Je to definitívne. Po 27 rokoch sa pozostalým po obetiach tragédie v Hillsborough dostalo zadosťučinenia

Porota, ktorá zasadala na severozápade Anglicka v meste Warrington, sa uzniesla na verdikte, že 96 fanúšikov The Reds bolo „nezákonne zabitých v dôsledku pochybenia polície“.

Samotná porota posudzovala a zodpovedala 14 otázok, ktoré v pitevnej správe nastolil súdny patológ John Goldring. Z 9 členov zložená porota (6 mužov, 3 ženy) sa rozhodla v pomere 7:2, že najväčšia tragédia v dejinách britského športu je „dielom“ pochybenia policajnej zložky.Ako je známe, až pred dvomi rokmi, teda v 2012, britský premiér David Cameron verejne vyzval k prešetreniu celého prípadu (samotný tribunál pôvodný verdikt zrušil, pozn.), pričom sa sám rodinám a blízkym pozostalých ospravedlnil.

Odvtedy sa nezávisle zložený tím snažil dopátrať k pravde, resp. pozmeniť pozmeniť pôvodný verdikt, ktorý vinu dával nedisciplinovaným fanúšikom, ktorý na štadióne Hillsborough v Sheffielde postupovali do tzv. uličky smrti – Lepping Lane priveľmi nedisciplinovane, čo spôsobilo desiatkam priaznivcov smrť utlačením a udusením, resp. ťažké zranenia, ktorým aj mnohí podľahli, zhruba 700 bolo zranených.

Môže za to polícia

Porota sa teda rozhodla, že celá tragédia „nie je len nešťastnou náhodou, ale môže za ňu pochybenie bezpečnostnej zložky, resp. polície“. Inak povedané chyby polície a usporiadateľov „spôsobili alebo prispeli“ k situácii, ktorá viedla k tlačenici, ktorá zasa viedla k veľkému nešťastiu.

Ako je známe, tesne pred výkopom semifinálového duelu FA Cupu Liverpool – Nottingham (1989) bezpečnostná zložka dlho otáľala s otvorením brány, keď sa tak stalo, tisíce fanúšikov sa húfne tlačili cez Lepping Lane na príslušnú tribúnu, dav potom utlačil desiatky ľudí.

Čo sa bude diať teraz?

Rodinám a blízkym usmrtených sa dostalo po 27 rokoch veľkého trápenia a bojovania za spravodlivosť zadosťučinenia, hneď po verdikte poroty spievali pred budovou súdu You´ll Never Walk Alone, skandovali známe „Justice for 96“ (Spravodlivosť pre 96), na tvárach sa zračil úsmev i slzy dojatia a veľkej úľavy.

Po takpovediac nekonečnej dobe (boj o prehodnotení verdiktu trval štvrťstoročie!) je tu teda koniec jedného z najstrašidelnejších príbehov ostatných rokov.

Zastupiteľstvo zároveň informovalo, že v tejto zváži začatie trestného stíhania proti „fyzickým alebo právnickým osobám“.

1 Comment

  1. Xabi18

    27. apríla 2016 at 12:43

    Neskutečné že může, alespoň dle mě, tak jasný případ trvat 27 let. Klasika kdy se na slabší hodí vše ale mocní za nic nemůžou. Jsem rád že to přišlo, jsem rád za všechny rodiny.
    Jsem zvědav jestli se ještě bude někdo trestně stíhat nebo tímto rozsudkem nakonec vše provždy skončí…

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply