Danteho (týž)denníček: Quo vadis, SuperMario?

Pohľad obyčajného fanúšika na to, čo LFC ponúkol a veľmi často neponúkol. Trochu vážne a občas ľahkovážne. A nie vždy o tom, čo je nosnou témou daného týždňa.


Dlho som premýšľal, čo by malo byť témou aktuálneho (týž)denníčka. Možností totiž poskytlo uplynulých sedem dní pomerne dosť. Dobrý výkon a dramatické tri body proti Spurs, zlepšené výkony Simona Mignoleta, postup do štvrťfinále FA Cupu

Napokon som sa rozhodol zamerať na udalosť, ktorá sa javí výnimočnou a ojedinelou – Mario Balotelli strelil gól v Premier League. A hneď víťazný. Na prvý ligový zásah v liverpoolskych farbách potreboval 13 zápasov, 770 minút a 47 striel.

Taliansky útočník prišiel na Anfield v lete zo San Sira a mal aspoň čiastočne zaplniť dieru po odchode Luisa Suáreza. Boj vopred jasne prehraný, zdalo sa. Napriek tomu sa ozývali hlasy, že Liverpool predsa len získal hráča s potenciálom zaradiť sa medzi top futbalistov.

Áno, je pravda, že Pán Boh udelil Balotellimu talentu habadej. Lenže, kým malý Mario čakal v rade na futbalové prednosti, zabudol sa zastaviť pri stánkoch s inými, nefutbalovými zručnosťami. Najmä preto jeho kariéra po strmom vzostupe v milánskom Interi upadá, čo sa nezmenilo ani prestupom do Liverpoolu.

Ak poviem, že som z jeho príchodu nadšený nebol, tak sú to veľmi mierne slová. Priznávam, že Maria som nemal podrobne nasledovaného. Obraz som si urobil z tých pár zápasov Talianska či AC Milan, ktoré som mal možnosť vzhliadnuť. A takisto z množstva komentárov od známeho, ktorý Rossoneri fandí.

Keď už ale tento kontroverzný hráč liverpoolsky dres obliekol, zostal som prekvapený. Skutočnosť predčila moje očakávania – bola horšia ako som si vôbec pomyslel.

Samozrejme, môžeme diskutovať o tom, či sa v úvode sezóny zviezol spoločne s formou celého tímu, alebo bol práve on jednou z príčin, prečo to po odchode Suáreza a zranení Sturridga vpredu tak škrípalo.

Každopádne to bol to práve Mario, kto si namiesto nábehov za obranu chodil pre lopty do hĺbky poľa, kde potom zotrval. Bol to on, kto sa až príliš často po polhodine z ihriska duševne vytratil a prebudil sa až na lavičke náhradníkov. A keď sa už k lopte v pokutovom území nejakou náhodou dostal, bol to on, kto aj s tou najvyloženejšou šancou naložil ako murár po 30 rokoch praxe.

Letná ofenzívna akvizícia bola po krátkej chvíli na odpis. Dokonca i Brendan Rodgers uprednostnil v útoku krídelníka Sterlinga. A s ním sa otvorili zabudnuté možnosti, ktoré Liverpool zdobili v uplynulej sezóne. Asi nebude náhoda, že sa po tejto zmene do lepšej formy dostal i Philippe Coutinho.

SuperMario sa tak ocitol na vedľajšej koľaji. Svoju šancu však znova dostal. Či už v Capital One Cupe proti Chelsea alebo práve v dueli so Spurs, v ktorom zaistil pre svoj tím cenné tri body. Premiérový ligový gól v liverpoolskych farbách by sa mohol pre Balotelliho zdať ako dôležitý míľnik a zmena v napredovaní jeho kariéry na Anfielde. On sám po víťazstve 3:2 ďakoval všetkým, ktorí mu stále verili.

Lenže môže jediný gól zmeniť to, čo Talian predvádza v posledných mesiacoch či rokoch? Môže byť tento útočník pre Liverpool v budúcnosti prospešný? To si rozhodne nemyslím. Ak sledujete Maria na ihrisku, máte pocit, že futbal berie ako nutné zlo. Akoby tréner Hnátek povedal: „Talent máš, koule ti chyběj…“

V jeho hre absentuje akákoľvek vášeň. Aký to rozdiel v porovnaní s Luisom Suárezom, ktorý ide za víťazstvom aj silou chrupu. Čo v Balotelliho prípade takisto neuvidíte, je tvrdá drina a snaha dostať zo seba to najlepšie. Bez tejto vlastnosti by taký Cristiano Ronaldo rozhodne nebol na súčasnej úrovni.

Talian často pripomína len akého si zblúdilého turistu, ktorý sa na ihrisku ocitol omylom. Jeho nezáujem je miestami desivý, jeho vystupujúce ego do oči bijúce, čo zráža celý tím. Môžete ma označiť ako neobjektívneho a zaujatého odporcu, v súčasnom bláznivom svete niektorí dokonca i za rasistu, lenže Balotelli svojím prístupom nikdy pre Liverpool prospešný nebude.

Už len preto, že Rodgers potrebuje do svojho systému odlišného hráča. Futbalistu, ktorý svojou aktivitou vytvorí možnosti pre prihrávku alebo otvorí priestor v obrane súpera. Postávaním za veľkým vápnom toho žiadny útočník nedocieli. Škoda, že si toto manažér (či prestupová komisia?) neuvedomil ešte pred kúpou talianskeho forvarda.

Verím, však že Balotellí v zostávajúcom priebehu sezóny ešte nejaký ten gólik pridá a pomôže tým nielen mužstvu k bodom, ale aj sebe k novému angažmánu. Snáď čoskoro príde čas, kedy SuperMaria zabalíme spoločne s Luigim (Fabiom Borinim) do krabičky a pošleme späť niekam do Talianska. Aspoň malou mierou by tým prispeli k záchrane princeznej z Liverpoolu.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply