Djibril Cissé prestupovú čiastku nesplatil

Deviata časť seriálu Čo sa nikdy nestalo, alebo miesto, kde si pripomenieme pár „záležitostí“, ktoré síce mohli, ale nikdy neuzreli svetlo sveta. Dôvody sa rôznia, výsledok je rovnaký.


Niekedy však vyzerá vtipne a odľahčene, inokedy sme radi, že sa tak napokon nestalo, niektorý vyzerá tak a ten ďalší zasa onako.

Stačí si zobrať hráča, či situáciu v LFC, prípadne samotný klub a predstaviť si, čo by sa stalo, keby sa okolnosti vyvinuli tak, že mu do cesty príde niečo, čo je buď všeobecne želaným názorom, alebo len zhlukom zvláštnych náhod. A samozrejme si priblížime, k čomu by takáto kombinácia mohla viesť a prečo sme radi, že neviedla a naopak, prečo radi nie sme.

Aktuálne je tu teda 9. časť, ktorá aj ponúkne vysvetľujúci príklad vyššie uvedeného mierne nezrozumiteľného. 🙂

Cissého problémom bol Benítez

Tesne po uzatvorení januárového prestupového termínu sme sa pýtali, či The Reds zmeškali návrat ďalšieho ex-útočníka. Ide samozrejme o Djibrila Cissého, ktorý si to z rímskeho klubu SS Lazio namieril po tretíkrát v kariére do Premier League, konkrétne do Queen´s Park Rangers. Predtým hrával za Liverpool a Sunderland.

Len pre pripomenutie, aktuálne 30-ročný Francúz prestúpil do LFC v lete 2004 z Auxerre. Transfer dohodol ešte jeho krajan Houllier, ten ho ale v tíme The Reds nikdy neviedol, keďže pred sezónou 2004/05 ho nahradil Rafael Benítez. Pohľad do štatistík hovorí, že rýchly futbalista odohral za Liverpool 79 zápasov a dal v nich 24 gólov.

Cissé prichádzal pri rieku Mersey s reputáciou francúzskeho reprezentanta, ktorému sa predpovedá veľká budúcnosť. Houllier za neho neváhal vynaložiť £14.5m, čo bol vtedy najdrahší nákup v histórii klubu. Tu treba pripomenúť, že rodák z Arles trpel na to, že Houllier z Liverpoolu odišiel. Ktovie, či by na Anfield vôbec prestúpil vediac, že ten, kto má o jeho služby záujem v klube tesne pred jeho príchodom skončí.

Skutočnosť bola potom taká, že si Benítez vyberal vlastných hráčov. Resp. si postupom času ale o to istejšie začal budovať vlastný tím, pričom nákupy svojho predchodcu proste príliš nebral. Samozrejme, je to vec každého manažéra, Španiel staval na Carragherovi s Hyypiäm vzadu a Gerrardovi v strede zálohy a potom hráčoch, ktorých si priviedol sám. Resp. to bola trojica, ktorá mu z pôvodného vyše 25-členného kádra neprekážala natoľko, aby ju nestaval.

Nebudem ale Benítezovi krivdiť, Cissé prvú sezónu pod ním hrával. Lenže tu bola jedna typická benítezovská chybička krásky. Kvôli tomu, že rád experimentoval s postami hráčov, hrával excentrický Francúz raz na hrote útoku, inokedy zasa pravom krídle.Pritom to bol a stále aj je futbalista, ktorý si vie loptu maximálne tak hodiť, prešprintovať protihráča, či tvrdo vystreli. Rozhodne to ale nie je hráč dobrý v hre 1 na 1, či hráč s dobrým centrom.

Postupom času sa začal čoraz častejšie do popredia dostávať jeden nepríjemný fakt – Cissé proste prestupovú čiastku, za ktorú prišiel nikdy nesplatí. Teda dresy a suveníry s jeho menom šli po prestupe z Auxerre na dračku, prvý polrok bol z tohto pohľadu fajn, priaznivci a samozrejme aj odborná verejnosť ale proste ako čas plynul jasne videli, že to nebude taká sláva, s akou odchádzal z Francúzska.

Aj napriek tomu, že bol Cissé v 2004/05 aj 2005/06 najproduktívnejším útočníkom, na Anfielde proste v konečnom dôsledku sklamal. Na jeho obranu však treba okrem Benítezovho čachrovania s postami povedať aj to, že takýto typický hrotový útočník potrebuje dostatočnú podporu zálohy a obzvlášť krídiel, ktorej sa mu v LFC nikdy nedostalo.

Takže výsledok ja jasný – nepresvedčil – a to ani vtedy, keď v červenom drese vyhral Ligu majstrov (vo finále 2005 premenil v rozstrele proti AC Milan penaltu), FA Cup (dal úvodný gól stretnutia), či Európsky Superpohár (pri výhre 3:1 nad CSKA Moskva dal 2 góly).

Po dvoch sezónach sa teda Djibril sťahoval domov. Kúpil ho ambiciózny Olympique Marseille. V lete 2006 bola už dohoda oboch klubov na spadnutie, ale Cissé si v prípravnom dueli proti Číne nepríjemne zlomil nohu (prišiel tak o MS) a tak sa transfer l´OM posunul na január 2007. Kluby ale napokon uviedli, že ide o sezónne hosťovanie, teda platilo už od leta 2006. Futbalista ešte po odchode pre Sky Sport povedal, že sa ho Benítez snažil stoj čo stoj predať.

Čo by bolo s Cissém, keby Houllier v LFC zostal?

Francúz by to pod vedením krajana mal rozhodne jednoduchšie. A to v prvom rade preto, že si ho bývalý manažér The Reds do tímu sám vybral. Je veľký predpoklad, že by ho naproti Benítezovi nestaval na pravú zálohu, ale na hrot. Lebo Houllier veľmi dobre vedel, kde je Cissého sila.

Tú však mohol využiť len vtedy, keby kúpil dve hotové priamočiare krídla s kvalitným centrom. Či by ich kúpil, je samozrejme otázne.

A aké by to bolo, keby proste v LFC zostal bez ohľadu na to, kto ho vedie? Tu si skôr myslím, že je to skôr typ, ktorý potrebuje hrávať. Pravidelne hrávať. A preto by si skôr či neskôr aj tak ubalil kufre a popral sa do iného tímu. Nevadí. Cissé dal pár pekných gólov, mal pár výborných okamihov, ale vyššie uvedený verdikt z neho niekoho, za kým treba smútiť nerobí.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply