David Ashworth

V Liverpoole FC sa za celú dobu vystriedalo 20 manažérov. Postupne si predstavíme všetkých, ktorí viedli „The Reds“ v majstrovských zápasoch. Tretí v poradí David Ashworth strávil na Anfielde len tri roky, ale aj tak sa zapísal zlatými písmenami do histórie klubu.


David Ashworth

  • Dátum narodenia: 2. 6. 1867
  • Miesto narodenia: Poulton-le-Fylde, Anglicko
  • Prišiel z: Stockport County
  • Začiatok kontraktu: 7. 12. 1919
  • Prvý zápas: 20. 12. 1919
  • Koniec kontraktu: 20. 12. 1922
  • Ostatné kluby: Oldham Athletic (1906-14 a 1922-24), Stockport County (1914-19), Manchester City (1924-25), Walsall (1926-27)
  • Počet zápasov ako manažér: 139
  • Úspechy: First Divison (1922)
  • Percentuálna úspešnosť: 50,36 %

Ashworth sa narodil v Poulton-le-Fylde blízko Blackpoolu. Predtým ako začal svoju manažérsku kariéru pôsobil ako rozhodca. V roku 1906 začal pracovať ako manažér v Oldham Athletic. Klub sa v tom čase práve sťahoval na nový štadión Boundary Park. V tej dobre hral Oldham v Lancashire Combination. Po sezóne 1905/06 Burslem Port Vale opustil najvyššiu súťaž a nahradil ho práve Oldham. Najväčší úspech dosiahol Ashworth s Odlhamom v sezóne 1913/14, kedy obsadil s mužstvom štvrté miesto. Po úspešnej sezóne odišiel do Stockportu County.

V období rokov 1914-1919 viedol Stockport, ale jeho rozbiehajúcu kariéru prerušila prvá svetová vojna. Po nej v roku 1919prijal ponuku Liverpoolu FC. Dovtedy viedol mužstvo dočasný manažér George Patterson, ale s výsledkami nebolo vedenie spokojné a tak sa obrátilo na Ashwortha. Mužstvo sa v tom čase nachádzalo na 11. mieste, ale nakoniec skončilo na štvrtom. Na čom mal určite podiel aj nový manažér. V nasledujúcom roku Liverpool obhájil štvrté miesto. V nasledujúcej sezóne mužstvo posilnil Fred Hopkin a spoločne s oporami mužstva Elishom Scottom a Tomom Bromilowom vybojovali v sezóne 1921/22 pre Liverpool tretí titul. V nasledujúcej sezóne patril Liverpool medzi favoritov súťaže a očkakávania aj naplnil keď získal ďalší titul. Na konci sezóny však neviedol už mužstvo Ashworth, ale Matt McQueen. Ten sa rozhodol v decembri Liverpool opustiť a vrátil sa do Oldhamu. Nikto nevedel pochopiť jeho rozhodnutie. Mužstvo bolo na prvom mieste a jednoznačne kráčalo za ďalším titulom. Oldhamnaopak bojoval o záchranu a nakoniec aj zo súťaže vypadol. Ashworth sa rozhodol pre tento krok z rodinných dôvodov, keďže jeho manželka a dcéra boli invalidi a chcel im byť nablízku. Bývali v Stockporte len 11 kilometrov od Oldhamu, a Liverpool bol vzdialený až 43 kilometrov.

V Oldhame nevydržal dlho a po sezóne 1923/24 odišiel do Manchestru City, kde však sa tiež dlho neohrial a po roku a polopäť menil pôsobisko. Sezónu 1926/27 strávil vo Walsall, ale ani tu nesupel. Potom pôsobil ako manažér v dvoch walských kluboch, Caernarfon a Llanelli.

Do Anglicka sa ešte raz vrátil. Začal pracovať ako scout v Blackpoole. 23. marca vo veku 79 rokov zomrel. David Ashworth strávil v Liverpoole len tri roky, ale aj tak sa zapísal zlatými písmenami do histórie klubu. Vybojoval preň v poradí tretí titul a zásluhu má určite aj na tom štvrtom. Môžeme len hádať, čo by dosiahol, keby nemusel predčasne odísť z Anfieldu.


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply