To bol zápas! LFC – Tot´ham (1:1) z pohledu Robbie66Fowlera

Sice je už to několik dní i zápasů za námi, přesto si můžete přečíst pár vět v neobvykle vypadajícím článku od Robbieho kde Vám přiblíží obyčejně neobyčejný den liverpoolskeho fanouška. 

04:45 Zvoní budík. Toaleta, umyť sa, zobudiť brata driemajúceho na našom gauči.

05:16 Autobus z domu na West Drayton Station, aby sme si ešte stihli kúpiť lístky. Zisťujeme, že jediný automat na lístky je pokazený a budeme musieť cestovať na čierno. Potom brat zisťuje, že aj záchody na stanici sú pokazené, tak možno budeme cestovať aj na hnedo.

 triplfc-totham11-1

05:45 Vlak prichádza, brácho hneď testuje, či anglické vlaky majú lepšie sociálne zariadenia ako ŽSR. Zisťuje, že áno.

06:11 Príchod na stanicu London Paddington. Zisťujeme, že naše nástupište nemá bariéry otvárajúce sa až potom ako vložíš lístok. Super, cestovanie načierno a nikomu nič nemusíme vysvetľovať. Hľadáme nástupište metra, ktoré nás dopraví na Euston Station.

Cestou na metro nachádzame taxikárov. Spytujem sa klasického plešatého Londýnčana, koľko by nás stál taxík na Euston, keďže v sobotu o šiestej ráno metro jazdí ešte veľmi na riedko. Chlapík odpovedá, že okolo desať libier. Ok, berieme.

Krátka cesta cez ranný, prázdny Londýn. Prichádzame na Euston, kde taxameter ukazuje 10.00! Zo srandy hovorím taxikárovi, že keď sme sa pýtali na približnú cenu, tak sme neočakávali až taký presný odhad. Taxikár sa mi za to s úsmevom ospravedlňuje. S bráchom sa rehoceme na skvelom anglickom zmysle pre humor.

Na Eustone zisťujeme, že vlak do Liverpoolu ešte nie je pripravený. Kupujem si od smädu v predraženom staničnom obchode džús za vyše dve libry. Keď vyjdeme vonku na cigu, zisťujem, že hneď pri východe je otovorený bežný obchod, kde majú nealko za polovičnú sumu. Čo už, hádam bude dnes už len lepšie. Druhá cigaretka a môžeme nastupovať.

07:07 Virgin Trains London Euston – Liverpool Lime street sa pohýňa. Sedadlá máme skvelé, v našej „štvorke“ so stolíkom sú zvyšné dve sedadlá nerezervované, takže bude pohoda.

07:20 „Nejdeme skúsiť, či nemajú dáke pivko?“ Vstávam a neistým krokom (keďže vlak medzitým dáva asi 180 km/h) kráčam do vagónu s občerstvením. Kupujem bráchovi pivko Carling, sebe cider Magners. Boha vášho, máte tu ceny ako na letisku!

07:25 Otvárame plechovky. Pri klasickom zvuku „cssss“ sa za nami otáča asi 10 hláv, že kto už o takejto hodine pije iné ako kávu. Nám to nevadí, sedíme vo vlaku v Liverpoolskych dresoch, môžu sa dovtípiť, že nie sme businessmani cestujúci do Liverpoolu kvôli obchodu s nehnuteľnosťami.

triplfc-totham11-2

09:21 Zastavujeme na stanici Liverpool Lime street. Vyše 400 kilometrov za dve hodinky, milujem anglické vlaky. Vychádzame vonku, víta nás klasické Liverpoolske počasie – mrholenie.

Tak čo ideme robiť? Máme sa stretnúť so Xabim a chalanmi ale oni budú asi ešte spať. V Liverpoole sme už predtým boli, pamiatky nemusíme obzerať. Ideme do klubového obchodu, brácho si proti dažďu kupuje šiltovku s klubovým logom. Skúšame ešte druhý klubový obchod, no nákupy nám nejdu. Ideme sa aspoň odfotiť pri budove s Liverbirdom.

Dosť bolo turistiky, nejak mi škŕka v žalúdku. Chvíľu sa prechádzame a hľadáme v Liverpoole poctivé café, čo znamená, že tam podávajú anglické raňajky. Cestou na mňa nadáva rómska dievčina po slovensky. Asi Slovákov nečakala.

Konečne sme tu – Cook Street Coffee. Two big english breakfasts please! Brácho checkuje Liverpool Echo, ktoré bolo na stole – rozhovor s Jurgenom bol skvelý. Vymieňam svoj black pudding (čierna hmota vyrábaná z krvi a nejakých vnútorností) za bráchove huby. Spoznávame prvé lokálne postavičky. Ten ich scouse prízvuk je naozaj otrasný.

triplfc-totham11-3

triplfc-totham11-4

11:00 Najedení, spokojní, zapaľujeme cigu a skúšame skontaktovať Xabiho a chalanov. Xabi mi v piatok poslal správu, že mu hapruje roaming a dal mi telefónne čísla na zvyšných troch chalanov. Ani jedno číslo z môjho anglického telefónu nefunguje. Našťastie je tu brácho a jeho slovenský mobil, pomocou ktorého sa dovoláme na jedno z českých čísel. „Nazdar chalani, ste u seba na apartmáne? Ideme k vám!“

11:30 Prichádzame na apartmán, kde sa zoznamujeme s chalanmi. Štyria na prvý pohľad sympatickí moraváci, určite si budeme rozumieť. „Dáte si pivko?“ Áno, budeme si rozumieť. Dáme si po pivku a chalani vyberajú lahvinku, ktorú mi deň predtým Xabi spomínal. Však si treba pripiť na dobrý výsledok a poriadne sa zoznámiť.

Nastáva krásna situácia, kedy šiesti chlapi chcú piť Captain Morgan s kolou ale apartmán ponúka iba štyri poháre na nápoje. Dvaja chalani majú miešaný drink v hrncoch. Strašne sa rehoceme. Zoznámenie prebehlo skvele, nasledujú debaty o českom a slovenskom hokeji, futbale, lokálnych krčmách a o všetkom, o čom sa dokážu Moraváci a Slováci baviť pri drinku. Nálada je vynikajúca, vyzerá že to bude skvelý futbalový deň.

triplfc-totham11-5

triplfc-totham11-6

13:00-14:30?? Dvíhame sa, chalani chcú ísť do klubového obchodu predtým ako vyrazíme na Anfield. Vonku vytrvalý dážď, kráčame do obchodu. Chalani nakúpili tričká, šály atď. Môžme vyraziť na Anfield ale chalani majú veľa nakúpených vecí, tak sa stavíme ešte u nich na apartmáne. Cestou je nám pri chôdzi „smädno“.

Zastavujeme sa v strašnej putike v podzemí na jedno „rýchle“. S bráchom si pýtame dva cidere, barmanovi cider dojde, musí ísť naraziť. Následne pýtame štyri pivká pre chalanov, barmanovi pivko dojde, musí ísť naraziť. Pri platbe brácho odťahuje ruku, že mu došli prachy a musí ísť naraziť. Všeobecný smiech.

Nálada stále lepšia, zápas sa blíži a drinky nám asi tiež pomáhajú. Chalani si veci odkladajú u nich a kráčame na taxík. Sme šiesti, musíme cestovať v dvoch. Konečne sme dorazili na Anfield. Vzrušenie, radosť, znovuspoznávanie miest, ktoré mi tak chýbali. Českí kamaráti chcú ísť do The Park alebo The Albert, ale tie sú o takomto čase beznádejne plné, tak navrhujem The Sandon, ktorý býva tiež plný ale je aspoň obrovský.

Predierame sa vo vnútri ako v autobuse MHD, máme šťastie, našli sme stôl pod telkou so Sky Sports. Pri stole máme iba jedinú stoličku, demokraticky som rozhodol, že sedím ja. Objednať si na bare je misia, treba na to tvrdé lakte a kývať na obsluhu. 4 Stellas and 2 Stella ciders please! Dvakrát to zopákneme, medzitým sledujeme výsledky zápasov, ktoré začali o tretej a kupujeme odznaky od lokálneho maníka.

triplfc-totham11-7

17:00 Je to tu! Treba vyraziť, kráčame smerom ku Kopu, obzeráme stánky so šálmi a nasávame atmosféru. Konečne prechádzame turniketmi a zrazu sme hneď pri ihrisku. Fotíme Claire z LFC TV s Royom Evansom.

17:15 Ideme teda ešte na posledný drink, našťastie. V útrobách Kopu dostávame Carlsbergy v umelých fľašiach za cenu ako v krištáľových pohároch, nálada je stále lepšia – už len pár minút.

17:25 Hráči sú na ihrisku, atmosféra je skvelá, my sme nabudení a opäť cítime eufóriu z toho, že môžeme byť priamo „pri tom“. Chalani sedia v piatej rade Kopu, ja s bráchom hneď za nimi, Zisťujeme, že sedadlá sú to fantastické a zážitok to bude parádny.

17:30 Výkop! Zisťujem, že moje hlasivky dve hodiny nevydržia, Kop je hlučný a my tiež. Prvý polčas ubehol tak rýchlo, že mi je to normálne ľúto. Už sa teším na druhý, kedy budeme útočiť smerom na Kop. V polčase si odstojíme radu na záchod, dáme Carlsbergy v PVC a rozoberáme prvých 45 minút. Na monitoroch nad nami bežia štatistiky a všetci súhlasne prikyvujú, že sme mali vyhrávať.

triplfc-totham11-11

18:30 Začína druhý polčas. Každý útok smerom ku nám nás dvíha zo sedadiel a následne si po každej šanci s hlavami v rukách sadáme.

18:40-18:45 Couts ťahá loptu smerom ku šestnástke, prihráva Studgovi, celý Kop vstáva zo sedadiel, Studge vracia loptu Coutsovi, pravačka, je to dnu! Nasledujúcich 30-60 sekúnd nastáva inferno, ani neviem koho objímam, všetci si tľapkáme, všetci kričíme! Proste paráda!

Chceme viac, spievame All round the fields of Anfield road, kričíme Liiiverpool, Liiiverpool. Cítim, že mi odchádza hlas.

18:50-18:55 Z našich sedadiel nevinne vyzerajúca akcia hostí končí strelou Kanea, fandovia na druhej strane sú vo vytržení. My sme sklamaní, nadávame ako pohani. Rohové kopy pod našimi sedadlami zahráva Eriksen. Keby vedel po Česky, alebo po Slovensky, podľa mňa by sa dal vystriedať sám. Nevadí, skúsime ešte zakričať s Kopom a možno to tam padne. Nepadlo.

triplfc-totham11-10

triplfc-totham11-9

19:25 Je koniec. Je z toho nakoniec len jeden bod, no aspoň sme neprehrali. Čo ma mrzí viac je že je po zážitku. Ani sa mi nechce odísť. Štadión sa vyprázdňuje a my pomaly odchádzame tiež. Ešte posledné fotky a je po zážitku. Bráchu usporiadateľ nechce pustiť bližšie k trávniku, tak ho s ním aspoň odfotím.

19:45 Chalani si kúpili nejaké „zdravé“ pochutinky pri štadióne a keďže náš autobus do Londýna odchádza až 23:55, jednohlasne sme odsúhlasili návrat do krčmy The Sandon. Keďže dážď prestal asi hodinu pred výkopom a zostalo celkom príjemne, tak sedíme na teraske, popíjame pivko, v telke sledujeme El Clásico a rozoberáme zápas. Každý si uvedomuje, že zase nejakú dobu Anfield neuvidíme a už teraz nám to chýba. Je to závislosť a každý, kto to neskúsil môže len ľutovať.

Neskôr sa vraciame do centra v taxíku pre šiestich (dodávka), ktorého šofér neprestajne fajčí. Také niečo som teda v Londýne ešte nevidel. Sadáme do klasickej anglickej hospody, kde zakončujeme celý víkend posledným kolom nápojov a poslednými historkami a zážitkami. Od smiechu ma až brucho bolí. S Moravákmi sme si sadli perfektne. Ako keby sme boli kamoši už aspoň 10 rokov.

23:30 Rozlúčka a odchod na autobusovú stanicu. Najhoršia časť celého dňa. Chalani boli skvelí parťáci a vydržal by som to s nimi ešte aj zo tri dni.

05:30 (nedeľa) Príchod do Londýna s chrbtom zlomeným od sedadiel v buse.

Celkový dojem – výlet na jednotku s hviezdičkou, zážitok takisto, futbal mohol dopadnúť aj lepšie, no na druhú stranu mám na čo spomínať a spoznal som konečne kolegu Xabiho a jeho partičku. Chalani – ďakujeme!

Xabi edit: rád bych připojil jen větou na závěr že sympatie byly i z moravské části setkání a těším se na další takové! A vůbec by nám nevadilo kdybyste se k našemu výletu připojili na všechny dny 🙂

triplfc-totham11-12

1 Comment

  1. kwop

    24. apríla 2016 at 13:52

    skvele chalani, dobre sa t cita 🙂 len skoda, ze sme tie sliepky nedali ..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply