John McKenna

V Liverpoole FC sa za celú dobu vystriedalo 20 manažérov. Postupne si predstavíme všetkých, ktorí viedli „The Reds“ v majstrovských zápasoch. Samozrejme začneme pekne poporiadku. A tak dnes si predstavíme manažéra, ktorý viedol klub ešte v 19. storočí.


John McKenna

  • Dátum narodenia: 3. 1. 1855
  • Miesto narodenia: Drumcaw, County Monaghan, Írsko
  • Začiatok kontraktu: 15. 3. 1892
  • Prvý zápas: 3. 9. 1892
  • Koniec kontraktu: júl 1896
  • Počet zápasov ako manažér: 127
  • Úspechy: Second Division 2 (1894, 1896)
  • Percentuálna úspešnosť: 60,63 %

John McKenna bol prvým manažérom Liverpoolu Football Club. Prevzal ho v čase keď vlastníkom pozemku na ktorom stál Anfield bol John Houlding, ktorý stál pri zrode klubu. V roku 1892 schválila FA prihlášku Liverpoolu do ligy. John potom musel odcestovať do Škótska, kde zháňal hráčov pre Liverpool. Aj preto v ranných dobách Liverpool reprezentovali hlavne škótsky hráči. Sezónu 1892-83 ešte Liverpool odohral v Lancashire League, ktorú aj vyhral. Do druhej najvyššej súťaže naskočilo v sezóne 1893-94

Po prvom zápase na lavičke McKennu, noviny Liverpool Echo napísali: „Na Anfielde hral nový klub a ukázal hru, ktorú dovtedy na Merseyside diváci nevideli.“ Liverpool vtedy zvíťazil nad Roterhamom Town 7:1. V čase vedenia McKennu hralo v Liverpoole množstvo neanglických hráčov.

McKennova práca bola viditeľná od začiatku, keď v prvej sezóne mužstvo vyhralo Lancashire League a o rok neskôr sa tešilo s postupu do najvyššej súťaže. „The Reds“ boli veľmi nebezpečným mužstvom a v sezóne 1893-94 sa tešil z víťazstva v Second Division. V rozhodujúcom zápase museli v play-off poraziť Newton Heath (teraz Manchester United). Po góloch Patricka Gordona a Harryho Bradshawa sa tešili z víťazstva 2:0 a zároveň aj postupu do najvyššej súťaže.

V najvyššej súťaži sa však Liverpool dlho neohrial a hneď po sezóne sa vrátil o stupienok nižšie. Aj preto si McKenna pozval na pomoc Williama Barclay, ktorý sa stal jeho asistentom a klubovým sekretárom. Barclay bol veľkým nadšencom futbalu a kvôli futbalu mnoho cestoval a rád sledoval nových hráčov. V tom čase sa začalo aj s výstavbou tribúny na Anfielde, ktorá vyplynula na podnet McKennu, keďže na futbal v tom čase chodilo stále viac fanúšikov.

V ďalšej sezóne v druhej najvyššej súťaži Liverpool opäť dominoval a zabezpečil si návrat medzi elitu. Zaujímavé, je že Liverpool pri dvoch svojich postupoch zo Second Division doma zaváhal len raz, keď remizoval s Darwenom. Po úspešnej sezóne Mc Kenna a Barclay na poste manažérov skončilo a nahradil ich Tom Watson, ktorý predtým úspešne pôsobil v Sunderlande.

Potom McKenna v rokoch 1909-1914 a 1917-1919 pôsobil v klube ako predseda. V klube pôsobil takmer tridsať rokov a bol pre futbal veľmi zapálený. Obdobie na poste manažéra sa dá považovať za úspešné klub sa dostal do najvyššej súťaže a stabilizoval za čo si McKenna zaslúži uznanie. John bol uznávaný nielen v Liverpoole, ale v celom Anglicku a stál pri zrode futbalu v tejto krajine. 22. marca 1936 vo veku 82 rokov v Liverpoole zomrel.

Najlepšie jeho prínos futbalu vystihol predseda konkurenčného Evertonu William Charles Cuff: „Mám pocit, že som stratil celoživotného priateľa. Veľa sme kvôli futbalu cestovali spolu a vždy som sa na to tešil. McKenna bol skvelý priateľ, ktorý mal srdce zo zlata. Myslím, že odišiel najväčší muž futbalu. On bude žiť v pamätiach ľudí, ktorý mali dočinenia s futbalom ešte dlho. Bol nebojácny, otvorený a absolútne úprimný. Svetový futbal je pod hlbokým zármutkom.“


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply