Danteho (týž)denníček: Nespokojnosť moja každodenná

Pohľad obyčajného fanúšika na to, čo LFC ponúkol a veľmi často neponúkol. Trochu vážne a občas ľahkovážne. A nie vždy o tom, čo je nosnou témou daného týždňa.

Tri zápasy, sedem bodov, tretie miesto, to nie je z matematického hľadiska zlý štart do nového ročníka. A pokiaľ niekto videl z porcie 270 odohraných minút len prvý polčas duelu na Emirates Stadium, musí považovať LFC minimálne za ašpiranta na titul.

Úvodná 45-minútovka na pôde Arsenalu bola z liverpoolskeho pohľadu výborná. Teda až na jeden malý, ale podstatný detail – ani jeden z hráčov hostí nedokázal prekonať Petra Čecha. Škoda, pretože prvý polčas LFC bavil seba i divákov a pokojne mohol ísť do šatne s dvoj či trojgólovým náskokom.

Nathaniel Clyne

Nathaniel Clyne

Nepríjemná zmena po polčase

Čo sa ale stalo počas prestávky? Prečo prišiel na ihrisko iný Liverpool? Stiahnutý, neodvážny, strachujúci sa aj o ten jediný bodík? Jasné, súpera kvalít Arsenalu, obzvlášť na jeho ihrisku, nemožno ždímať 90 minút. Ibaže tvár Reds z druhého polčasu bola diametrálne odlišná, čo sa mohlo poľahky vypomstiť.

V konečnom účtovaní nie je bod z Londýna zlý, no nebol by som to ja, aby som nemal výhrady. Už mi akosi prischol obraz večného pesimistu, ba až chorobného negativistu. Poteším vás priatelia, ani tento diel nebude iný.

Martin Škrtel

Martin Škrtel

Priestor pre chválu i obavy

Po úvodných troch zápasoch je niekoľko vecí, ktoré možno chváliť. Palec hore zaslúži spomínaný polčas na Emirates, zatiaľ neprekonaná defenzíva na čele s výborným Škrtelom, solídne výkony mladého Joea Gomeza či celkový bodový zisk.

Čo ma teda trápi? Odpoviem jednoducho – ofenzíva. Dva góly, z toho jeden z jasného ofsajdu, to je zdatná konkurencia aj pre Man Utd s ich dvoma „vlastňákmi“. Obzvlášť ak Rodgers a spol. minuli v lete na posilnenie ofenzívnych postov nemalé peniaze. Stále to však smerom dopredu pripomína impotentný Liverpool z uplynulej sezóny.

Dobre, súhlasím, mužstvo potrebuje čas na zohranie. Asi je predčasné robiť nejaké závery po troch zápasoch. Obzvlášť ak v nich hráči z Merseyside ešte neprehrali. No najmä súboje so Stoke a Bournemouthom ukázali, že problémy so strieľaním gólov môžu pretrvávať napriek viac ako 50-miliónovej investícii do hráčov s primárne ofenzívnymi úlohami.

Philippe Coutinho (vľavo) a Christian Benteke

Philippe Coutinho (vľavo) a Christian Benteke

Chce to na hrot ďalšiu alternatívu

Pred sezónou som tvrdil, že sa Christian Benteke do hry, ktorú by LFC rád hral, priveľmi nehodí. Všetka česť za snahu, ktorú Belgičan predvádza na hrote. Bojovnosť, ochotu podstúpiť tvrdé súboje, pomoc zadným radom pri štandartných situáciách, za to všetko treba urasteného útočníka pochváliť.

Z môjho pohľadu však potrebujú k sebe Coutinho a spol. iný typ hráča. Útočníka, ktorý bude vytvárať tlak na súperových zadákov trochu odlišným spôsobom, ako to zatiaľ predvádza Benteke. A teraz mám na mysli najmä súperov, ktorých hlavným cieľom je proti Reds neinkasovať.

Mám pocit, že najmä „Couts“ trpí absenciou parťáka do kombinácie a zároveň hráča, ktorý si dokáže vytvoriť priestor nábehom za obrancov. I Hendo (J. Henderson) či Milner sú schopní vyprodukovať presný pas za defenzívnu líniu, len akosi nie je komu. Najmä proti Potters a Cherries bola statickosť ofenzívy LFC až do oči bijúca. Málo prekvapivých momentov, málo pohybu a tak podobne.

Christian Benteke

Christian Benteke

Nie, Benteke nezodpovedá za celú ofenzívu

Pravdaže, bola by hlúposť zhadzovať všetku vinu len na letnú kúpu z Birminghamu, keďže jeho podpora „zozadu“ mala v úvodných dvoch kolách od ideálu ďaleko.

Preto by mohlo i samotnému Bentekemu pomôcť nasadenie útočného parťáka. Verím, že spojenie Benteke – Sturridge bude fungovať. Lenže čo dovtedy, kým sa Sturridge vráti na ihrisko a po tom, čo sa z neho zasa rýchlo vytratí?

Možno by nebolo na škodu vyskúšať spoluprácu Bentekeho s Dannym Ingsom. A trebárs už v zápase proti West Hamu. Ten by mal mať podobný priebeh ako úvodné dva súboje. Čiže utopený Belgičan medzi tvrdými stopérmi súpera. Mám obavy, že takým spôsobom veľa vody proti Hammers nenamútime.

Uvidíme, čo vymyslí Brendan Rodgers.

Lucas Leiva

Lucas Leiva

Problém Lucas Leiva

Ten ma v pondelok (24.8.) nemilo prekvapil nasadením Lucasa Leivu do základnej zostavy. Priznám sa, že som Brazílčana pôvodne podrobil poriadnej kritike. Najmä v druhom polčase ma iritovala jeho tieňohra a alibistický prístup.

Potom som tú kritiku radšej zmazal, pretože som na túto takmer liverpoolsku legendu alergický a moje hodnotenie brazílskeho virtuóza je zjavne neobjektívne. Respektíve asi očakávam od práce „déemka“ niečo viac.

Ale nech už je ako chce, aj Lucas mal podiel na zisku bodu z Emirates. Remíza z ihriska ašpiranta na titul nie je na zahodenie. Veď tak, ako sme mohli doniesť všetky tri, mohli sme po pasívnom výkone po zmene strán odísť s prázdnymi rukami.

Prvých 45 minút je však príjemným povzbudením do ďalších bojov. Stačí, aby na ne hráči LFC nadviazali i v ďalších bojoch. Dokážu to?

5 Comments

 1. Švandik

  25. augusta 2015 at 16:32

  Bentekemu podle mě zatím není moc co vyčítat. On toho hrozně moc odmaká, pohyb má slušný a vytváří i volné prostory, ale chybu vidím hlavně v našich křídlech. Absolutně ho nepodporují, nezabíhají si za obranu, když některý z obránců jde do souboje s Bentekem. Proto by tomu druhý útočník určitě prospěl, s tím stoprocentně souhlasím. A než se uzdraví Studge… Rodgers nakoupil Origiho a Ingse a zatím jim nedal ani minutu. Až se uzdraví Sturridge, tak půjdou na tribunu. Nevím, kdy jindy je zkusit, než třeba teď proti WHU.

 2. kwop

  25. augusta 2015 at 17:15

  • Švandik

   25. augusta 2015 at 17:33

   Teď na ČT opakují utkání a on byl vážně super. Přiznávám, že jsem se bál, jak zápas zvládne, ale hrál jako mazák. Chybička se vloudí do hry každému, ale oproti Morenovi to v defenzivě byla fakt jistota.

 3. Fishi_TT

  28. augusta 2015 at 14:48

  Gomez sa chce ukazat preto hra ako hra to svojho casu hral aj Johnson.Ked si chlapec mysliet ze ma zaklad v kapse uz nebude hrat tak ako doteraz to je chyba mladych hracov aspom podla mna.Mi potrebujeme profesionalov a skusenost inak nam 1 alebo 2 dobry hraci nepomozu musi ich byt 22 lebo tym je len taky silny ako jeho lavicka a ta nasa je slabucka a zaklad tiez nie je moc lepsi

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply