Danteho (týž)denníček: Čo ukázala nuda v Goodisone?

Pohľad obyčajného fanúšika na to, čo LFC ponúkol a veľmi často neponúkol. Trochu vážne a občas ľahkovážne. A nie vždy o tom, čo je nosnou témou daného týždňa.


Mohol to byť z pohľadu Liverpoolu pomerne úspešný týždeň. Stačilo málo – výhra nad Evertonom. Aj keď to asi tak málo zasa nie je, keďže Liverpool predviedol v Merseyside derby len o máličko viac ako jeho márny sused z opačného konca Stanley Parku.

Po slušnom výkone a dramatickom postupe v FA Cupe uprostred týždňa sa fanúšikovia LFC tešili na 224. derby. Tí najskalnejší odložili bokom všetky plány na spoločné chvíle s rodinou. Manželky zostali v kuchyni, v lepšom prípade odišli s deťmi na návštevu k matke, a tak mali páni (a možno aj nejaké dámy) dve hodinky vyhradené len pre seba a svoj tím.

Napokon ale mnohí určite ľutovali, že svoje rodiny predsa len nevzali na lyžovačku pod reflektormi, romantickú večeru pri sviečkach či nejaký doják do kina. Pretože 90 minút v Goodison Parku prinieslo až hriešne málo vzrušenia a akcie.

Červení zaujali snáď len krásnou strelou tínedžera Ibeho. Inak to bolo z oboch strán nudnejšie predstavenie ako svojho času predviedla brazílska slepá dievčina v zelenom. Jej krajan, Philippe Coutinho, nenachádzal pochopenie u spoluhráčov a často ani u seba. Gerrard bol neviditeľný, Raheem Sterling narážal do modrej hrádze a nepookrial ani po Sturridgovom príchode.

Stalo sa tak najmä preto, že z ihriska odišiel práve Coutinho. Proti Evertonu asi jediný futbalista schopný vymyslieť niečo prekvapivé, hoci aj za cenu mnohých strát. Čo však bolo príčinou jeho striedania krátko po prestávke?

Už v prvom polčase utrpel Brazílčan pár šrámov, ktoré mohli ovplyvniť jeho predčasný odchod z ihriska. Ak ale v jeho striedaní nehrali rolu zdravotné problémy, potom Rodgers absolútne netakticky odrezal ofenzívu vlastného tímu.

Philippeho forma v posledných zápasoch gradovala. Najmä on a Sterling boli hlavnými zbraňami LFC v uplynulých týždňoch. A po tom, čo sa konečne uzdravil Daniel Sturridge, mala sa ofenzívna hrozba ešte zvýšiť. Bohužiaľ, odchodom Coutinha zostala v strede poľa diera, ktorú nedokázal zaplniť Gerrard, Henderson a už vôbec nie Allen.

Práve príprava finálne fázy je kritickým problémom tohtosezónneho LFC. Takto pred rokom si zobral loptu Suárez a v spolupráci s ďalšími dvoma „S“ niečo vymyslel. Išlo to, až na modrý mourinhovský betón, poľahky. Tie časy sú ale beznádejne preč. Suárez si našiel nových a hviezdnejších kolegov v Barcelone a náhrada formou Balotelliho bola zlým vtipom už v lete. Nečudo, že do zimy sa z Maria stal akurát nechutný morbiďák.

A čo ďalšie možnosti? Tých je ich pramálo… Steven Gerrard už nie je tým Stevenom Gerrardom spred pár rokov, hoci stále má mužstvu čo ponúknuť. Jeho údajný nástupca, Jordan Henderson, nikdy nebol a asi nikdy nebude hráčom, ktorý by sa staral o ofenzívne prikurovanie. Lazar Marković si zasa zmýlil ihrisko s atletickou dráhou a Adam Lallana sa zaradil po bok svojich ex-southamptonských spoluhráčov… a spomínať Lucasa či Allena v spojení s ofenzívou je zbytočné…

Ale predsa len je tu jedno meno, ktoré by mohlo útočnú liverpoolsku sterilitu zmeniť. Nanešťastie musí hasiť tragické počínanie si počas letného prestupového obdobia (odchod Aggera, príchod Lovrena) a zaskakovať na mieste stopéra. Reč je o Emre Canovi

Mladý nemecký futbalista už stihol ukázať, že mu nechýba zmysel pre kombináciu, dokáže pripraviť finálnu prihrávku a navyše i nebezpečne vystreliť spoza veľkého vápna. Lenže jeho prednosti na pozícii stredného obrancu, kde rozhodne nehrá zle, vyniknúť nemôžu.

Je pravdou, že systém s troma stopérmi je jedna z mála vecí, ktoré v Liverpoole v tejto sezóne aspoň trocha fungujú. Avšak na tento systém chýbajú Rodgersovi ľudia. Manažérove zistenie, že Lovren je pri jeho forme (ak je to forma) nepoužiteľný, možno hodnotiť pozitívne. No že tento fakt zistil až v polovici sezóny a Daniela Aggera počas letnej pauzy z klubu prakticky vyhnal, to už ide len a len na jeho tričko.

A tak sa lepí, ako sa len dá. Emre Can síce na novom poste dal zabudnúť na chorvátsku 20-miliónovú „posilu“, no zároveň nemá možnosť naplno využívať svoj potenciál. A to by sa Liverpoolu v aktuálnej situácii rozhodne hodilo. Snáď čoskoro príde čas (návratom Kola Tourého z APN), kedy sa tento rodák z Frankfurtu predstaví na pozícii stredného záložníka. Bezpochyby by to bol krok vpred nielen pre Nemca samotného, ale pre celý LFC.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply