Danteho (týž)denníček: Trofeje, peniaze, lojalita

Pohľad obyčajného fanúšika na to, čo LFC ponúkol a veľmi často neponúkol. Trochu vážne a občas ľahkovážne. A nie vždy o tom, čo je nosnou témou daného týždňa.


Pôvodne mal byť na tomto mieste návrat k zápasu s Manchestrom United. Pôvodne mal tento článok vyjsť už pred týždňom.

Bohužiaľ, zdravotný stav (asi neblahý vplyv výsledku proti Mancs) obmedzil moje psychické sily. A moje myšlienky takisto presedlávali len od paracetamolu k bylinkovému čaju. Na nejaké nadávanie na Rodgersa, Morena, Gerrarda, Škrtela či Atkinsona nezostala mozgová kapacita.

Dlho som premýšľal, čo by malo byť témou aktuálneho (týž)denníčka. Niečo pred sobotňajším duelom s Arsenalom? Prenechám to preview. Návrat k bolestnej prehre s Mancs? Odviate časom. Nejaká krátka poviedka s názvom O sklenenom Danielovi? Možno inokedy, príležitostí bude ešte dosť. Napokon som sa rozhodol venovať trošku priestoru hráčovi, ktorý aktuálne vyvoláva veľké otázniky.

Raheem Sterling je jedným z najtalentovanejších futbalistov súčasnosti. Máme to šťastie, že svoj dar od Pána (či dámy?) zhora môže rozvíjať na Anfielde. Natíska sa však otázka: Dokedy? Raheemovi totiž končí o dva roky zmluva, čo značí problémy.

Pre fanúšika Liverpoolu znova nastávajú čierne týždne strachovania sa o to, či hviezda tímu zostane, alebo si zbalí kufre a presunie sa niekam do Španielska či nebodaj do Londýna alebo Manchestru.

Nič nové pod slnkom. Už pár desaťročí nie je Liverpool svetovým gigantom, ktorý by priťahoval tých najlepších hráčov či dokázal svoje hviezdy pravidelne udržať. Čím skôr si tento fakt fanúšik Liverpoolu uvedomí, tým jednoduchší život bude mať.

Zľava hviezdy svetového futbalu Mascherano a Torres, ktorí sa na TOP úroveň dostali v LFC

Za moju 15-ročnú kariéru priaznivca LFC sa podobných príkladov nazbieralo niekoľko. Všetko to začalo odchodom Steveho McMannamana do Realu Madrid.

O pár rôčkov neskôr jeho španielske kroky nasledoval Micheal Owen. A potom v krátkom slede za sebou sme sa museli zmieriť s odchodom Javiera Mascherana či Fernanda Torresa, Posledný príklad je ešte v živej pamäti – Luis Suárez a jeho útek do Barcelony.

Každý zo spomínaných hráčov bol svojho času kľúčovým článkom zostavy Reds a ani o jednom z nich sa nemožno tvrdiť, že by Merseyside opúšťal so zlomeným srdcom a slzami v očiach.

Klub nedokázal naplniť ich finančné či športové ambície, a tak sa pobrali o dom ďalej. Dôkaz namiesto sľubov faktu, že Liverpool Football Club už dlhodobo nepatrí medzi najväčšie európske kluby. Áno, z historického hľadiska sa medzi špičku radí, lenže oháňanie sa históriou sa na Anfielde stalo evergreenom… a maskovaním vlastnej neschopnosti.

Prečo by teda mal byť Raheem Sterling výnimkou oproti vyššie spomínaným menám? On sám tvrdí, že za odmietnutím kontraktu na 100-tisíc libier týždenne sú výhradne športové ambície, túžba vyhrávať trofeje, chuť byť čo najlepší a bla bla bla…

O peniaze údajne vôbec nejde. Hm, veľmi rád by som videl jeho túžbu po trofejach, ak by mu na stole pristál kontrakt na 150 tisíc týždenne.

Pravdou je, že Liverpool nie je ideálnou destináciou na vyhrávanie titulov a pohárov.

Na druhej strane má za Raheem stále len dvadsiatku na krku a za sebou jeden a pol sezóny medzi seniormi.

Nad čím teda premýšľať? Či majú kvalitnejšiu lavičku na Camp Nou, Estadio Santiago Bernabeu alebo Stamford Bridge. Jasné, v týchto destináciách by bola šanca na medailovú zbierka oveľa väčšia, ale…

Raheem by si mal uvedomiť, že vo futbale stále nič veľké nedokázal. A predsa je v Liverpoole už v tak mladom veku kľúčovým hráčom, ktorý sa teší dôvere manažéra.

Aby tento status dosiahol, nemusel o svojich kvalitách presviedčať tri roky. Priestor dostal prakticky okamžite, čo musí byť pre tak mladého hráča to najdôležitejšie.

Dobre, k ligovému titulu je zo Stamford Bridge oveľa bližšie, ale dostal by od Mourinha toľko priestoru ako mu ponúka Rodgers?

Posunulo by ho vpred sledovanie Ronalda na tréningu a občasné kopnutie si v pohárových zápasoch? Nemyslím.

Pre rozvoj jeho nesporného talentu nie je v tejto chvíli veľa vhodnejších miest ako práve Anfield Road. Ak v červenom drese trofeje do troch-štyroch rokov neprídu, potom môže o svojej kariére uvažovať v súčasnej rovine.

Toľko k tej túžbe po trofejach. Ale stále akosi neverím, že jeho rozhodovaní hrajú rolu výsostne športové ambície. Dnešný futbalový svet už dávno nie je pre gentlemanov. Stal sa z neho prašivý biznis, v ktorom sa točia obrovské peniaze. Futbalisti sa tomuto trendu mu veľmi ľahko prispôsobili, a tak prečo si svojím postojom nevypýtať niečo navyše?

Problémom je, že oveľa viac ako Sterling Liverpool potrebuje Liverpool Sterlinga. Už v dvadsiatke patrí ku kľúčovým hráčom mužstva, krivka jeho výkonnosti by mala rapídne stúpať a navyše ide o futbalistu, ktorý je v tíme etablovaný.

Len si skúste predstaviť, čo by nastalo, ak by Raheem predsa len v blízkej dobe odišiel. Ďalší „supertalentovaný“ mladík z Portugalsku za 20 miliónov? Prípadne mladý Angličan s dobrým polrokom za 35 miliónov? Ďakujem, neprosím. To radšej investujme peniaze do overeného hráča. Určite rozumnejšie riešenie, ako pri kvalitách prestupovej politiky LFC riskovať ďalšieho Markovića.

Podľa Raheemovych slov sa k rokovaniam o novej zmluve obe strany vrátia po sezóny. Vyzerá to tak, že nás ešte pár dielov kontraktovej telenovely na anglický spôsob čaká. Mám obavy, že to bude iný príbeh ako ten o Stevenovi Gerrardovi, ktorého dokázali presvedčiť spálené dresy s jeho menom na chrbte. Lojalita sa už v dnešnej dobe nenosí, a preto futbalové legendy pomaly vymierajú.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply