Kto je to ten O’Driscoll? Treťoligisti ho žerú, čo ale môže ponúknuť Liverpoolu?

Miesto Colina Pascoa, ktorý dostal po sezóne 2014/15 kopačky, nahradí v dohľadnej dobe Sean O’Driscoll. Kto vlastne tento chlapík je a čo môže LFC priniesť? Píše Luke Chandley zo známeho portálu The Bib Theorists.

Twitter bol v pondelok (29.6.) naozaj zábavným miestom. Nevedel som, že tak veľa liverpoolskych má do detailov nasledovaného Seana O’Driscoll, chlapíka, ktorý aktuálne rokuje s Liverpoolom o poste Rodgersovho manažéra, chlapíka, ktorý pred časom viedol treťoligistu Doncaster Rovers.

Úprimne, som presvedčený, že aspoň 90% tých, ktorý 57-ročného rodáka z Wolverhamptonu častovali všemožnými negatívnymi prívlastkami ani netuší, o koho ide. Hlavne, že je tu hromadná frustrácia a hnev.

Manažéri (tréneri) majú jeden zásadný problém, fanda si ich nemôže dohľadať na youtube. V tomto majú futbalisti ďaleko väčšiu výhodu, na základe pár zostrihaných záberov je aj z priemeráka prvotná hviezda. Čo ale s tými nešťastnými manažérmi? Ako si urobiť názor?

Priznám sa, o  O’Driscollovi neviem vlastne nič. A nehanbím sa za to, dokonca ani nie som pred vami v rozpakoch. Prečo? Odpoveď je jednoduchá, síce mám rád futbal, ale prioritne skôr ako sledovanie všetkých jeho aspektov (napr. vrátane tímov z League One) si radšej zájdem von s kamarátmi, idem sa prejsť, spím…

Nepočuť toľko ľudí v posledných hodinách o ňom toľko hovoriť, asi by som ho naivne volal Brian O’Driscoll. A jasné, to by som sa určite zhodil, veď ide o írskeho rugbystu a rugby predsa nemá s futbalom nič spoločné. Alebo pramálo.

Poďme ale teraz spoločne na predstavenie tohto chlapíka, ktorý bude pri záberoch TV kamier spomínaný ako Rodgersova pravá ruka. Opriem sa o dostupné fakty, o názory fanúšikov jeho bývalých klubov (postupne viedol Bournemouth, Doncaster, Crawley Town, Nottingham Forest a Bristol City), upriamim na jeho taktické zručnosti a napokon pridám aj vlastný úsudok zasadený do kontextu filozofie Brendana Rodgersa.

Bývalé kluby a ich fans

Ako futbalista odohral vo Fulhame a Bournemouthe cez 600 zápasov, v druhom menovanom tíme, ktorý je čerstvým nováčikom Premier League, aj potom začal svoju trénerskú kariéru. V roku 2000 v štvrtej lige.

Getty Images

Počas šiestich rokov bol v tíme The Cherries v jednom z najúspešnejších období klubovej histórie, dokonca aj postúpil do tretej ligy. Aj z nej vypadol.

Po ukončení spolupráca s AFC v roku 2006 BBC napísal: „Jeho pôsobenie v klube predznamenalo jedno z najúspešnejších období dejín Bournemouthu. Jeho pozitívny prístup k povinnostiam bol základom faktu, že sa na štadión Dean Court razom hrnuli masy fanúšikov, aby na vlastné oči mohli vidieť vzrušujúci mladý tím, ktorý stále napreduje.

Hoci mal v 2002 v B´mouthe naozaj ťažké mesiace, vyslúžil si od majiteľa klubu uznanie: „Sean robí pre tento klub vynikajúcu prácu. Ako tréner je výborný, oddaný a pracovitý“

To bolo v dobe, kedy mal len šesť zápasov na to, aby sezónu zvrátil, aby sa tím aj výsledkovo pobral želaným smerom. V opačnom prípade mu hrozil vyhadzov. Napokon sa mu to podarilo, dokonca jeho práca slávila o nejaký čas úspech v podobe postupu o súťaž vyššie.

O’Driscoll ako manažéra potom vystihuje jeden citát zo sezóny 2000/01, teda tej, kedy klub síce tesne prišiel o postup, ale pozitív bolo viac. „Táto sezóna ho vidí ako niekoho, dosiahol skvelý výsledok bez toho, aby mu boli uvoľnené peniaze na nákupy.“ (veta, ktorá má veľa spoločného aj s dnešným LFC, že?)

V 2006 už neodolal vábeniu Doncasteru, kde aj naďalej prezentoval samého seba ako oddaného, ktorý aj z menej talentovaných (herne či intelektuálne) hráčov dokáže vyťažiť skvelé veci a práve toto je atribút, ktorý by sa Liverpoolu mohol náramne hodiť.

Všetci fanúšikovia Rovers (štvrtoligistu) mali na zreteli, že O’Driscoll je manažérom, ktorý sa hodí do najvyššej súťaže, dokonca do tímov z prvej polovice tabuľky, na jeho smolu však nemá také meno,  takú podporu médií.

Držiteľ sezónnej permanentky na zápasy Doncasteru Lee Marsh tvrdí, že O’Driscoll na Keepmoat Stadium postavil tím z jedenástich technických hráčov, ktorí boli schopní plynulo prechádzať dopredu aj dozadu, meniť si pozície. Tímy na to reagovali snahou zničiť jeho ideu pohľadného futbalu, prekaziť snahu o časté držanie lopty a tým pádom aj kontrolovanie priebehu zápasu. „Utrpeli sme v tom čase niekoľko naozaj ťažkých porážok,“ spomína si Lee.

„Bol absolútne oddaný myšlienky tzv. totálneho futbalu, čo znamenalo, že sme nikdy nehrali na dlhé lopty, nemali vpredu vysokého robustného hráča. Nepamätám si, že by sme v záverečných minútach pri nápore dali gól,“ dopĺňa.

Lee si ďalej myslí a podľa jeho slovo hovorí za väčšinu fanúšikov Doncasteru, „O’Driscoll bol našim najlepším manažérom v modernej ére, teda ak nie vôbec historicky najlepším.“

„Niet pochýb (pre fans Rovers), že môže pracovať na najvyššej úrovni, to, že bude v tieni Rodgersa môže byť jeho výhodou. Aby dokázal zlepšiť idey Severného Íra, aby dokázal potlačiť, resp. napraviť jeho nedostatky,“ myslí si.

Christopher Lee/Getty Images

Z radov priaznivcov Doncasteru je tu teda veľká chvála. Liverpoolski fanúšikovia, teda väčšina je ale skeptická a skôr argumentuje tým, že O’Driscoll nemá žiadne skúsenosti s pôsobením v Premier League, nieto ešte aby dokázal vyriešiť slabiny tímu a naopak zdôraznil silné stránky.

Jedno ale nemožno bývalému záložníkov uprieť. Všade tam, kde pôsobil, sa snažil divákov zabávať. Ofenzívou, peknou hrou. Defenzíva však zavše poriadne pokrivkávala, to ale preto, že nechcel nikoho nudiť.

Jeho najväčším úspechom v tíme Rovers bol postup do Championship a to po barážovej výhre nad Leedsom. Tisíce fans The Vikings mu za to, že tím doviedol až do slávneho Wembley stále vzdáva hold.

V Crawley Town i Nottinghame mu to ale nevyšlo. Prvý menovaný opustil práve pre ponuku Forest, tí ho ale po piatich mesiacoch poslabších výsledkov vyhodili.

Taktika a filozofia

O’Driscoll verí v tzv. proper football, teda chuť hrať futbal, ktorá má byť nástrojom na dosiahnutie cieľov. Toto je zrejmé aj u Rodgersa. Dá sa teda predpokladať, že jeho príchod na Anfield je v súlade s požiadavkami manažéra The Reds. Je tu teda myšlienka, či práve tento fakt nepoukazuje na to, že pozícia Severného Íra na lavičke LFC výrazne neposilnila.

Tá ďalšia je potom skôr prívlastkom, ktorý sa opäť týka už toľkokrát spomenutého Doncasteru. O’Driscoll z neho podľa mnohých spravil Arsenal severu. Pohľadný energický futbal ofenzívneho razenia….

Jasné, mnohí si povedia, že keby bol taký dobrý, tak je už dávno v Premier League. Beriem to. Tu sa ale bavíme o jeho schopnostiach zastávať pozíciu asistenta, teda nie priameho šéfa v tomto prípade liverpoolskej lavičky.

Samotný O’Driscoll svojho času pre Daily Mail povedal: „Keď ľudia o nejakom tíme hovoria, že aký je dobre zorganizovaný, čo to presne znamená? Je to o pevnej formácii 442? Lenže toto nemá s taktikou nič! je to len štruktúra. A v rámci nej môžete robiť, čo sa vám zažiada. Pokojne to môže byť najplynulejší systém na svete. Anglická reprezentácia ale mala problém v tom, že ich 442 bol príliš tuhý. Ak hráte napr. proti Španielom, potrebujete byť skôr ako tekutina. Lenže mnohí majú opační názor a skôr si hovoria, že keďže má súper lepších hráčov, musíme hrať prísny a nepružný futbal. Lenže to je omyl!“

O’Driscoll teda od svojich hráčov požaduje, aby počas hry, pri napĺňaní taktických zámerov vychádzali z istej logiky – tá sa opiera o povahu a kvalitu súpera, nie o to, čo si celý svet ňom myslí, čo bolo povedané v médiách, na internete. Jednoducho povedané, ľudia síce prichádzajú s nápadmi, tie ale musia byť prevedené do praxe a nástrojom na to sú práve futbalisti. Zdá sa, že nová „pravá ruka“ Rodgersa rozmýšľa podobne, ako jej nový boss.

John Powell/Liverpool FC/Getty Images

Výučba hry

A čo jeho schopnosti vychovávať, usmerňovať hráčov? Dokáže zo svojho zverenca spraviť lepšieho futbalistu? Ako sa vysporiada so svojou rolou, ktorá nestojí v priamom svetle reflektorov?

Football Association ho nie tak dávno poverila vedeným reprezentačného výberu Albionu do 19 rokov. Pokojne to môže znamenať, že aj taká vysoko konzervatívna organizácia ako je FA chová voči O’Driscollovi rešpekt, rešpekt voči jeho kvalitám, tomu, že chce hrať futbal.

Útočník Steven Fletcher, nie však ten, ktorého poznáme z dresu Sunderlandu, nasmeroval na adresu tohto 57-ročného futbalového znalca pár pochvalných slov.

„Počas mojich 20 rokov v B´mouthe to bol práv Sean, ktorého pôsobenie zo mňa spravilo skutočného profíka. Každý, komu ho spomeniem, chváli jeho metódy,“ hovorí spomínajúc aj to, že O’Driscoll okrem manažérskej funkcie, viedol aj rezervu, mal čo dočinenia s mládežníckymi výbermi, pozná aj rolu asistenta.

„Prezývali sme ho Pán Šťastný,“ hovorí Fletcher.

Charlie Crowhurst/Getty Images

Nech je už ale aktuálny náhľad fans The Reds na tohto chlapíka akokoľvek negatívny, nech sa vyťahujú veci ako to, že nikdy nepôsobil na najvyššom leveli, že ho viackrát z manažérskeho postu vyhodili, netreba sa prílišne vzrušovať, veď ide len o asistenta 🙂

No a ja dodám jaymzovo, však ok, v novembri ho aj tak vyrazia …. a nič sa nebude diať, veď je na to zvyknutý … Prečo ale takýto ťah, milá FSG?

 

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply