FSG si koupilo úspěch Red sox, jde ale to samé v PL?

Boston red sox, tým jenž má společného majitele s LFC společnost FSG slaví další úspěch. Boston uspěl v MLB. Jak to ale s triumfem je?

Červené ponožky, ano přezdívka jednoho z nejlepších klubů americké ligy Baseballu. Za úspěchem tohoto úspěchu ale stojí značná finanční injekce v podobě majitele J.W. Henryho, který stejnou měrou snaží investovat do našeho Liverpoolu FC. Často kladená otázka však, proč se úspěchy dostavují pouze v Národní baseballové lize a v LFC se stále na nějaký větší úspěch čeká? Důvodů je hned několik a proto se níže podíváme, jak to tedy vlastně v poměru obou sourozenců vypadá.

Z prvu je však potřeba připomenout, že nehaníme a aspoň za mě, jakožto fanouška baseballu a zejména Redsox, gratulujeme a doufáme, že další rok triumf znovu obhájí!

Výsledek obrázku pro boston red sox world series

Stejný případ jako u LFC

Ačkoli se může zdát, že tyto dva kluby nemají spolu nic společného, protože jsou z jiného odvětví sportu, tak se plete. Boston stejně tak jako Liverpool se na začátku tohoto tisíciletí potýkal s finanční dírou, neúspěchem a nestabilitou. Přeci jen tento případ byl i u LFC za doby předešlých amerických majitelů Hickse a Gilleta, který společně s hráči jako Poulsen, Konchesky a manažerem Hudgsonem dostali Reds až na dno svých možný sil.

Henry, jako úspěšný podnikatel investoval nemalé prostředky do klubu a po několika sezónách kdy se klub spíše pomalu dostával na výsluní se můžou od roku 2003 řadit mezi giganty MLB. Jakožto u Liverpoolu kolovali z řad fanoušků united nadávky a posměšky, že oni už mají dvacet titulů a my méně, tak stejné vtipy kolovaly i okolo Bostonu. Například taková známá hláška, hledajíc důvod nějaké odpovědi byla odpověď, právě proto redsox nikdy nevyhrají sérii. Henry a spol dokázali udělat z Bostonu klub, který je momentálně jeden z nejlepších na světě. To samé, sice pomaleji momentálně dělají s LFC.

2 000 000 000 dolarů na vítězství

Dal jsem si tu práci několika minut na to, abych propočítal, kolik je potřeba dolarů na jedno vítězství Bostonu v této sezóně. Výsledek? 1 919 318 dolarů. Ano přesně tolik musel Henry za jednotlivé výhry vysázet. Boston se zařadil touto sezónou se 119 výhrami na 5 místo v rekordním počtu výher. Říkáte si kolik je to teda celkem pěnez? 228 398 860 dolarů. V baseballu stále vládnou peníze a tento případ to pouze potvrzuje.

Pokud bychom to srovnali s LFC, nebo s jakýmkoli týmem, který dokázal vyhrát PL, nikdy bychom se nedopočítali tak suverénního vítězství až na jeden rok, kde Man City každému utekli o parník, ale stejně nebyli 100%. V PL je potřeba peněz, ale Premier League je vyrovnanější než celá MLB.

Výsledek obrázku pro money lfc boston redsox

Celý svět vs. Americký kontinent

Zásadní rozdíl úspěchu v porovnání Redsox s LFC je ale jeden a ten nejhlavnější 90% americké ligy tvoří hráči USA. Co tím chci říct? Díky tomu, že v MLB neplatí platový strop jako je tomu například v NHL, může si majitel dovolit koupit kohokoli, kdo je v jeho peněžence dostupný. Ano, přesně takhle si to udělal J.W. Henry. Koupil si nejlepší hráče ligy a momentálně nemá konkurenci.

Oproti tomu fotbal je sport, který je nejhranější a nejpopulárnější na světě, miliony hráčů, kteří chtějí proniknout do jakéhokoliv týmu vyšší úrovně. Pro majitele je tedy i těžší koupit všechny nejlepší hráče. Pokouší se sice o to majitel PSG, ale i když máte Neymara s Mbappém, úspěch vám to nezaručí. Baseball je na rozdíl od fotbalu více o jednotlivcích a Neymar s Mbappém nemůžou i bránit.

 

Sečteno podrženo, úspěchy Liverpoolu a Bostonu se mohou dát srovnat maximálně na papíře, ale v důsledku síly, počtu zápasů, vyrovnanosti se titul LFC bude v průběhu pár let bude brát jako větší úspěch.

1 Comment

 1. robroy

  30. októbra 2018 at 18:37

  Nemyslím si že téma okolo našich majitelov a ich penazí v spojitosti s Liverpoolom FC, je vdačným materialom do diskusie. Nazory jednotlivcov na danú temu su rôzne, aj vdaka neznalosti „detailov“ kde sa širokej verejnosti dostanú na „ochutnávku“ ozaj len „hrubé“ a konečné čísla. Tie čísla ale, kt. nám predostiera autor, sú… jednoznačne obrovské, pre laika (ako som ja) priam neskutočné..

  Tak len inštinktívne sa dá tušit, že ktorá z dvojice klubov vlastniacich americkými majitelmi je viac „hýčkaná“ a tá druhá, možno bokom odstrkovaná viac, než by sa v skutočnosti patrilo, však je vzdialenejšia..

  Zaslúžil by si náš klub „viac“ pozornosti, ako sa mu dostáva ? Na otázku mám jednoznačnú odpoved. Porovnat vieme len s konkurenčnými klubmi rovnakej váhovej kategorie, len zhruba vidíme a závidíme nákupy konkurencie cez TW (pozn. LFC 5 sezonu po sebe,LEN cez letné…).
  Porovnát by sa ešte možno dali hrubé čísla Redsoxu na strane výdavkov a aj zisku, s Liverpoolom FC, už sa k nim len dopátrat..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply