Koniec lží o Hillsborough. Zlyhala polícia

Britský premiér David Cameron sa hlboko ospravedlnil pozostalým obetí tragédie v Hillsborough 1989, počas ktorej zahynulo 96 ľudí. Ide o najsmutnejší deň v dejinách britského športu, pričom až po 23 rokoch sa dospelo k záveru, že vina ide na vrub polície, fans The Reds sú teda nevinní.

Pred vyše 23 rokmi to na štadióne Sheffiíeldu Wednesday malo byť o futbale. O futbalovom zážitku, ktorý v semifinále FA Cupu ponúknu Liverpool a Nottingham. Napokon sa udialo niečo, čo by si nikto nepredstavoval ani v tých najhorších predstavách.

Po rokoch zatĺkania, klamstiev, obviňovaní tej či onej strany, je tu základ pre nové vyšetrovanie, ktoré sa zakladá na premise – chybu urobila polícia. Dôkazy, ktoré za dlhé mesiace nazhromaždili liverpoolski fanúšikovia aj za pomoci klubových legiend (napr. Kennyho Dalglisha a jeho manželky Mariny). médií atď., jednoznačne hovoria o tom, že fans The Reds nijakým spôsobom neprispeli k zabíjaniu, resp. k úmrtiu desiatok ich kolegov.

Len si pripomeňme, že kvôli zlyhaniu organizácie sa v časti štadióna Hillsborough Lepping Lane udusilo, resp. na smrť bolo utlačených 94 fans LFC, ďalší dvaja podľahli na následky zranení v nemocnici.

„Teraz záleží na hlavnom prokurátorovi, či Najvyšší súd požiada o nové vyšetrovanie a to pôvodné zruší,“ nechal sa počuť David Cameron. Ešte predtým úctivo k pamiatke zosnulých a pozostalým náležite ospravedlnil: „Menom vlády a samozrejme tejto krajiny sa chcem za to, ako nevhodne bolo s touto tragédiou zaobchádzané hlboko ospravedlniť.“

Celý prípad sa samozrejme dostal až pred súd, kde porota na základe dostupných dôkazných materiálov uznala z nešťastia vinnú políciu. Tej sa roky darilo z celej situácie vychádzať s čistým štítom, vina sa dávala na plecia fans LFC, ktorí sa na Lepping Lane (je už známa ako ulička smrti) doslova tlačili. A ak dav plný emócií postupuje nekontrolovane, navyše zozadu tlačený hordami ďalších tie, musí sa stať zázrak, aby sa nikomu nič nestalo. taký sa nanešťastie 15. apríla 1989 nestal.

„Polícia nezvládla kontrolu počas svojej práce,“ znie oficiálna správa, „navyše zlyhala vo svojej činnosti,“ dopĺňa výbor, ktorý bol poverený v zbieraní dôkazov. Ak yorkshirská polícia dlhé roky tajila niektoré skutočnosti, teraz sa práve na ich základe (dokazuje sa policajné zlyhanie, zlyhanie bezpečnostných zložiek) môže začať nové vyšetrovanie a ak budú príslušné zložky nápomocné, môže niekoľko ľudí z neho vyjsť aj vinných. Tým pádom by sa dostali do väzenia, resp. boli za nezvládnutie svojich povinností, ktoré ľudí stáli životy, riadne potrestaní.

Výbor postupne prišiel aj s jednou veľmi smutnou správou, podľa dôkazov, nebyť pochybenia organizátorskej zložky, mohlo byť až 41 ľudí ošetrených skôr, pričom predpoklad je taký, že by sa možno nedali zachrániť všetci, ale prežili by aspoň niektorí, resp. počet obetí by nebol taký vysoký.

Na pretrase boli samozrejme slová bulvárneho plátku The Sun, ktorý vo svojom vtedajšom vydaní hneď po tragédii klamlivo informoval, že liverpoolski fans močili na svojich kolegov – na obete, okrádali ich. Kvôli tejto nehoráznosti sa po celej Veľkej Británii rozbehla kampaň „Nekupujte The Sun!“, čoho výsledkom bol výrazný pokles predaja tohto denníka.

Oficiálne stanovisko Liverpool FC

15. apríl 1989 bude každému, kto je spätý s Liverpool Football Clubom, navždy vrytý do pamäte. Bol to deň, kedy 96 priaznivcov prišlo na futbalový zápas a už sa nikdy nevrátilo domov.

Počas posledných 23 rokov rodiny, ktoré stratili milovaných a pozostalí tejto tragédie ukázali v tejto neúnavnej kampani za dosiahnutie spravodlivosti obrovskú dôstojnosť a nezlomnosť. Počas ostatných 23 rokov viedli kampaň za plné odhalenie dokumentov týkajúcich sa tragédie a niekoho, kto za ňu prevezme zodpovednosť. Dnes (12. 9. 2012), po rokoch otázok, vyšetrovaní a prekonávaní prekážok, Nezávislý výbor pre Hillsborough (HIP) ohlásil svoje zistenia vo vzťahu k tragédii.

LFC chváli HIP za správu, v ktorej dokazuje, že sa dalo tragédii predísť a takisto znížiť jej rozmery hneď po tom, ako sa prihodila. Klub uvítal ospravedlnenie sa premiéra Veľkej Británie (Davida Camerona, pozn.) v mene vlády rodinám a pozostalým a očakáva, že generálny prokurátor teraz preskúma doložené zistenia.

Po dlhých a bolestivých 23 rokoch môžu byť naši fanúšikovia plne očistení od všetkej viny. Dnes už svet vie, čo sme my vedeli vždy, a to, že liverpoolski priaznivci boli a sú (a vždy boli) nielen nevinní, ale boli aj nehanebne a zraňujúco obeťami prekrútenia pravdy. Liverpool Football Club by rád poďakoval HIP za nekompromisne odvedenú prácu počas 2,5 roka a za publikovanie vyčerpávajúcich správ založených na dôkladnom výskume a analyzovaná stoviek až tisícov dokumentov.

Predseda LFC Tom Werner sa k situácii vyjadril nasledovne: „Za mňa, Johna (Henry, pozn.) a každého v tomto klube by som rád predostrel myšlienky a modlitby smerom k tomuto emotívnemu dňu, dňu, ktorý sa kvôli tragédii v Hillsborough každého z nás dotýka. Ako futbalový klub, budeme aj naďalej spomínať na tých, ktorí pri jeho podporovaní zomreli a podporovať rodiny, ktoré v jeden hrozný deň stratili tých, ktorých milovali. Dúfame, že dnešné zistenia prinesú rodinám a preživším povzbudenie a tiež riešenia otázok, ktoré v posledných 23 rokoch viseli nad tragédiou v Hillsborough.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply