Evra vs Suárez. Nadobro stratení v preklade

Futbal je sám o sebe veľký a preto ho lákajú veľké témy. Tá s podtitulom rasizmus sa navyše náramne hodí, lebo nemorálni môžu bijúc sa do pŕs hovoriť o morálke a tí bez chrbtovej kosti pokojne navštíviť neurológa nech sa im na ňu pozrie.


Rasisti, fašisti pozrite sa do ****, to je vaša pravá tvár, spieval som si ešte ako puberťák na koncertoch HT, aby som sa o nejaký ten rok neskôr doslova Stratil v preklade (Lost in translation). Teda aspoň taký je názov dokonale sugestívneho snímku režisérky Sofie Copolla, ktorý je vystavaný na stretnutí sa dvoch spriaznených duší.

Náš príbeh je ale iný. Rozhodne nejde o spriaznené duše, rozhodne nie sú na mieste ideály a už vôbec nie naivné predstavy o tom, že môj obľúbený futbalista musí byť aj fajn človek.

Ale pekne poporiadku, veď v pomyselnom ringu proti sebe stoja dvojnásobne usvedčený klamár a simulant proti chlapíkovi, ktorý sa tiež rád sem tam ochotne porúča k zemi a ktorý si zároveň svoju kariéru národného hrdinu vystaval na porušení pravidiel.

,,Je veľmi frustrujúce, že ešte v 2011 počujete niečo takéto. Nebudem opakovať čo konkrétne povedal, ale bolo to rasistické a zopakoval to aspoň 10x.“ Patrice Evra, obranca Man Utd

Za to, že vo štvrťfinále MS 2010 zastavil na bránkovej čiare rukami loptu, ktorá smerovala za ňu, síce bol potrestaný červenou kartou, Ghana ale silu okamžiku nezvládla a po zahodenej 11-ke v predĺžení, sa rovnakého výsledku dočkala aj v samotnom penaltovom rozstrele. V basketbale by platil technický kôš, vo futbale bolo Uruguaju dopriate dostať ešte jednu šancu.

A či by to hádam nespravil každý? Je to jedno, keďže sme si dali ideály bokom hneď v úvode. Ostatne tam, kde sa točia stovky miliónov, dajme tomu eur, idú charakternosť a dobré mravy bokom. Ale, aby som nepôsobil ako pako, áno, aj ja by som na Suáreovom mieste istému gólu rukami zabránil.

Naproti tomu by som, akokoľvek nervózny zápas by som odohral, nereagoval ako Evra, ktorý, ak mu prídu na to, že z negra je len negrito, sa zase raz poriadne strápni. Myslím ale, že mu je to úplne jedno, lebo on sa rád hrá na ublíženého.

Jasný výsledok hneď od začiatku

Spor Evra vs Suárez je vo svojej podstate malicherný a hlúpy, pričom z neho jednoznačne vyplýva výsledok, ktorý opomína prezumpciu neviny, do úvahy berie len prvý plán – teda inak povedané, nezáleží na tom, čo sa stalo a či sa to stalo, dôležitejšie je si premeniť klebetu na fakt. V tomto prípade je tu namiesto klebety obvinenie a namiesto čakania na výsledok šetriaceho orgánu uverenie tomu, že je Suárez naozaj rasista. Bez dôkazov si to myslí tak polovica futbalového sveta.

Udivujú ma slová tých, ktorí, neviem ako to povedať inak, hlúpo spájajú jeho temperament a často ubolený výraz v tvári či rozhadzovanie rukami práve s tým či je alebo nie je rasista.

,,Som naozaj nahnevaný, že ma obviňujú z rasizmu. Jediné, čo môžem povedať je, že som vždy rešpektoval a stále rešpektujem všetkých. Všetci sme rovnakí. Nič rasistické som nevyslovil. Bavili sme sa dvakrát. Raz v španielčine a raz po anglicky. Išlo pri tom len o spôsob, ako okomentovať danú situáciu. Oslovil som na neho tak, ako zvyknú jeho spoluhráči. Dokonca aj tých jeho reakcia prekvapila.“Luis Suárez, útočník Liverpool FC

Už som to spomínal skôr, liverpoolsky útočník by aktuálne mohol urobiť aj ten najhumánnejší krok napr. smerom k Afrike, aký sa vôbec dá, aj tak by sa tejto nálepky nezbavil. A už sa ani nikdy nezbaví. To, aký dopad to bude mať na jeho výkonnosť je otázkou budúcnosti, kde aj nájdeme odpoveď.

Keďže Evrovo obvinenie nie hocijaké, ale rasistické, venuje sa mu samozrejme veľká pozornosť. Keby nebolo také, asi sa len ťažko k incidentu, ktorý mimochodom spadá pod októbrové North-west derby medzi LFC a mancs (1:1), vyjadrí celá plejáda futbalových osobností exReds Collymorom a Aldridgom počnúc, oponentmi Ferdinandom či Fergusonom pokračujúc a napr. takým Poyetom končiac. Ten je dokonca, keby na to prišlo, ochotný ísť v prospech Suáreza svedčiť aj na súd. Krajánci držia spolu. 🙂

„Rasizmus je hnusný, do futbalu nepatrí!“ počuť odvšadiaľ, takisto z úst podľa mňa neschopného chrapúňa Seppa Blattera, inak prezidenta FIFA. Lebo je to téma. O ktorej sa bude hovoriť, ktorá ponúka morálny rozmer, lebo ten, kto sa verejne postaví proti rasistickým prejavom a rasizmu ako takému, je u väčšiny rozhodne za fajn uvedomelého týpka a z takéhoto postoja aj častokrát vyvstáva kopec výhod.

Týmto nehovorím, že rasizmus má mať čo i len štipku priestoru v dnešnom svete. Rozhodne nemá, o tomto ale tento náš spor nie je a to ani vtedy, keď sa ho tam mnoho ľudí snaží dostať.

Po lopate povedané, ide v ňom len a len o to, že sa dvaja dospelí muži počas spoločenskej akcie pochytili a povedali si pár urážlivých slov. No a???? ……. Klepem si na čelo.

V celom kontexte sa však zabúda na základnú vec – vo futbale sa toho narozpráva, v každom zápase padne na adresu súpera množstvo hlúpych urážok. Častokrát aj rasistických. Vyššie píšem, že by sa takéto správanie nemalo akceptovať ani ospravedlňovať, nemám už ale 10 rokov, aby som si naivne myslel, že riešenie hádok medzi hráčmi je zásadný problém dnešného futbalu. Liverpool FC stojí v tejto záležitosti za Luisom.

,Alebo inak – ak niekto urazí protihráčovu rodinu, je to stále ešte OK, ale ak mu povie, že je neger, nácek, žluťák, atď., tak to už OK nie je? A čo ak ho nazve homošom, retardom, Číňanom, Afričanom, somárom? Je to to isté, horšie, alebo ´lepšie´? Z Evrovho postoja vyplýva, že uraziť komunitu černochov je horšie ako vyššie spomenuté možnosti. Podľa obrancu mancs nie je medzi nimi rovná sa. Podľa mňa je. Také odsúdeniahodné.

Ale zase, spýtajme sa každý na rovinu, čo sa to tu rieši, keď sa maximálne tak môžeme dozvedieť tvrdenia jednej strany, ktoré budú v ostrom kontraste s tými, ktoré tvrdí tá druhá?

Zvláštne potom je, že tých žalôb nie je podstatne viac, že sa primitívne prejavy berú za primitívne len vtedy, keď majú akože rasistický nádych. Alebo ide len o tzv. pozitívnu diskrimináciu, ktorá je dnes medzi mnohými ľuďmi naozaj obľúbeným spôsobom, ako dosiahnuť niečo, prípadne všetko?

Tu odbočím a dovolím si uviesť príklad založený na vlastnej skúsenosti.

Pozitívne diskriminovaný Evra?

Keď som sa pred rokmi pri jednej z mojich návštev Spojených štátov len tak túlal po Východnom pobreží, stretol som sa s tým, čo bolo spomenuté v diskusii pod článkom FA obvinila Suáreza z rasizmu. Prípad sa skúma, teda so spomenutou pozitívnou diskrimináciou.
Prácu v reštike nedostaneš, lebo máš dlhšie vlasy, ako Bob, čo tu už nejaký ten piatok robí a skoro tak dlhé ako Marry Ann a tá je narozdiel od teba dievča a aj ona sa na túto prácu hodií viac, ako ty. Napr. už len pre tie jej krivky.

Sánka dole a pohľad vedľa, kde mladý afroameričan s dredmi až po pás veselo naberá jedno na tanier. Na otázku, prečo prácu nedostanem kvôli dĺžke vlasov a pritom tu napodobenina Boba Marleyho veselo za prachy stepuje o sto šesťsto, prichádza od vedúceho smeny a neskôr aj od manažéra reštaurácie rovnaká odpoveď – lebo to takto je.

Inak povedané, radšej si zavrieť oči, ako sa púšťať do chúlostivých tém a vytvárania si neželaných problémov, ktoré rasová, alebo diskriminácia na základe pohlavia, sexuálnej príťažlivosti, veľakrát aj vzdelania (radšej sa prijme nemehlo s vysokoškolským titulom, ako učňovkár s 20-ročnou praxou), veku, sympatií, či prazvláštneho výkladu firemného poriadku, ktorý je často sám o sebe prazvláštny, proste so sebou prináša.

,,Odkedy som prišiel do klubu, mali sme v Manchestri United niekoľko fantastických hráčov čiernej pleti. Boli ozaj fantastickí. Nie je to typické pre zápasy, ale toto je zvláštny prípad. Možno to bolo to, čo Patricea Evru prekvapilo. Je to prosté, nechceme takéto veci vidieť. Patrice sa zrejme cíti veľmi dotknutý tým, čo mu Suárez povedal. Teraz je to už v rukách FA.“ Alex Ferguson, manažér Man Utd 

A zase, povedzme si na rovinu, takých umývačov riadu, či podlahy, prípadne čašníkov z núdze ako som v tom čase bol ja, by si každý majiteľ akéhokoľvek reštauračného zariadenia našiel do hodiny stovky. Ide tu ale o niečo iné.

Podobných príkladov zažil, myslím každý vo svojom živote niekoľko. A to ani nemusí vystrčiť nos z Čiech či Slovenska.

Nie, nebudem sa púšťať do pálčivej témy neprispôsobiví občania, ktorým sa proste odpustí viac ako veľa, lebo „Čo by na to povedali v zahraničí?“, kde je to mimochodom úplne rovnaké.

Nebudem sa ani zaoberať ani tým, prečo nadštandardne zarábajúci poslanci majú (mali? už neviem) roky v poslaneckom bufete trápne nízke ceny nápojov, pochutín či jedál, ako keby nemali na to zaplatiť plnú sumu.

Oravish a marcel8 prvý príklad potvrdili. A sú len jednými z mála, ktorí sympaticky voči niečomu takému vystupujú. Samozrejme nejde o žiadnu osvetu, už vôbec nie o podporu pokrivených názorov a la národniarsky výklad demokracie a pod., len o názor v diskusii, ktorý stojí za palec hore.

Lebo rozhodne nie je košer, keď sa v dánskej tlači objaví karikatúra proroka Mohameda a autorovi sa nielen vyhrážajú smrťou, ale sa ho aj nejaký šialenec reálne pokúsi zabiť.

Rovnakým príkladom je aj redakcia francúzskeho satirického týždenníka Charlie Hebdo, ktorý karikatúru hodil na titulku a niekto mu na oplátku hodil do redakcie molotov koktail. Výsledok sa rovná v eurách stotisícovým škodám. Určite nie je košer ani to, keď pipka s umelými štvorkami kozami dostane prácu v IT firme len preto, aby si šéfko mohol vo svojom kancli potajomky rukou pod stolom riešiť svoj neexistujúci sexuálny život.

FA verdikt umelo odkladá a pritom je už dávno jasné, aký je výsledok

Ale späť k FA. Tá to celé na môj vkus naťahuje až príliš. A keď už aj samotný Dalglish pred vyše dvomi týždňami vyhlásil, že je už najvyšší čas celú kauzu vyriešiť, poňali to kompetentní z riadiaceho orgánu anglického futbalu po svojom – odkladom o niekoľko dní a tiež zvláštnym načasovaním (necelé 4 dni pred duelom s Chelsea) a rovnako divným stanoviskom. Ak dlhšiu dobu čakáte na rozhodnutie ohľadom čohokoľvek, asi vás jej ďalší, navyše alibistický a nepochopiteľný odklad minimálne zarazí.

FA teda vydala oficiálne stanovisko, že celý prípad dôkladne prešetrí. Čo robila doteraz asi netuší nikto, na svoju obhajobu tvrdí, že zbierala dokumenty. Podotýkam, že vyše mesiac. Ktovie, ako dlho jej bude trvať, kým aj rozhodne.

A zasa sme späť pri už viackrát omieľanom, že na výsledku vôbec nezáleží, lebo charakter sa na tejto úrovni nenosí a Suárez bude pre veľa ľudí vinný aj vtedy, keby bol zrovna morálne najčistejším človekom na planéte.

Nechápem teda, na čo tie naťahovačky Football Association s konečným verdiktom. Však jej predstavitelia veľmi dobre vedia, čo je Patrice Evra zač a ešte lepšie vedia, že čo sa povedalo počas zápasu, má zostať zabudnuté.

Lebo, keď už nič iné, takéto žabomyšie spory, kedy v popredí stoja len emócie a tvrdenie proti tvrdeniu, sa reálne vyriešiť nedajú. Evra a Suárez nikdy nebudú kamaráti. Aj to je pointa.

Odvtedy, čo hrá skúsený bek v Premier League, už vzniesol dve takéto obvinenia. Jedno dokonca voči bývalému hráčovi LFC Stevovi Finnanovi. V oboch prípadoch sa nepotvrdili a zasa pre mnohých platí, že keby zrovna aj teraz hovoril pravdu, do popredia sa okamžite pretlačí príbeh o chlapíkovi, ktorý 2-3x zalarmoval celú dedinu, lebo si vymyslel, že mu vlci kántria ovce.

Asi to mal byť nejaký fór, či trpel nedostatkom pozornosti, alebo mu chýbala spoločnosť, každopádne, keď tí vlci naozaj do jeho košiara prišli a podrhli mu všetky ovce, už mu na pomoc nikto neprišiel a to mohol prosiť najúpenlivejšie a hovoriť najpravdivejšie ako bol schopný. Z Cristiana Ronalda či Iniestu a pod. tiež nikdy nebudú vrcholní nesimulanti. Ako som naznačil už skôr, nálepky sa zbaviť nedá.

Plus sa hovorí, že dvakrát do tej istej rieky nevstúpiš, čo je ale asi Evrovi úplne jedno, keďže ten sa o to pokúša už aj po tretíkrát, pričom sa mu okrem oficiálneho obvinenia ´kámoša´ od konkurencie dostalo doposiaľ maximálne tak podpory klubu. Však ako inak, LFC za Suárezom takisto stojí. To je proste akýsi úzus.

Neger alebo negrito?

Naproti tomu má Uruguajčan na svojej strane dokonca aj sémantický rozmer (aký má ktoré slovo význam, ako si ho vysvetľovať) toho, čo povedal. A čo vlastne povedal? Už po incidente sme informovali, že to má byť slovo neger, či podobne znejúce slovo. Predpokladajme teda, že tým slovom, ktorým Suárez Evru označil je negrito. Predpokladajú to britské médiá, tak prečo by sme nemohli aj my.

No a v Južnej Amerike sa potom slovo negrito neberie v negatívnom význame, skôr je to úplne naopak. „V Portoriku sa takéto výrazy bežne používajú aj v komunikácii medzi belochmi a černochmi,“ hovorí Jorge Chinea, ktorý je riaditeľom centra pre Chciano – Boricua (Chicano je termín označujúci ľudí z mexickým pôvodom a Boricua sa zasa týka pôvodných amerických Indiánov, pozn.) štúdiá v Detroite. Tiež treba dodať, že voľne sa dá slovo negrito chápať ako oslovenie – chlapče, priateľ, dokonca miláčik, drahý a pod.

,,Je veľmi jednoduché niekoho obviniť z rasizmu. Luis Suárez rozhodne rasistom nie je. Vo svete je veľa jazykov a niektoré slová znejú inak a niektoré znamenajú niečo iné. Rasistom ste vtedy, keď vystupujete v rámci celého sveta proti konkrétnej rase, nie vtedy, keď v jednom momente niečo poviete jednému človeku.“ Gustavo Poyet, uruguajský manažér Brighton&Hove Albion

Záleží od miesta, od krajiny, kde sa používa, definitívne ale toto slovo neoznačuje nič hanlivé. Mohol toto Evra vôbec vedieť? Vedel a mal iný zámer? Nestratil sa len v preklade? Veď nevedomosť síce neospravedlňuje, ale je medzi nami denne prítomná. Inak by sme len ťažko boli ľudia. Ktovie.

Suárez aspoň u mňa vyhráva v argumentácii na body. A to jednoznačne, čo je podmienené aj jeho slovami, že „čudoval som sa Evrovmu správaniu, keďže tak, ako som ho oslovil, ho volajú aj jeho spoluhráči. Aj tí sa jeho
správaniu divili.“
Nepredpokladá sa však, že by kolegovia Evru z kádra mancs mali vystúpiť proti nemu a rovnaké je to aj v prípade El Pistolera.

Medzitým manažér mancs Ferguson obvinil Liverpool z toho, že ignoruje rozhodnutie FA nevyjadrovať sa k prípadu.

„Boli sme o to požiadaní práve asociáciou, Liverpool to ale nedodržal,“ posťažoval sa chlapík, ktorý v červenej časti Liverpoolu nie je príliš obľúbený. Určite nie pre jeho bezúhonnosť a vysoké morálne kvality.

Naproti tomu sa do úst tlačí otázka, prečo byť ticho, keď si FA evidentne nevie s prípadom rady a len naťahuje čas? Ostatne, Evra už veľmi dobre vie, čo taký útok na akúsi integritu Suárezovej osobnosti obnáša, z čoho vyplýva, že si Francúz pri svojom postoji k problému ani z neho nemôže robiť ťažkú hlavu.

Viď, jednak skúsenosti z predošlých dvoch prípadov a potom aj dôkaz, ktorý vytiahol Canal+, kedy odhaľuje práve kapitána Man Utd ešte v čase, keď hrával za Monaco, ako človeka prejavujúceho prvky rasovej neznášanlivosti. Za tých pár rokov samozrejme mohol v tomto smere dozrieť.

Nech je to ale tak, či onak, tento prípad už unavuje a ešte nejaký čas unavovať bude. A to len preto, že sa vo futbalovom biznise hrajú obchodníci a žoldáci na morálne bezúhonných ľudí. Pritom to ani nemusia robiť, veď ľudia radi zabúdajú. Ale to som už zase trochu porušil v úvode stanovené, že ideály si radšej dajme pri takejto téme bokom.

zdroj: BBC, Sky Sport, ESPN, Canal Plus (info o Evrovom obvinení dvoch ľudí z rasizmu), google

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply