje občas naivitu, ty úkazy jsou jasné. Čtyři stopeři proti Southamptonu, dlouhodobé prosazovaní stojících Lucase s Gerrardem nebo nenasazení Aggera za stavu 3:1 na Palace.

Obrana LFC byla díky 50 inkasovaným brankám prostě zklamáním a je to jedna z věcí, které je třeba vylepšit. Je tu však ještě jedna pozitivní věc na Rodgersovi, ten totiž jasně ukázal, že má chuť se učit a zlepšovat.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply