Kevin Keegan: hviezda, ktorá sa rozlúčila zostrelením najväčšieho rivala

V jeho šiestich sezónach, počas ktorých obliekal dres klubu a reprezentoval Liverpool, ukázal a predviedol , čo dovtedy žiadny anglický hráč pred ním. Nastrieľal takmer 70 gólov, pobláznil fanúšikov, vyhral tituly, ale taktiež odišiel na vrchole tam, kde by to nikto nečakal.

Liverpool ho podpísal v roku 1971, Shanklymu ho doporučil jeho dobrý priateľ Andy Beattie, ktorý od Keegana v Scunthorpe United očakával postupné kroky, to by ale nemohol byť Kevin Keegan, ktorý bol vždy nedočkavý a tvrdo si išiel za svojím cieľom. O tom svedčí, že počas šiestich rokov ani raz nehral za rezervný tím.

Shankly rozumel jeho mentalite a mladého útočníka šesť dní pred štartom sezóny 1971/72 definitívne nominoval do A tímu. V tom čase Shankly razil teóriu, že fyzická pripravenosť tímu a hráčov je dôležitejšia, ako výsledky. Pre Shankleyho však bola dôležitá aj tímová hierarchia. Ako potvrdil neskôr, v Kevinovom prípade urobil výnimku, aj na základe odporúčania druhého kapitána Ian Rossa.

Shankley bol odhodlaný poslať Kevina hneď na ligový úvod ročníka, do domáceho duelu s Notinghamom Forrest, ale informoval ho o tom až deň pred stretnutím. ,,Chcel som otestovať jeho odhodlanie a deň pred zápasom som sa ho opýtal, či je pripravený hrať za rezervu, okamžite bez rozmýšľania odpovedal, že je pripravený, ale za prvý tím. Nič iné ako mu povedať, v poriadku, budeš hrať v áčku, mi nezostalo.“

A prvé minúty ukázali, čo všetko v mladom Angličanovi je. Nové číslo 7 v zostave The Reds sa vôbec s ničím nepáralo a všetkým ukázalo,  čoho je schopné. V 12. minúte zaznamenal svoj prvý z 68 gólov v drese The Reds a ako bonus o tri minúty neskôr, vybojoval pre svoj tím aj penaltu.

V prvej sezóne v 42 zápasoch nielenže strelil jedenásť gólov, ale čo bolo dôležitejšie, okamžite si získal priazeň Kopu. Dovolím si povedať, že nebol extra obdarený talentom, ale jeho schopnosť pracovať na sebe a prispôsobiť sa tímu boli doslova neopísateľné. Hlavne vďaka jeho pracovitosti a odhodlaniu sa stal stabilným členom základnej zostavy.

Ak bol George Best prvá britská futbalová superstar, tak Anfield mal na očiach šesť rokov svoju hviezdu hviezd práve v Keeganovi. Ten oproti Bestovi nezaostával ani na futbalovom poli, rovnako ako mimo ihriska. Média ho milovali a on si to užíval. Jeho účes pudlíka, žiariaci úsmev, vkusne a módne oblečenie či vrelý vzťah k fanúšikom, ktorým trpezlivo, milo a s úsmevom rozdával podpisy na počkanie.

Keeganmánia dosiahla vrchol, keď ho manažér Anglicka Don Revie ocenil kapitánskou páskou v  roku 1976, pre Kevina prelomovom i vďaka oceneniu pre hráča roku v najvyššej anglickej súťaži. A chválou naňho zaslúžene dbalo aj okolie, napr. Ian Callaghan, držiteľ rekordného počtu štartov za LFC (640 v rokoch 1959 – 1978). ,,Kevin urobil neuveriteľný progres, stal sa prvou superstar akú Liverpool dovtedy nepoznal, naviac bol fantastický hráč, nedalo sa robiť nič iné ako ho milovať.“ 

Jeho rozprávka v Liverpoole sa skončila o rok neskôr, po šiestich úspešných sezónach, v ktorých získal tri majstrovské tituly, jeden FA Cup, dva anglické Superpoháre a tri európske trofeje, pritom tú poslednú vo svojej poslednej sezóne. ,,Bolo to ako v rozprávke oslavovať v Ríme pohár, pre mňa to bol úžasný koniec v drese Liverpoolu, lepší sa vysnívať nedal.“

Posledný mesiac v drese LFC bol jasným dôkazom rozpakov, nenaplnených predstáv a rozpadov snov mnohých fanúšikov. Po jeho odchode, ale číslo 7 nezostalo dlho neobsadené, prevzal ho Kenny Dalglish. A nie len číslo, ale takisto štafetu vodcu tímu, a tak nechal rýchlo zabudnúť na smútok a rozpaky z odchodu hráča, ktorý keď bol na ihrisku, vydal zo seba všetko.

Svojím prestupom doslova šokoval každého jedného fanúšika Reds. Žiadny hráč pred ním ani po ňom nesklamal a neprekvapil tak ako on. Mohol si vybrať kráľovský Real Madrid, ale on zvolil Bundesligu, kedy a tak sa stal Hamburg jeho útočiskom. Tu sa vypracoval na najvyšší level, bol odmenený  ocenením najlepší hráč sveta dvakrát za sebou (Ballon d´Or 1978 a 1979). Avšak je možné nemilovať chlapíka, ktorý sa s klubom rozlúčil víťazným gólom proti Manchesteru United?

@LFC Magazine, překlad keeno, edit Živel & Steeler

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply