Danteho (týž)denníček: Pred bitkou o severozápad

Pohľad obyčajného fanúšika na to, čo LFC ponúkol a veľmi často neponúkol. Trochu vážne a občas ľahkovážne. A nie vždy o tom, čo je nosnou témou daného týždňa.


Nie je na svete veľa zápasov, ktoré by mali taký šmrnc ako duel medzi Liverpoolom a Man Utd. Dva najúspešnejšie anglické tímy histórie získali dohromady 38 ligových titulov (pravda, ten posledný liverpoolsky by už bol dávno prachom zapadnutý, no našťastie je v múzeu za sklom) a osem trofejí európskeho šampióna.

Súboje odvekých rivalov boli vždy niečím výnimočným. Za svoj 27-ročný život som ich prostredníctvam televíznej obrazovky vzhliadol pár desiatok a jeden som si dokonca vychutnal naživo. Bolo to v septembri 2008 a víťazný gól Ryana Babela mi dodnes naháňa husiu kožu. Len škoda, že sa na konci sezóny predsa len usmievali naši rivali z Old Trafford.

Nedeľňajšia bitka o severozápad Anglicka síce nebude súbojom kandidátov na titul, keďže túto možnosť oba kluby premrhali už niekedy začiatkom jesene, napriek tomu pôjde o veľa – o miestenku v prvej štvorke. LFC i United sa v posledných týždňoch či mesiacoch dostali na víťaznú vlnu a vzájomný duel môže výrazne napovedať o šanciach jedného či druhého na umiestnenie medzi štvoricou najlepších.

Hovorí sa, že derby favorita nemá. Bookmakeri však predsa len dávajú väčšie šance na úspech domácim. V prospech LFC hovorí fakt, že v lige stratili všetky body naposledy uprostred decembra. A bolo to práve na Old Trafford. Odvety sa ale forma i postavenie oboch tímov zmenili. A ako to vidím ja?

Samozrejme, ako fanúšik verím v tri body, inak by som to v práci schytal. Ale o výhodách či nevýhodách by som sa rád rozpísal trochu viac (nečakajte žiadnu nevillovsko-borbélyovskú analýzu).

Brankár (výhoda v prospech pre Man Utd)

Ešte pred dvoma mesiacmi by bolo nad slnko jasné, že výhoda medzi troma žrďami je na strane tímu z Manchestru. David de Gea je v posledných dvoch ročníkoch najlepším hráčom Mancs. Dodnes si spomínam na ostatný vzájomný zápas na Old Trafford, kde vygumoval Sterlinga a pripravil pôdu pre víťazstvo 3:0. Nebyť španielskeho gólmana, sledovali by momentálne United boj o popredné miesta z pohodlia stredu tabuľky.

To Simon Mignolet pri decembrovej prehre chýbal. Nie pre zranenie či trest, ale kvôli výkonnosti. Belgičan pripomínal v prvej polovici sezóny kvalitný švajčiarsky ementál. Lenže s výmenou rokov sa akoby sa zmenil aj liverpoolsky brankár.

Už mi nezviera sedacie svaly pri každej centrovanej lopte, pretože Simon začal tieto veci riešiť jednoduchšie a spoľahlivejšie. Ak k tomu pripočítame tradične skvelé reflexy a mrštnosť na bránkovej čiare, dostaneme oporu, ktorá dokáže vyhrávať zápasy. Vedeli by o tom svoje hráči Tottenhamu, Crystal Palace či Southamptonu.

Ale napriek Simonovej forme vidím medzi troma žrďami menšiu výhodu na strane nášho súpera. David De Gea predvádza dlhú dobu stabilnejšie výkony a prakticky sám získal pre svoj tím nespočet bodov.

Obrana (LFC)

Dlho nešlo spojenie „Liverpool“ a „kvalitná obrana“ dohromady. V uplynulom ročníku to Reds vyvážili ofenzívnou paľbou, no po odchode Suáreza nastal nemalý problém. Nebola to len vina zadných radov. Absencia kvalitného defenzívneho záložníka mala za následok „čierne diery“ v strede poľa, ktoré obrana, na čele s 20-miliónovým Lovrenom, nedokázala eliminovať.

Rodgers však začal znova veriť systému s troma stopérmi, čo sa ukázalo ako majstrovský ťah. Bravúrne vyriešil i problém s absenciou tretieho stredného obrancu. Emre Can sa razom z prehliadaného mladíka stal jedným z dôvodov, prečo Liverpool už šesť ligových zápasov v rade neinkasoval na ihriskách súperov.

Ak porovnáme len počet inkasovaných gólov, môže sa zdať, že obranné rady Man Utd sú na tom o niečo lepšie. Navyše ak uvážime fakt, že v posledných troch ligových dueloch udržali čistý štít. Lenže netreba sa nechať zmýliť.

Zadáci United rozhodne nie sú neprechodnou stenou. Naopak, sú náchylní vytvárať chyby a útočníkom súpera nechávajú relatívne dosť priestoru. Navyše van Gaal stále nenašiel stabilné zloženie zadnej štvorky či päťky.

Aj preto sa defenzívna hra zdá byť momentálne miernou devízou Liverpoolu. Wow, kto by to bol ešte v decembri povedal?

Záloha (Man Utd)

Liverpoolu sa v predošlom kole vrátil Steven Gerrard, ktorý na ihrisku Swansea naskakoval v druhom polčase ako striedajúci hráč. Jeho návratom sa ale vynárajú dve otázky: Bude v súboji s odvekým rivalom v základnej zostave? Ak áno, bude to prínos pre stredovú formáciu LFC?

Priznám sa, že by som bol rád, ak by Steven začal na lavičke. Áno, je to pravdepodobne jeho posledný zápas proti Mancs, ale sentiment musí ísť bokom. Treba hľadieť len na prospech tímu a pri aktuálnej forme Joe Allena by som uprednostnil práve malého Walesana. Ten je svojou výbušnosťou a pohybom rozhodne platnejší ako Gerrard.

Zloženie stredovej formácie United by nemuselo byť nijak veľkou záhadou. Ak teda van Gaal naviaže na víťaznú zostavu z duelu proti Spurs. V ňom United dominovali od začiatku a kohútom otrhali perie už v prvom polčase. Prvé dva góly strelili práve záložníci – Fellaini a Carrick.

Hlavne prvý menovaný hrá vo výbornej forme a je nečakaným motorom zálohy MUFC. K nemu treba pripočítať stále sa lepšiaceho Andera Herreru či všestranného Dannyho Blinda. Kvalita stredovej formácie sa tak mierne nakláňa v prospech nášho nedeľňajšieho súpera.

Ofenzíva (remíza)

Falcao, Van Persie, Rooney, di María. Na papieri tieto mená naháňajú strach, v skutočnosti to ale tak horúce nie je. Paradoxne, problém pre súperov môže nastať, ak sú Van Persie (zranenie), di María (trest) a Falcao (totálne) mimo, čo je aktuálna situácia. Znie to divne, no bez tejto trojice sa United zdajú byť o niečo silnejší. Rooney sa vďaka tomu vrátil na pozíciu útočníka a rozhodne je tam platnejší ako kolumbijsko-holandská dvojica dohromady.

Liverpoolsky útok bol v uplynulej sezóne postrachom každého súpera (snáď až na tú prekliatu Chelsea). Spojenie Suárez – Sturridge – Sterling fungovalo dokonale. No minulosť vám góly nenastrieľa. Suárez je fuč, Lambert či Balotelli sú len do počtu a Sturridge so Sterlingom sa až príliš často spoliehajú sami na seba. A predsa sú spolu s Coutinhom najväčšími ofenzívnymi zbraňami LFC, ktoré sa na môj vkus až príliš často zadrhávajú.

Manažér (remíza)

Bolo to slávy po tom, čo v lete prebral žezlo na lavičke Man Utd Louis van Gaal. Ostrieľaný Holanďan zbieral počas svojej kariéry jeden úspech za druhým. On mal byť tým princom (úbohé dievča), čo vyslobodí spiacu princeznú, obkolesenú tŕním, ktoré na tom údajne nádhernom mieste vyrástlo za čias panovania Davida Moyesa.

Stačilo ale pár týždňov a z kráľovstva Old Trafford princa Louisa takmer hnali hrabľami a lopatami. Herne i výsledkovo sa mužstvo trápilo, slávny Holanďan márne hľadal ideálnu formáciu a čoraz viac sa ozývala kritika. Napokon sa United predsa len naučili vyhrávať, hoci o dominancii nad súpermi a nejakej hernej kráse hovoriť nemožno. Aj to ale zatiaľ stačí na priečku zaisťujúcu miestenku v top štvorke.

Tohtosezónny liverpoolsky príbeh je podobný. Rodgers akoby nevedel, čo po odchode Suáreza robiť. Zbabrané letné prestupové okno, tragická hrá, zlé výsledky a úvahy o jeho predčasnom konci. Zo šlamastiky sa ale Severný Ír vyhrabal, našiel systém, ktorý síce neohuruje, no prináša výsledky a prvá štvorka je tak zrazu na dosah.

V nedeľu to bude naozaj zaujímavý súboj. Futbalovým životom ostrieľaný Louis van Gaal proti stále sa učiacemu Brendanovi Rodgersovi. Obaja manažéri sú schopní vymyslieť záludnosti, z ktorých sa točí hlava najmä domácim fanúšikom. Ešte pred začiatkom ročníka by som v prípade porovnania manažérov pripísal bod v prospech Man Utd, lenže van Gaal ma zatiaľ nijak neohúril, a to napriek kvalite materiálu, ktorú má pod kontrolou. Takže ikska

Forma a domáce prostredie (LFC)

Prvý vzájomný duel skončil jasne v prospech Holanďana. Dnes je ale situácia úplne iná. Chcelo by sa povedať, že proti United nastúpi oveľa silnejší a sebavedomejší Liverpool. Mužstvo, ktoré v Premier League už 13 zápasov neprehralo, naposledy práve v súboji s United.

Ani Diabli na tom nie sú z pohľadu formy nijak biedne. V No hlavne na ihriskách súperov nijak zvlášť neohurujú… a ani nevyhrávajú. Tak verme, že čaro Anfielu znova zapôsobí a LFC si pripíše 42. domácu výhru proti Man Utd.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply