Danteho (týž)denníček: Čas na zmenu

Pohľad obyčajného fanúšika na to, čo LFC ponúkol a veľmi často neponúkol. Trochu vážne a občas ľahkovážne. A nie vždy o tom, čo je nosnou témou daného týždňa.


Posledný nech zhasne. Aj tak by sa dala hodnotiť aktuálna situácia Liverpoolu v pomaly sa končiacej sezóne. A pritom pár týždňov dozadu sa nad Anfieldom žiadne čierne mračná nenachádzali. Prvá štvorka na dosah, priaznivý los FA Cupu a nádej, že od začiatku zbabraná sezóna napokon zbabraná byť nemusí.

Stačili však tri prehry a liverpoolski futbalisti sa pomaličky môžu pripravovať na letné dovolenky. Štvrtá priečka sa zdá byť nedosiahnuteľná a sen o triumfe v najstaršej klubovej súťaži sveta odvialo ako aprílové mraky.

Nedeľňajšia prehra vo Wembley ukázala, v akom neveselom stave liverpoolske mužstvo je. Akoby hráči ani nehrali o miestenku vo finále významnej súťaže. Nulový pohyb, nulové nasadenie, nulový výkon. Túžba súpera vrátiť sa do Wembley na konci mája bola neporovnateľne vyššia.

Zároveň sa „vďaka“ nedeľňajšiemu nezdaru prepisovala klubová história – Brendan Rodgers sa stal prvým manažérom Reds za viac ako polstoročie, ktorý nedokázal ani počas troch sezón vyhrať čo i len jedinú trofej.

Aj to je dôvod, prečo si myslím, že sa čas Severného Íra pri kormidle LFC naplnil. Tým hlavným je však včerajší mizerný výkon a množstvo podobných, ktoré 18-násobný anglický majster pod Rodgersom predviedol.

Nie som človek, ktorý by odvolával trénerov po troch prehrách v rade. Veď i počas tragickej jesene som tvrdil, aby bývalý lodivod Swansea dotiahol sezónu do konca a potom sa môže riešiť jeho budúcnosť. Napokon sa dokázal z toho najväčšieho bahna dostať, zmenil taktiku, dostal mužstvo na víťaznú vlnu, priblížil sa prvej štvorke…

Lenže jeho vlastné ego zasa raz zvíťazilo nad rozumom. Naplno to ukázal práve v nedeľňajšom semifinále, najmä svojimi zmenami v druhom polčase. Gerrard na poste štítového záložníka jednoducho hrať nemôže, keďže už nemá potrebnú výbušnosť. Rodgers týmto ťahom otvoril Villanom brány stredu poľa dokorán. Koľkýže krát túto chybu zopakoval? A koľkýže krát sa mu to vypomstilo?

Pokračujeme… Nasadenie Cana na kraj obrany? Naozaj nepodarený vtip. Pritom práve Nemec mal vyplniť dieru v stredovej formácii a na kraji defenzívnej línie mohol dostať priestor Manquillo. Akosi mi nejde do hlavy dôvod, prečo tento mladý Španiel len vysedáva na lavičke či tribúne. Ktovie, aký dôvod má samotný manažér.

Ofenzívna fáza znova pripomenula rozdiel medzi Liverpoolom 2013/14 a Liverpoolom 2014/2015. Pochopiteľne, hra a výsledky sa odvíjajú najmä od sily kádra. Ten liverpoolsky prešiel počas uplynulého leta výraznými zmenami. Je pravda, že LFC v lete stratil jedného z najlepších hráčov, aký kedy dres s Liverbirdom na hrudi obliekli, za čo by som Rodgersa nevinil.

Lenže 100 miliónov, ktoré počas letného prestupového obdobia prakticky vyhodil von oknom, to už je iné kafé. Balotelli, Lallana, Lovren, Marković i Lambert sa k slovu „posila“ ani len nepriblížili. A či už mená vyberala prestupová komisia, majiteľ, upratovačka alebo inštalatér, práve manažér by mal mať posledné slovo pri výbere hráčov a prebrať tak zo najväčší diel zodpovednosti za kvalitu kádra. Obzvlášť, ak počas prestupového obdobia minie sto miliónov.

V skratke: Rodgers aktuálny ročník nezvládol. Nezvládal ho od leta a až na malú výnimku na prelome rokov sa to s ním ťahá celý rok. Škoda, že namiesto rozumu nechal prehovoriť svoje ego. Škoda, že sa nevyhol opakovaniu tých istých chýb, ktoré nás stáli lepšie výsledky a možno i nejakú tú trofej.

Preto si ďalší rok na lavičke Reds nezaslúži. Bolo príjemné znova bojovať o titul a opäť prežívať (neúspešné) boja v Lige majstrov. No nastal čas na zmenu.

Už len preto, že počas leta sa uvoľní meno, ktoré však priťahuje pozornosť mnohých klubov – Jürgen Klopp. Nemecký kouč dokázal vytiahnuť Borussiu Dortmund späť na bundesligový piedestál, ale po siedmich rokoch sa ale jeho vzťah s BVB rozpadá.

A Liverpool FC by sa mal za každú cenu tohto chlapíka pokúsiť dotiahnuť. Vhodnejšie meno by totiž John W. Henry a spol. len ťažko hľadali. Za niekdajšieho kouča Mainzu hovoria výsledky, hra, práca s mladými, schopnosť úspešne pracovať s neveľkým rozpočtom či vzťah s hráčmi.

Áno, môžete namietať, že BVB sa pohybovalo prakticky celú jeseň na dne tabuľky, že z tímu už nesrší taká sila, ako pred dvoma troma rokmi. Tiež súhlasím, že Immobile či Mchitarjan veľké peniaze do nich vložené, nesplatili. Samozrejme, i Klopp sa dopustil chýb, lenže ktorý svetový manažér je neomylný? Dôležité je sa zo svojich prešľapov poučiť a snažiť sa ich eliminovať. V tom vidím rozdiel medzi Kloppom a Rodgersom.

Bohužiaľ mám také tušenie, že sú to len priania a sny. Možno predpokladať, že o služby 47-ročného kormidelníka sa strhne veľká bitka, v ktorej by LFC favoritom rozhodne nebol. Každopádne ale nastal čas, aby Brendan Rodgers prenechal miesto niekomu inému. Ale komu?

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply