LFC sa pred finále bojí o Salaha: Náboženstvo ako možný problém

Mohamed Salah je praktizujúci moslim. Od 16.5. do 14.6. tohto roka je v islame tzv. Ramadán, počas ktorého nastupuje povinný pôst. Finále Champions League sa hrá 26.5.

A to je možný problém. Navyše nie malý. V praxi to totiž znamená, že egyptský krídelník nemôže (na základe vlastného presvedčenia pristupovať k náboženstvu striktnou cestou) od úsvitu do západu slnka jesť ani piť (i fajčiť, mať pohlavný styk), lebo na toto obdobie pripadá prísny pôst. Tento spôsob života teda bude mať dopad na Salahovu fyzickú pohodu, čo nie je pred najdôležitejším zápasom LFC ostatných rokov nič príjemné.

Ako sa s tým Klopp vysporiada? Liverpool Echo sa odvoláva na to, ako k „prípadu“ pristupuje Egyptská futbalová asociácia, ktorá si pre MS 2018 v Rusku najala špecialistov na výživu, ktorí sa pokúsia hráčov udržať v čo najlepšej telesnej kondícii, a to aj napriek tomu, že počas dňa nebudú prijímať potravu ani tekutiny. Enormná záťaž na telo športovca je teda na programe dňa.

Mimochodom, predstava, že sa Salah počas kyjevského finále ani len nenapije vody je šialená. Ešteže je to len predstava, keďže počas finále už bude slnko za obzorom.

Mohamed Salah

Moslimom je aj Sadio Mané, u neho sa ale nevie, či je tak zarytý vo svojej viere ako Salah. Paradoxne, duchovná vec môže „egyptského kráľa“ stáť dosiahnuť materiálne méty – konkrétne okrem titulu v Lige majstrov 2018 aj prípadnú Zlatú loptu, ktorá sa udeľuje najlepšiemu hráčovi sveta. A keďže Ramadán siaha aj do júnového svetového šampionátu, na ktorom treba podať výkon, aby šanca na Zlatú loptu bola reálna, má to Salah nahnuté.

Ramadán je podľa islamského lunárneho kalendára (ten má o 11-12 dní menej ako klasický slnečný rok, pozn.) deviatym mesiacom roka, obdobím, kedy boli podľa dávnych tradícií prorokovi Mohamedovi zjavené prvé verše Koránu – posvätnej knihy Islamu. Spomínaný pôst (Saúm) je jedným z Piatich pilierov islamu a moslim sa v jeho priebehu musí počas denných hodín zdržať akéhokoľvek jedenia, pitia, fajčenia a pohlavného styku.

4 Comments

 1. Trapy

  23. mája 2018 at 16:34

  Ramadan zacal uz 16.5.? Ja som cital,ze zacina 18 hodin pred zapasom…Och ti novinari…
  Toto moze byt vazny problem,i ked svojim sposobom ho dodrzaju cely zivot,tak ten organizmus je kvazi zvyknuty kazdy rok,ale…..

 2. MengiCZE

  23. mája 2018 at 19:03

  No nakonec to vypadá, že na každém rohu pravdy trochu.

  http://www.egyptindependent.com/national-team-players-not-required-to-fast-in-world-cup-matches-during-ramadan-egypt-mufti/

  V článku se píše, že officiálně ohledně ramadanu je udělene pravidlo, že obyvatelé, kteří žijí mimo Egypt mohou držet ramadan kdykoli v roce, pouze lidé žijící v Egyptě mají určený přesný datum

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply