Kolonka prehliadaní. Čo ďalej s Ilorim, Markovićom a Teixeirom?

Portugalčan Ilori zaujal na kontinentálnom šampionáte 21-ročných, jeho krajan Teixeira spoločne s Srbom Markovićom v príprave. „No a?“ vyznieva reakcia Brendana Rodgersa, ktorý trojicu talentov svojsky prehliada.

Ktovie, možno mi to raz nedá a spíšem desiatky klamstiev, ktoré Severný Ír po nástupe na lavičku The Reds vyriekol. A možno mi na to niekto povie, že reči sa hovoria a chlieb sa je. Bude mať pravdu.

Ešte predtým ale spomeniem aspoň jednu Brodgieho demagógiu – „šancu dostane každý,“ vravel v jednom z prvých interview ako boss The Reds a vtedajší nádejní mladíci Wisdom, Coady, Suso, J. Robinson, B. Smith, R. McLaughlin, Morgan, Sterling a ďalší už otvárali detské šampanské. Tí odvážnejší aj normálne, Sterling fľaštičku s rajským plynom….. Lenže vo veľkej väčšine zbytočne.

Ešte skôr ako malo prísť k činom sa dnes 42-ročný Severný Ír rozhodol, že si tím rozdelí na obľúbených a tých druhých. Nanešťastie to platí dodnes. Príklad za všetky hovorí, že Lovren či Lallana môžu byť akokoľvek slabí, miesto v Rodgersovom srdci aj pánoch budú mať aj keby sekery padali, naopak hráči ako v titulku spomenutí Ilori, Marković a Teixeira sa môžu aj pretrhnúť.

S potenciálom ale neviditeľní

Kristian Waslh z Liverpool Echo sa na to, kam sa bude uberať kariéra tejto trojice pozrel o čosi bližšie, na úvod teda parafráza jeho slov a navyše trefná – zatiaľ čo médiá aj fanúšikovia horlivo diskutujú o tom, ako to bude s Morenom, M. Sakhom či Lucasom Leivom, zostáva trojica nádejných mladíkov, z ktorých každý ešte nedovŕšil ani hranicu 23 rokov života, v dokonalom úzadí. Pokojne sa dá povedať, že sú pre väčšinu neviditeľní a to sa v nich skrýva v zásade veľký potenciál.

Liverpool minul v lete na nových hráčov približne £80m, hneď päť z nich debutovalo v jeho drese v nedeľu na Britannia Stadium. Benteke, Milner, Clyne, J. Gomez a Firmino sú tie mená.

Pokiaľ sa futbalový svet sústredil na to, ako zahrá napr. £32.5m Benteke, £22m Firmino, či veleskúsený Milner, prípadne sa zaujímal o budúcnosť „vyhostencov“ Balotelliho, J. Enriqueho a Boriniho, Ilori, Marković a Teixeira si v hlavách premietali, čo vlastne s nimi bude, či je ešte ich liverpoolska kariéra vôbec možná.

„Zostava, celkovo káder, aktuálne vyzerá, že je vyformovaná,“ myslí si Walsh, ktorý ešte spomína, že sa vlastne čaká už len na Sturridgov návrat po zranení.

Ešte raz si teda zopakujme – čo teda bude s triom Ilori, Marković, Teixeira? Ktovie, či sa im chce čakať na to, že sa ich konkurenti zrania, či vykartujú, prípadne (a to je typické rodgersovské sci-fi) ich manažér postaví pretože jeho miláčikom klesla forma.

João Carlos Teixeira

Niekdajší stredopoliar Sportingu CP všetkých prekvapil, ako rýchlo sa zotavil zo zlomeniny nohy, ktorú utrpel v 2014/15 na hosťovaní v druholigovom Brightone.

Do pre-season navyše naskočil plný odhodlania. „Toto je moja veľká šanca zaujať manažéra,“ hovoril pred odchodom na turné do Ázie a Austrálie.

Teixeira si zahral hneď v prvom prípravnom dueli proti All Star výberu Thajska (4:0), upútal režírovaním hry i peknou prihrávkou Markovićovi na gól.

V tréningovom zápase proti Felda Utd (8:0) strelil ukážkový gól. Z 36 m preloboval súperovho brankára a diváci, ktorí verejný tréning sledovali, boli užasnutí.

Pre úvodný ligový duel na pôde Stoke (1:0) sa ale nedostal ani medzi náhradníkov. Takúto realitu už pozná. A pred ním ju spoznalo množstvo šikovných talentov.

João Carlos Teixeira

João Carlos Teixeira

BUDÚCNOSŤ: Teixeira sa najlepšie cíti na poste ofenzívneho stredopoliara (AM), ako typická desiatka ale šancu v LFC dostane fakt len ťažko. Za konkurentov totiž má Coutinha i Firmina a pri Rodgersových úvahách pokojne aj Milnera.

Ak by šiel na ľavý kraj útočného tria, ktorý hrával napr. aj v U21, sem ho celkom isto nepustí Lallana, v stredovej trojici zasa u Brodgieho neprejde cez J. Hendersona, spomínaného Milnera, Allena ani Emreho Cana.

Je teda ťažké si predstaviť, že v 2015/16 odohrá za áčko The Reds nejaké zápasy. Fakt ťažké. Jedine v Ligovom pohári, ale aj tam je to skôr o prianí, ako o realite.

Predpoklad ísť na ďalšie hosťovanie je pre 22-ročného futbalistu nevyhovujúci. Potrebuje sa totiž usadiť v tíme, kde mu budú dôverovať, dajú mu reálnu šancu. V LFC to, žiaľ, nepôjde. Teda za manažérovania Severného Íra celkom isto nie.

A to je João Carlos technickým poňatím hry, šikovnosťou, skvelou hĺbkovou prihrávkou i hrou 1 na 1 náramne sa hodiaci do herného štýlu, o ktorom Rodgers deklaroval, že ho chce hrať. To bol ale aj Suso (či v U21 Nacho) a všetci vieme, ako dopadol.

Lazar Marković

Fakt minimálna možnosť hrať na svojom poste (ľavý útočník, prípadne krídlo), nevyrovnanosť výkonov, ktoré navyše väčšinou boli nevyhovujúce, ťažšie prispôsobovanie sa zavše nehostinnému anglickému počasiu. Toto lemovalo prvý rok srbského talentu v Liverpoole po £20m príchode z Benficy.

Lazar nie že prestupovú čiastku nesplatil, ale vlastne ani splácať nezačal. Podľa mňa to síce bol/je skôr šprintér ako futbalista (najviac predkopnutí si lopty v sezóne spomedzi hráčov The Reds) aj to priemerný, v príprave na 2015/16 ale nebol vôbec márny.

Thajsku dal svoj prvý liverpoolsky gól vôbec, hýril aktivitou, chuťou Rodgersa presvedčiť a ten ho za to v ďalších dueloch nevyužíval.

Lazar Marković

BUDÚCNOSŤ: Kde teda Marković zakončí? Ešte pred tou úvahou iná. Mnohí očakávajú, že práve 2. sezóna na ostrovoch by mala byť pre 21-ročného krídelníka zlomová, je predpoklad, že začne napĺňať chýry o svojom potenciáli. Najprv ale musí dostať šancu a tú dostávajú len hráči, ktorých má náš malý Napoleon v plánoch. U Srba som v tomto ohľade dosť na pochybách.

Hypoteticky, ak by príležitosť prišla, rodák z mesta Čačak nemôže hrať wingbacka, to je úplná šialenosť.

Rovnako ako pri Teixeirovi sa hovorí o šanci v Ligovom pohári. Tak sa nechajme prekvapiť.

Tiago Ilori

V LFC je od leta 2013, kedy klub od rieky Mersey zaplatil Sportingu približne £7m. Rodgers ho ale neberie, evidentne to nie je jeho hráč, a tak 22-ročný stopér, ktorý sa narodil v anglickom Hampsteade, doposiaľ neodohral za prvý tím ani jedno stretnutie.

Hosťovania v Granade a Bordeaux mu dali skúsenosť so seniorským futbalom, či sa ale dočká aj ten liverpoolskej je veľmi ťažké povedať.

Strieborný medailista z ME 2015 21-ročných je na lopte veľmi silným stredným obrancom, ktorého devízou je aj rýchlosť a dobré čítanie hry.

 Tiago Ilori

Tiago Ilori

BUDÚCNOSŤ: Fakt až zapeklite ťažké je odpovedať na to, čo s ním bude. Ďalšie hosťovanie? Ktovie, či by to rozchodil, pretože je vo veku kedy potrebuje mať klubové zázemie a istotu.

Má teda čakať, že mu dá Rodgers šancu? Lenže cez obľúbenca Lovrena, ale i Škrtela, K. Tourého a možno aj M. Sakha to pôjde strašne ťažko, navyše na stopérovi hrával aj J. Gomez.

Zdá sa, že £7m je v čudu. Brodgie proste nemá rád, keď mu niekto kupuje hráčov. Akokoľvek talentovaní môžu byť.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply