Keïta chce byť naj na svete. Kto je jeho vzor? A komu v detstve fandil?

Od 1.7. 2018 bude oficiálne hráčom Liverpoolu. Naby Keïta prichádza z Lipska s veľkými očakávaniami. Tu je pár vecí, ktoré nevie každý.

Narodil sa 10.2. 1995 v Conackry. V Guiney je to hlavné a zároveň aj najväčšie mesto.

Celým menom sa volá Naby Laye Keïta. A je stredným záložníkom.

Kto nevie, o aký typ futbalistu ide, tak vedz, že je to ofenzívny záložník, ktorý ale dokáže plnohodnotne zastať aj defenzívne úlohy. Nerád je obmedzený priestorom, pozícia box to box stredopoliara mu maximálne vyhovuje. Je silný s loptou na nohe, rýchly energický, výbušný.

Liverpool za neho zaplatil £52.75m, čo je v jeho histórii druhý najdrahší transfer. Po van Dijkovi, ktorý stál v januári 2018 £75m.

Keïta sa narodil v rodine vášnivého fanúšika Barcelony, ktorý ho familiárne volal Deco. Áno, ten Deco. Aj malý Nabi, samozrejme, drukoval Blaugranas. Však to sa nalepí.

„Mama mi často hovorila, že nakupovanie so mnou je tak drahé,“ zaspomínal si 23-ročný mladík na to, koľko lámp stihol doma v Conacry porozbíjať. Ako mnoho chalanov, aj on pri futbale na prašnej ulici, kde lopta lietala pomedzi autá, aby si našla cestu do brány provizórne zhotovenej z tričiek či fliaš, sníval, že sa raz z neho stane futbalista. Veľký futbalista.

„Som aktuálne v podstate nikým, ale raz by som chcel byť najlepší,“ znie ambiciózne. Lebo snívať sa musí. A ešte lepšie, sny treba premeniť na realitu.

Aktuálne je najlepším futbalistom sveta Messi, ja by som sa však z pozície, v podstate bezvýznamného hráča rád posunul vyššie. Chcem byť podobne úspešný ako Lionel.

Related image

Keïta (vľavo) v drese Istres.

Keïta začal futbalovú kariéru doma v Conacry v klube Horoya AC. V 2013 je však už v druhej francúzskej lige – v tíme Istres. Paradoxne, rok predtým nepochodil rovnako v krajine Galského kohúta – skúšali ho Lorient aj Le Mans, ale na Guinejčana nevsadili. Ich škoda.

„Mama bla rada, keď som jej mohol poslať nejaké peniaze, zlepšiť jej život. Veľa sa pre mňa obetovala,“ hovorí futbalista. „Moji rodičia, takpovediac, nemali nič. Ale aj tak mi dali všetko. Vďačím im za život, kariéru i to, aký som,“ dopĺňa.

Kdekoľvek som hral, všade som dostal nejaké peniaze, ktoré som obratom poslal rodičom. Z okolia sa mi dostávalo, že som talentovaný, čo ma prinútilo pracovať ešte tvrdšie.

Image result for naby keita 2018

Naby ako hráč Lipska.

Naby sa v Istres chytil. O 12 mesiacov na to prišla ponuka z ambiciózneho Salzburgu, ktorý bol už pod „palcom“ veľkého koncernu Red Bull, a tak nasledoval prestup.Pre jeho kariéru zásadný.V Rakúsku pobudol dve sezóny, aby si ho iný Red Bull, ten bundesligový, stiahol k sebe.

„Bolo tam o poznanie viac tlaku na hráčov, na trávniku aj mimo neho. Som tímový hráč, ktorý preň urobí všetko,“ povedal Keïta po prestupe do Lipska pre klubový web RB. V Nemecku strávil dve sezóny. Hneď po prvej, kedy sa dostal aj do najlepšej jedenástky tamojšej najvyššej súťaže, neodolal lákaniu Liverpoolu. Na čudovanie sa rozčarovaných a nahnevaných fans The Reds sa ale pri rieku Mersey nepobral hneď, ale urobí tak až v júli 2018.

„V Lipsku som sa cítil absolútne perfektne, ale je čas posunúť sa ďalej. Pre mňa je teraz najdôležitejšie koncentrovať sa na výkony na trávniku,“ hovorí futbalista a ja niekomu stupím na otlak – zbalí sa Keïta o 2 roky a prestúpi napr. do Barcelony? Nečudoval by som sa.

O šikovného záložníka sa zaujímalo hneď niekoľko klubov. „Napríklad Arsenal, Southampton, Manchester City a práve Liverpool,“ informuje.

Yaya Turé bol pred časom v Manchestri City dominantným záložníkom v Premier League.

Jeho vzorom je Yaya Touré. „Snívam o tom, že sa stanem najlepším africkým hráčom na svete. Mojím idolom je Yaya Touré. Je silný a dosiahol toho naozaj veľa,“ prezrádza.

Navyše to aj vysvetľuje jeho slová spred času, keď pri otázke na to, ako si ďalej predstavuje jeho kariéru, tak spomenul pôsobenie v kluboch najvyššej úrovne ako sú Barcelona, Real Madrid a práve Man City.

Keď som na trávniku, chcem si myslieť, že som najlepší. Ale nie pre vlastný, ale pre prospech tímu. Ak sa tak deje, cítim sa naozaj dobre.

A čo Liverpool? „Keď som mal asi 11 či 12 rokov, hľadali sme dresy pre náš futbalový tím. Keďže ma môj otec volal Deco, lebo fandil Barcelona a aj ja som ten tím podporoval, tak som chcel práve barcelonské. Lenže všetci moji kamaráti drukovali LFC. Neveril som, nikto z nás vtedy neveril, že by sme mohli vyrásť tak, že si dres Liverpoolu reálne oblečieme. A mne sa to podarilo,“ cituje Liverpool Echo jeho slová.

Zľava Keïta a Sadio Mané.

Na Anfielde sa navyše stretne so „starým známym“. V Salzburgu bol chvíľu spoluhráčom Sadia Maného.

Keïta už pred rokom v lete povedal, že jedným z hlavných dôvodov, prečo sa Merseysiders upísal, je to, že verí v projekt. Jednoducho povedané, Klopp efekt zafungoval aj v jeho prípade. Aktuálne je Naby spoločne s Fabinhom v kabíne The Reds nový. A očakáva sa od neho naozaj veľa. Zvládne ten tlak?

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply