George Patterson

V Liverpoole FC sa za celú dobu vystriedalo 20 manažérov. Postupne si predstavíme všetkých, ktorí viedli „The Reds“ v majstrovských zápasoch. George Patterson prežil v Liverpoole pokojné ale neúspešné obdobie.


George Patterson

  • Dátum narodenia: 1887
  • Miesto narodenia: –
  • Začiatok kontraktu: 1928
  • Prvý zápas: 7. 3. 1928
  • Koniec kontraktu: 6. 8. 1936
  • Počet zápasov ako manažér: 384
  • Percentuálna úspešnosť: 37,50 %

George Patterson pracoval pre Liverpool dlhé roky a v roku 1908 bol menovaný ako asistent Toma Watsona. Od roku 1915 pracoval v mužstve ako sekretár mužstva. Pracoval aj ako správca klubu v sezóne 1919/20.

V mužstve pôsobil 20 rokov a keď sa rozhodol Matt McQueen odísť, nebolo prekvapením, že sa Patterson stal manažérom mužstva. Popri tom bol aj tajomníkom klubu, v tej dobe bolo normálne, že manažér vykonával aj viac funkcii ako dnes. Ešte aj o tridsať rokov neskôr, keď Liverpool oslovil Shanklyho, bolo mu povedané, že bude vykonávať aj inú funkciu ako manažér. On im nato odpovedal: „No, čo som manažér potom?“.

Patterson, keď bol mladší hrával za Merseyside Club Marine. Potom pôsobil v Liverpoole a dotiahol to až na manažéra. Bol vhodným kandidátom pretože veľmi dobre poznal klub.

Osem rokov, ktoré strávil vo funkcii manažéra sa považuje za jedno z najpokojnejších období v histórii klubu. Liverpool v tom čase však nijaký veľký úspech nezaznamenal. Klub si udržal miesto v najvyššej súťaži, ale nikdy neskončil lepšie ako na piatom mieste.

Hneď prvú sezónu v čele s Pattersonom zakončil klub na 5. mieste. Nasledovalo dvanáste a deviate miesto a v FA Cupe mužstvo vydalo hneď v úvodnom kole. V sezóne 1931/32 skončilo mužstvo na 10. mieste a väčší úspech zaznamenalo v FA Cupe, kde postúpilo cez tri kolá.

Od sezóny 1933/34 však začalo mužstvo ešte viac upadať a bojovať o záchranu. Nakoniec sa mužstvu podarilo zachrániť v najvyššej súťaži. V ďalšej sezóne sa mužstvo záchranárskym prácam vyhlo a skončilo na solídnom siedmom mieste.

Najkritickejšia sezóna však Pattersona čakal. V sezóne 1935/36 sa Liverpool zachránil v poslednej chvíli a od zóny zostupu ho delili len 3 body. Zároveň to bola aj jeho posledná sezóna na poste manažéra.

Veľký tla na jeho osobu a choroba, ktorú utrpel ho prinútili odstúpiť s funkcie, hoci pokračoval vo funkcii sekretára klubu.

Počas svojho pôsobenia pri klube si v sezóne 1935/36 odkrútili debut dvaja mladíci Jack Balmer a Phil Talyor, ktorý sa stali neskôr významnými hráčmi mužstva. Taylor sa dokonca neskôr stal aj manažérom.

V roku 1936 podpísal aj Matta Busbyho, a po vojne mu ponúkal miesto v mužstve ako tréner. On však nakoniec po vojne odišiel do Manchestru United, kde sa stal úspešným manažérom.

Pattersona vo funkcii nahradil George Kay, ktorý prišiel so Southamptonu.


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply