Dirk Kuyt: Kto je favoritom v skupine Liverpoolu?

Bývalý hráč Liverpoolu sa podelil o rozhovor, kde prezradil mnohé zaujímavé informácie.

„Hrdina pracujúcej triedy“ – aj takto nazývali fanúšikovia bývalého hráča Reds, ktorý si pripísal za tento klub 71 gólov v 285 zápasoch a bol členom éry, ktorá v sezóne 2008/2009 takmer získala titul v Premier League.

Európske noci na Anfielde pokračujú: LFC porazil Crvenu Zvezdu 4:0

Dirk Kuyt opäť zavítal na Anfield, kde sledoval výhru Liverpoolu 4:0, nad Crvenou Zvezdou Belehrad v skupinovej fáze Ligy majstrov. Novinári si ho po zápase odchytili a bývalý hráč LFC sa podelil o rozhovor.

Liverpool je na čele svojej skupiny v Lige majstrov. Akú radu by si mal pre hráčov pre zostávajúce zápasy?

Je to veľmi ťažká skupina. Liverpool začal veľmi dobre s veľmi dobrým výsledkom proti Parížu Saint-Germain (na Anfielde zvíťazil 3:2, pozn.). Viete, že Neapol je vždy tým mužstvom, ktorý sa považuje za ten, proti ktorému sa veľmi ťažko hrá a má skvelých hráčov. PSG to teraz po remíze vie – možno neočakávanej pre mnohých ľudí, ale nie pre mňa. Pretože si myslím, že sú najnebezpečnejším tímom v skupine.

Chlapci sa musia pozrieť na seba a robiť krok po kroku, tak to ide. Po zápase som sa porozprával s Virgilom (van Dijk) a Ginim (Wijnaldumom). Zablahoželal som im k výhre a aj k ich forme, pretože si myslím, že sa im darí veľmi dobre. Bol som tiež na štadióne, keď hrali za Holandsko proti Nemecku a aj tam sú najdôležitejšími hráčmi a musia pokračovať ďalej, pretože to je len začiatok.

Všetci môžu vidieť kvalitu v liverpoolskom mužstve a tiež v kabíne. Nie je to len 11 veľmi dobrých hráčov. Celá ich súpiska je v tejto sezóne veľmi kvalitná. Bude to dlhá sezóna, pretože očakávam, že The Reds postúpia zo skupinovej fázy Ligy majstrov a očakávam, že budú bojovať až do posledných dní aj v Premier League.

Bude to veľmi ťažké. Mentálne musí byť tím veľmi silný. Ak vidíte kvalitu v tíme, existuje viac ako dostatočná kvalita na to, aby ste dosiahli tieto ciele, ale stále je to ďaleko. Znamená to tvrdo pracovať každý deň a stále len krok za krokom. Teraz je najdôležitejšou vecou sobotný zápas. Získať tri body.

Pre Ligu majstrov som veľmi smelý. Noci v LM na Anfielde sú veľmi špeciálne a veľmi ťažké pre akýkoľvek tím, ktorý príde na tento štadión s vyhliadkami domácich poraziť. Pretože fanúšikovia sú úžasní, počas pohárových večerov vlastne nie je na Anfielde možné odohrať zlý zápas. Streda bola rovnaká.

Gini a Virgil povedali, že na začiatku trochu bojovali, ale fanúšikovia ich naštartovali. Za štyri alebo päť minút sa hra zmenila a rozhodlo sa. To je veľká sila Liverpoolu a tento tím ju musí používať. Pokiaľ dokážu vyhrať domáce zápasy, som si istý, že môžu prežiť skupinovú fázu.

Skupina je veľmi tesná. Fanúšikovia preto hľadia vpred a počítajú, koľko bodov im treba ešte získať. Môžu to hráči robiť tiež?

Nie. Myslím si, že to je niečo, čo si musia fanúšikovia odpustiť. Pozerať sa na zápasy a počítať. V športe nie je čas počítať. Vždy je tu ďalší zápas. V súčasnosti je vo futbale nový duel každé tri alebo štyri dni a musíte byť pripravení, pretože v jednom momente môžete stratiť všetko. Ak chcete prejsť do ďalšej fázy a byť úspešní. Rozdiel je  len v malých detailoch. To je dôvod, prečo sa hráči vždy musia sústrediť na túto prácu, poctivo makať a byť pripravení na zápasy, ktoré musia hrať.

Mo Salah teraz zaznamenal 50 gólov  za Liverpool v 65 zápasoch. Hral si v útoku v tomto klube a hral si tu s niekoľko fantastickými útočníkmi. Uveď do kontextu, aký veľký je tento úspech…

Je to úžasné. Hovoril som s ním v stredu po zápase – je to tak fajn chlapík. Každý môže vidieť, keď sleduje na štadióne alebo v televízii, že je skvelým hráčom. Nie každý však môže vidieť, že je veľmi milý človek, ktorý je na Anfielde veľmi šťastný. To je tá najdôležitejšia vec.

Cíti sa byť rešpektovaný a šťastný v tomto klube. Preto dosahuje takéto veci. Každý vie, že je fantastický hráč. Skutočnosť, že je tu a že je rešpektovaný a šťastný sa počíta ešte viac. Dúfajme, že tu bude ešte veľmi dlho šťastný. Streda bola prvýkrát, keď som sa s ním osobne stretol. Rešpektoval som ho už ako hráča, ale ako človeka ešte viac.

Čo si myslíš, že mu umožňuje byť až tak efektívnym?

Partnerstvo s Maném a Firminom je pre Moma veľkou devízou. Mo je veľmi spokojný s Robertom Firminom. Je to typ útočníka, ktorý nežije pre góly – žije tým, že hrá futbal, vyhráva zápasy a vyhráva spoločne. Pre Salaha je potešením hrať s týmito hráčmi, ktorí nie sú sebeckí a ktorí vedia, ako ho dostať do pozícií, ktoré mu umožňujú skórovať.

V stredu som ho videl prvýkrát v inej roli, skôr ako centrálneho útočníka a opäť to robil veľmi dobre. Toto všetko je kvôli tomuto spojeniu. Hlavne s hráčmi vpredu, ktorí vedia, čo robiť a vedia, aké druhy pozícií potrebujú, aby Salah vsietil gól. Strelil skvelý gól a tiež si poradil s penaltou.

Je tu veľa vzrušenia okolo klubu a o mužstvo, ktoré v tejto sezóne zápasí v Premier League. Vyhrával si predtým tituly – čo potrebujú The Reds prekonať?

Keď som prišiel do Liverpoolu, bola nádej na výhru v Premier League. Teraz sa nádej mení a ľudia začínajú veriť, že Liverpool naozaj môže získať ligu. To je to, o čom je futbal: veríte v úspech, ktorý môžete mať so svojím tímom. Fanúšikovia začínajú veriť, že je možné znovu získať ligu. Je to dlhá cesta, ale je to prvý krok. Musíte veriť, že sa to naozaj môže stať.

S Feyenoordom sme mali rovnakú situáciu, trochu kratšiu, ale za 18 rokov sme nezískali ligový titul. Od prvého dňa sme začali zápolenie, pričom sme verili v zisk ligového titulu a to je to, čo som cítil v stredu – že ľudia dúfajú v úspech, ale veria v úspech pre tento Liverpool. To je veľký krok vpred.

Bol si súčasťou tímu, ktorý to pred 10 rokmi skoro dokázal. Cítiš to teraz inak?

Áno. Tím je veľmi veľký s veľmi dobrými hráčmi. Majú len 11 pozícií na vyplnenie každého zápasu. Fabinho mal skvelý zápas v stredu, James Milner ani nemal prísť na ihrisko, [Jordan] Henderson má zranenie, ale je veľmi dôležitou postavou v tíme. Je kapitánom. Taký široký a kvalitný káder tu dlhšie nebol.

V boji o primát v PL sme boli len o krok vzad. Spomínam si, keď sme skončili pod Rafom (Benítez) druhí. Veril som, že ak by sme mohli priniesť ešte pár hráčov – ako v tejto sezóne Liverpool – mohli by sme ligu vyhrať. No vtedy sa tak nestalo, lenže teraz má Liverpool tím, ktorý musí bojovať až do konca. Ak tím stále každodenne verí a tvrdo pracuje, má veľkú šancu byť úspešný.

Tento víkend je to Cardiff. Jeden z tímov na konci tabuľky. Ako sa vysporiadať s týmito zápasmi ako hráč po zápase Ligy majstrov v stredajšom týždni?

V mojej prvej sezóne v Feyenoorde sme sa nestali šampiónmi. Mali sme skvelú sezónu a porazili sme všetky veľké tímy, ale musíte poraziť práve takéto mužstvá. Je to mentálna vec. Vyhráte zápas v stredu 4:0 a každý je šťastný a pozitívny, ale musíte prejsť na ďalšiu hru.

Väčšinou sú tieto stretnutia psychického charakteru. Všetci hovoria, že to bude jednoduchý zápas, zrazu to však začne byť ťažké. Sústredenie musí byť v sobotu. Hovorili sme o Lige majstrov, ako prežiť a koľko bodov  treba získať do ďalšej fázy, ale to nie je dôležité pre hráčov a zamestnancov. Musia premýšľať o ďalšom dueli a tým je ten s Cardiffom. Veľmi ťažký zápas. Vždy som povedal, že po stretnutí môžete volať zápasy ako jednoduché, ale nie nikdy predtým.

zdroj: liverpoolfc.com

4 Comments

 1. kloppinho

  27. októbra 2018 at 12:59

  Dobre počteničko

 2. robroy

  28. októbra 2018 at 12:56

  Takýto hráč, Dirkových kvalít, by sa nám aj teraz zišiel.. Velmi rád na neho spomínam, mal niekolko nezabudnutelných momentov v červenom drese..:)

  • kwop

   28. októbra 2018 at 21:10

   hodil? lepsi ako lallana ci origi, ale rozhodne tak o 2 urovne pod salahom, bobbym, manem … bojovnik ako milner, vedel, co je to hrat za LFC a na 100% si to vazil a zil klubom, ale lopta od nohy mu az prilis casto odskakovala .. vedel by som si ho predstavit v time, ale ako 14.-15. hraca v lepsom pripade ..

   • robroy

    28. októbra 2018 at 21:58

    Trochu prehánaš, 🙂 dal za LFC viac golov, než týto obaja dokopy, hral v útoku, ale do istej miery podoba s Millym sedí..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply