Joe Fagan

V Liverpoole FC sa za celú dobu vystriedalo 20 manažérov. Postupne si predstavíme všetkých, ktorý viedli „The Reds“ v majstrovských zápasoch. Joe Fagan bol dlhé roky úspešným trénerom v Liverpoole FC, aby nakoniec vystúpil aj on na futbalový Olymp.


Bob Paisley

  • Dátum narodenia: 12. 3. 1921
  • Miesto narodenia: Liverpool, Anglicko
  • Začiatok kontraktu: 1. 7. 1983
  • Prvý zápas: 20. 8. 1983
  • Koniec kontraktu: 29. 5. 1985
  • Počet zápasov ako manažér: 131
  • Úspechy: First Divison 1 (1984), European Cup 1 (1984), League Cup 1 (1984, Manager of the Year 1 (1984)
  • Percentuálna úspešnosť: 54,20 %

Fagan bol miestnym chlapcom a v začiatkoch svojej kariéry skúšal šťastie aj na Anfielde. Pre vtedajšieho manažéra Georga Kaya však nebol dosť dobrý. Joe sa teda v 17-tich rokoch presťahoval do Manchestru, kde začal hrávať za miestne City.

V City strávil dlhých 13 rokov a odohral na pravom krídle 158 zápasov a strelil dva góly. Potom pôsobil v nižších súťažiach a v roku 1958 sa vrátil do Liverpoolu.

Mal 37 rokov a začal pôsobiť ako tréner rezervného mužstva. V tejto funkcii bol až do roku 1971, kedy sa posunul o level vyššie. Stal sa trénerom prvého mužstva. V tom čase veľmi intenzívne spolupracoval s Billom Shanklym od ktorého sa učil.

V roku 1979 sa stal asistentom manažéra Paisleyho a po jeho odchode v roku 1983 sa stal jeho nástupcom. Joe Fagan za ten čas na nižších postoch mohol sledovať prácu svojich dvoch úspešných predchodcov a mnohému sa priučil.

Joe nemal problém prevziať post manažéra a pokračovať v úspešnej práci svojich predchodcov. Fagan už vo svojej prvej sezóne vyhral takmer všetko čo mohol. Na konci sezóny sa tešil s majstrovského titulu, s víťazstva v Európskom pohári majstrov a k tomu pridal aj Ligový pohár.

Fagan sa stal vôbec prvým britským manažérom, ktorý získal veľmi cenené triple. Fagan zdedil veľmi dobré mužstvo, ale na úspechoch mužstva mal veľký podiel aj on. Aj preto ho na konci sezóny ocenili manažérom roka.

V ďalšej sezóne však aj on pocítil aké je to byť na druhej strane, na strane porazených. V lige skončil Liverpool FC druhý sa mestským rivalom Evertonom. V dueli o World Cup Championship Liverpool FC podľahol Independiente 0:1. V FA Cupe ostal „The Reds“ pred bránami finále .

Ale najväčšou ranou pre neho bol posledný zápas v jeho manažérskej kariére. Fagan vedel, že to bude jeho posledný zápas, ale nepredstavoval si ani v najhoršom sne ako dopadne. Liverpool FC finále Európskeho pohára majstrov proti Juventusu prehral po góle Platiniho z penalty.

Ale to čo sa dialo na tribúnach bruselského štadióna Hesley nemalo s futbalom nič spoločné. A Joea to poznačilo dokonca života. Už keď vystupoval z lietadla z Bruselu bolo na ňom vidieť veľký smútok a žiaľ. Smrť 39 nevinných fanúšikov ho trápila do smrti.

Fagan sa utiahol do anonymity, ale aj tak naďalej sledoval a chodil na futbal v Liverpoole. Býval vo svojom skromnom dome v blízkosti Anfieldu, kde žil so svojou ženou Lillian. 30. júna 2001 však podľahol rakovine vo veku osemdesiat rokov. Jeho žena ho prežila ešte ďalších desať rokov.

Joe keď nastupoval do funkcie mal už 62 rokov a v manažérskej práci chcel stráviť dva roky. Chcel si aj on odkrojiť s koláča a zažiť svoj veľký úspech tak ako ho zažili jeho dvaja slávny predchodcovia. Veď na ich úspechoch mal veľký podiel práve aj on.

Nepodarilo sa mu prekonať úspechy Shanklyho a Paisleyho, veď za tak krátky čas to ani nešlo, ale dosiahol to čo oni dvaja nedosiahli, s Liverpool FC získal v jednom roku tri významné trofeje.

Joe Fagan bol veľký gentleman, skromný človek a výrazná postava liverpoolskej histórie. Dá sa povedať, že to bol jeden z tých, ktorý stáli za mnohými úspechmi mužstva, ale vždy stáli v druhom či treťom rade. Ale nakoniec aj on raz vystúpil do prvého radu a užil si veľký úspech, ale aj veľké sklamanie.


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply