Len tak o LFC, o prestupoch, mantrách a nezlomnej viere ..

Otvoril som NB, lebo bolo trochu času a začal len tak písať. Na úvod ospravedlnenie, že štruktúra textu pokulháva, že je toho veľa. Pár myšlienok mi ale napadlo, tu sú.

Klopp robí chyby. O tom žádná. Klopp možno až príliš slepo verí v hráčov užšieho kádra. Verí, že Milner ako LB je aktuálne tá najlepšia voľba. Verí, že Lovren je kvalitný stredný obranca, a tak mu dokonca predĺžil zmluvu. S dodatkom, že sa bude ešte zlepšovať (však, čo iné mu aj zostáva, keďže v LFC je v zásade len dosť veľké a zároveň nespoľahlivé poleno, že?). Nemec nemá reálny plán B. Ale kto by aj mal, veď pohľad na liverpoolsku lavičku je žalostný.

Liverpool nemá vo svojich radoch žiadnych Messiov, Ronaldov, Suárezov … ani Dybalov, Griezmannov. Má ale hráčov, z ktorých správnym koučovaním a vedením môže byť naozaj kvalitný materiál. Snáď pre LFC, lebo, nech si hovorí každý kto chce a  nech kompetentní a väčšina fans dookola omieľajú šialenú mantru o tom, že môžeme kúpiť aj poraziť každého, Liverpool je „predávajúcim“ klubom. Viď príklady Torresa, Alonsa, Mascherana, L. Suáreza i Sterlinga. Ak príde naozaj lákavá ponuka, vedenie proste kývne. Navyše, a to všetci veľmi dobre vieme, za kvalitu neprichádza adekvátna náhrada, len hráči, ktorí sú fakt, že shitáci, z ktorých sa ale klub peknými rečami snaží spraviť top playerov.

Jurgen Klopp

Ale nie o tom som chcel. Skôr o šanciach LFC v blížiacom sa prestupovom období. Lebo od leta si milióny priaznivcov The Reds sľubujú veľké veci. Ako keby sa na Anfielde niečo zásadné zmenilo (skautský tím, štedrejší náhľad majiteľov na TW, upgradnutá schopnosť kompetentných presvedčiť prestupový cieľ, že LFC je pre neho tá naj voľba), ako keby Liverpool v tomto ohľade výrazne nestrácal za konkurenciou. Je ľahké zabudnúť na to, čo bolo, je ľahké zabudnúť na to, ako sme chceli Williana, Diega Costu, ešte dávnejšie C. Ronalda, ako sa hovorilo o G. Cahillovi i tom nešťastnom Dempseym, Judášovi Owenovi. Dobrými príkladmi sú aj A. Teixeira, Sigurðsson, Walcott, Dele Alli, Götze, A. Sánchez, atď. Mien by sa našlo ešte o dosť viac. Je naozaj ľahké zabudnúť na to „zlé“ a pamätať si len radosť. Toto je podľa mňa úplne najzásadnejší problém nielen súčasného LFC, ale LFC posledných takmer 30 rokov. Žiť z minulosti je totiž liverpoolsky spôsob náhľadu na realitu. Klamanie samého seba, zavádzanie, schovávanie hlavy do piesku. Toto všetko je Liverpool FC, jeho najbytostnejší vonkajší prejav, za toto všetko sa nám kluby, s ktorými sa chceme porovnávať, smejú.

Tá priam až zadubená sústredenosť na slávnu minulosť, každodenné klamanie sa, aký sme veľký klub a ako každý špičkový hráč v ňom chce hrať, tá slepá viera v to, že Liverpool môže reálne niečo vyhrať, vyhrať ligový titul. Zatemnená myseľ a zábudlivosť, či nedostatok vedomostí o klube ako takom je základnou výbavou dnešného priemerného fanúšika. Jasné, v živote je kopec oveľa dôležitejších vecí, ako klub od rieky Mersey. Ak sa ale máme na tejto platforme o niečom baviť, je to práve LFC – pre ktorý si kopec ľudí po celom svete, kopec nás tu, vždy nájde čas, pravidelne ho sleduje, žije ním, žije s ním. A práve preto by sme všetci, alebo aspoň veľká väčšina nemali mať v hlave natoto, naopak, mali mať otvorené oči a myseľ. Toľko moja, do istej miery, naivná predstava.

Aktuálne sa vo fanúšikovskej obci narába s myšlienkou (tá je dokonca braná za fakt), že ak LFC neukope Ligu majstrov, nebude sa v lete nakupovať z tej prvej várky hráčov, ale prídu nejakí lemplovia, ktorým sa spraví skvelé promo, aby sme my, fans,  boli dokonale oblbnutí a mysleli si, že Deeney je tá istá úroveň ako Morata, že Reid nemá ďaleko od kvalít Lahma .. proste Liverpool way. Pred časom dokonca už padla suma, ktorú bude môcť Klopp na prestupy využiť – £200m. To predpokladá predaj M. Sakha, Markovića, Morena a pár ďalších hráčov širšieho kádra. Žiaľ, bežný liverpoolsky fanúšik zabúda na to, že nikto z FSG nikdy nepovedal (a ani nepovie, Amíci si to v tomto ohľade držia výlučne súkromne), že Klopp peniaze na transfery dostane, tobôž koľko.

Predstava, že ich bude málo, čo je priama úmera k tomu, že nepríde nikto poriadny, prípadne sa bude opakovať scenár z typickej liverpoolskej prestupovej zimy (rozumej, LFC len monitoruje a sliedi okolo zaujímavých hráčov a keď príde na sumu, tak cúvne), vidí aj v ďalšej sezóne v základe hráčov ako Milner, J. Henderson, Lovren, Mignolet … Lucas. Klopp z tohto Rodgersovho kádra vyždímal čo sa dalo, lenže ďalej to už z pochopiteľných príčin nejde a umiestnenie v TOP 4 je ako snom, ktorý sa v jednej chvíli stane skutočnosťou. Teda, ak sa ho podarí dosiahnuť.

Narába sa s ideou, že ak Liverpool ukope Ligu majstrov bude všetko ok. Špičkové talenty z futbalového sveta sa len tak pohrnú pri rieku Mersey. A to si ani mnohí neuvedomujeme, že pri novinke, ktorú UEFA od budúcej sezóne do Ligy majstrov zavádza, sa môže prípadná liverpoolska púť najsledovanejšou súťažou sveta, skončiť ešte skôr ako sa začne.

K tomu len toľko, že v LM 17/18 budú 4 predkolá, The Reds by boli v tom štvrtom (poslednom, tom, z ktorého už vzídu účastníci lukratívnej skupinovej fázy), lenže čakať, že v ňom tím z mesta Beatles narazí na srandovné prekážky z Dánska, bývalej Juhoslávie, Maďarska či Izraela nie je namieste. Podľa nového formátu sa totiž do tejto fázy kvalifikácie zapojí 5 nasadených a 5 nenasadených tímov z druhých, tretích a štvrtých miest popredných európskych líg (pozn. čím má krajina vyšší koeficient, resp. je kvalitnejšia, tým viac tímov do LM vysiela), čo v praxi znamená, že Liverpool pokojne môže naraziť na taký Ajax, Dortmund, či nejaký kvalitný tím z Talianska a pod. A to už potom nie je do skupinovej fázy až tak blízko. A keď k tomu ešte doplníme fakt, že The Reds v zásade s podpismi nových hráčov otáľajú v podstate celé prestupové leto, tak … netreba dopĺňať, každý vie, čo reálne hrozí.

Ďalšou výrazne omieľanou témou u fans je menný zoznam hráčov, ktorí akože môžu/majú LFC posliniť. Ale ako je u tohto tímu dobrým zvykom, alebo lepšie povedané, prejavom úplnej neschopnosti, tak výrazne väčšie percento transfer targets zostávajú len transfer targets a vo finále sa žiadny prestup neudeje. Viď vyššie spomenuté mená a k nim ďalší príklad – čerstvý v podaní Brandta z Leverkusenu, ktorého si už kopec priaznivcov maľovalo v skicári do základnej zostavy pre budúcu sezóny, aby mladý nemecký krídelník najnovšie vyhlásil, že chce zostať v tíme „farmaceitov“, lebo mu ide o to, aby hral. Tak mi napadá, ako to potom asi tak dopadne s ďalšími, že vraj realistickými  targets ako sú van Dijk, Sessegnon, Lacazette, Oxlade-Chamberlain, Lucas Moura, N. Keita, atď. či najnovšie Keane z Burnley. Nečudoval by som sa, keby úplne rovnako.

Kloppov LFC mi je sympatický. Aj napriek Nemcovej tvrdohlavosti, napriek tomu, že stále drží miesto pre Lucasa Leivu, napriek tomu, že lemplovi Lovrenovi, dokonca so slovami chvály na Chorvátovi adresu, pričom ma skoro vystrelo, predĺžil kontrakt, napriek tomu, že je často tvrdohlavý a keď hrá „jeho kôň“ väčšinu zápasu naprd, aj tak ho nestiahne. Je mi sympatické, že sa vie k pruseru postaviť na priamo. Že nehľadá kvetnaté slová a la Rodgers, že nie sú všetci a všetko na vine, ako tomu bolo za Beníteza. Realisticky, Klopp zo súčasného, stále Rodgersovho kádra, vytrieskal toľko, čo by sa severoírskemu pastierovi dobytka nepodarilo ani za tisíc rokov. Keďže je to ale káder plný priemerákov, navyše slabej psychickej odolnosti, bez reálnych ťahúňov, sú potom možnosti tohto tímu výrazne limitované. Už som to spomínal, LM bude veľký úspech.

5 Comments

 1. Trapy

  9. mája 2017 at 19:00

  No a? 🙂

 2. kloppinho

  9. mája 2017 at 21:25

  Zajtra musíme pomôcť našim a čarovať 😀
  A všetko ukáže najbližšia budúcnosť… Základ sú dve veci: postup do LM a v lete adekvátne doplniť káder. Majitelia už ukazali že vedia minúť prachy (sice polovica išla do vzduchu:) a teraz príde znova správny čas minúť balik.
  Budúca sezóna PL bude ešte ťažšia.. konkurencia je hladná.. Happy one, pep minú zase 200mega. Od arsenalu čakám že urobí klubový rekord v prestupovom okne. O Chelsea sa netreba baviť… A sliepkam stačí keď si udržia káder
  Jebne ma keď budeme zase mrtvy na trhu

 3. kloppinho

  9. mája 2017 at 21:44

  A zmeny v LM by mali byť až od 2018/19 či? Teraz by sme mali nastúpiť až do playoff… 5 nasadených proti 5… Podľa klubového koeficientu
  Ináč dobré čítanie kwop👍😎

 4. schpako

  10. mája 2017 at 6:16

  Dve kolá pred koncom ligy a všetko je otvorené. Pre toto sa mi páči Premier League. Opäť pochvala za článok.

 5. bubble

  14. mája 2017 at 0:25

  Dobra praca Kwopor. Pomenovanie veci ako naozaj su, ziadne tlapkanie po pleciach. Vzdy si to tu rad pridem precitat. Dik

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply