George Kay

V Liverpoole FC sa za celú dobu vystriedalo 20 manažérov. Postupne si predstavíme všetkých, ktorí viedli „The Reds“ v majstrovských zápasoch. George Kay bol manažérom, ktorý položil základy budúcich úspechov.


George Kay

  • Dátum narodenia: 21. 9. 1891
  • Miesto narodenia: Manchester, Anglicko
  • Začiatok kontraktu: 6. 8. 1936
  • Prvý zápas: 29. 8. 1936
  • Koniec kontraktu: 30. 1. 1951
  • Počet zápasov ako manažér: 357
  • Úspechy: First Divsion (1947)
  • Percentuálna úspešnosť: 39,55 %

Kay prišiel do Liverpoolu ako 44-ročný zo Southamptonu v auguste 1936. Narodil sa v Manchestri a svoju kariéru odštartoval v miestnom klube Eccles. Potom v roku 1911 odišiel do Boltonu Wanderers. V karieére pokračoval v Írsku aby sa v roku 1915 pripojil k londýnskemu West Hamu.

Tam strávil deväť sezón a odohral 237 stretnutí, v ktorých strelil 15 gólov. Kariéru ukončil v roku 1927 v Stockport County. O dva roky neskôr naštartoval svoju manažérsku kariéru. Dva roky pôsobil v Lutone Town a päť sezón v Southamptone .

Za päť rokov pri svätcoch nedosiahol výrazný úspech a v roku 1936 nahradil na Anfielde neúspešného Georga Pattersona. Ani Kay však Liverpoolu nepomohol k výraznejším úspechom.

Kay sa nebál skúšať nové nápady a preto zaujal predstaviteľov Liverpoolu. Strávil na Anfielde 15 rokov, ale jeho pôsobenie prerušila II. svetová vojna.

Pred vojnou sa Liverpool veľmi trápil a v sezóne 1936/37 sa musel zachraňovať. Nakoniec obsadil 18. miesto. V nasledujúcich dvoch sezónach sa vyhol boju o záchranu, ale skončil dvakrát na 11. mieste, čo nebol veľký úspech

Potom prerušila vojna futbalové súťaže na sedem sezón. Pred koncom vojny Kay podnikol s hráčmi výlet do Severnej Ameriky, kde odohrali desať zápasov a na sezónu 1946/47 boli skvelo pripravený.

Kay dbal aj na správnu stravu a fyzickú kondíciu a Liverpool sa tak v roku 1947 stal anglickým majstrom. Liga bola veľmi vyrovnaná a ešte dva kolá pred koncom bol Liverpool štvrtý. Nanešťastie sa ukázalo, že to bol Kayov aj prvý aj posledný triumf Liverpoolu FC.

Pre Kaya to bol vrcholový okamžik jeho manažérskej kariéry. Liverpool sa stal piatykrát majstrom Anglicka. Kayov prínos pre mužstvo zhodnotil najlepšie vtedajší hráč The Reds Albert Stubbins.

„George Kay bol prvotriedny manažér a veľmi dobrý človek. Bol milý, tichý a vedel získať z hráčov to najlepšie. Myslel vždy len na hráčov. Nikdy nás nekritizoval v médiách a priniesol do futbalu kus psychológie. Vždy nám veril a povzbudzoval nás, že hráme dobre aj keď to tak nebolo. Snažili sme sa mu to vždy splatiť.“

v ďalších sezónach Kay nedokázal mužstvo posunúť ďalej a Liverpool končil sezóny v strede tabuľky. V sezóne 1949/50 dosiahol Liverpool na finále FA Cupu, ale v ňom podľahol Arsenalu 0:2. Bolo to len druhé finále Liverpoolu v tomto pohári.

Pred finále sa Kay vyjadril: „Keď som hral prvé finále vo Wembley ako hráč sme s West Hamom neuspeli. Dúfam, že uspejem ako manažér Liverpoolu.

Kay v pozícii manažéra pôsobil ešte v nasledujúcej sezóne, ale musel predčasne skončiť pre zdravotné problémy aj keď mal zmluvu na ďalších päť rokov.

Nakoniec o tri roky neskôr 19. apríla chorobe podľahol. Aj keď Kay nedosiahol veľké úspechy jeho vplyv na ďalšie úspechy nemožno poprieť. Aj sám Bob Paisley sa vyjadril, že práve Kay položil základy budúcich úspechov klubu a určil ako Liverpool bude hrať v budúcnosti. Základom bolo udržať loptu na zemi a byť silný s loptou.

Najlepšie však jeho zásluhy pre Liverpool zhrnul Liddell: „Vravel mi, že často nemohol spávať a rozmýšľal nad problémami, ktoré sužovali každého manažéra. Ak dal niekto svoj život za klub, bol to Geogrge Kay.“


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply