Bořiči Mýtů VII.: LFC k titulu dotáhne pouze šejk

V průběhu předminulého týdne uveřejnil Marco Lopes pro thisisanfeld.com sérii sedm článků, ve kterých používá úspěšnou sezonu 13/14 k vyvrácení Sedm Mýtů o hráčích, trenérech a majitelích LFC.

Momentálně pokračujeme poslední, sedmou částí.


Co si budeme povídat, tento mýt zcela zbořen nebyl. LFC skončil v lize na druhé příčce za modrou ropnou vlnu z Manchesteru. Přesto skončil před celky do kterých se pumpují ročně miliony liber.

Propast je v tomto ohledu v Anglii obrovská. Liverpool především za dob amerických kovbojů kteří na klubu jen parazitovali byli pozadu. Ale jak právě LFC momentálně ukazuje, dají se finance dobře investovat a pozvednout klub na výši.

Je to jeden z ukazatelů změn v současném fotbale. I když ve většině soutěží vládnou kluby s neomezenými finančními prostředky, najdou se i kluby, které jdou jinou cestou a cestou úspěšnou. Stačí se podívat na Liverpool, Dortmund nebo Athlético Madrid. Borussia ani Athlético nejsou rozhodně malé kluby, mají ale fantasticky rozvinutý skauting a práci celého managmentu, to jsou dva nejzářnější příklady toho, jak David skolil Goliáše.

Samozřejmě je klíčovou otázkou to, zda tyto celky dokáží nastolený trend udržet, jestli dokáží udržet své klíčové hráče nebo je alespoň vhodně nahradit. To však zřejmě nebude problém když oba celky již podobným scénářem prošly. Dortmund nahradil hvězdu Gotzeho Mkhitarianem a Aubameyangem. Athlético několikrát nahradilo svého top útočníka dalším.

Liverpool se od svých německých a španělských sousedů příliš neliší. Mladý manažer, snížené náklady na přestupy a dávání prostoru mladým kvalitním hráčům a hlavně skvělé výsledky se slabším týmem oproti konkurenci.

Kde se LFC přeci jen liší jsou nákladně chybné přestupy typu Aspase nebo Alberta. Zároveň se klub musí ještě vzpamatovávat z obrovských přešlapů typu Carrolla nebo Downinga a má v lize větší konkurenci. Nicméně tato sezona nám ukázala, že při promyšlených finančních tazích a rozvoji týmu může být konkurencí pro ropné giganty, je jen otázkou, jestli se nastolený trend podaří udržet v delším časovém horizontu.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply