Reds splnili povinnost a dvěma góly poslali Chelsea zpět domů

Skvělá obrana a dominantní útok znamenalo, že tři body v důležitém zápase zůstali na Anfieldu!

(14.4.) Premier League 2018/19 - 34. kolo, Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Chelsea FC 2:0

góly: 51. Mané (J. Henderson), 53. Salah (van Dijk)
žlté karty: Azpiliqueta
červené karty:
rozhodca: Michael Oliver

Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson, Fabinho, J. Henderson (76. Milner), N. Keïta (66. Wijnaldum), Salah (89. Shaqiri), Mané, Firmino

lavička: Mignolet - Lovren, Milner, Wijnaldum, Shaqiri, Sturridge, Origi

zostava CFC

Arrizibagala - Azpiliqueta, Rüdiger (40. Christensen), David Luiz, Emerson, Kanté, Jorginho, Loftus-Cheek (75. Barkley), Hudson-Odoi (56. Higuain), E. Hazard, Willian

lavička: Caballero - Christensen, Barkley, Kovačić, Pedro, Giroud, Higuain

Před samotným průběhem zápasu stojí za zmínku minuta ticha, která byla věnovaná obětem tragédie Hillsboroug, kde před 30 lety tenhdy zahynulo 96 fanoušků, kteří se z obyčejné cesty na zápas, domů už nikdy nevrátili. #JFT96

Liverpool začal aktivně a i publikum na Anfieldu hnalo domácí kupředu. Chelsea s k míči moc nedostávala a tak si Reds připravili v paté minutě první nebezpečnou akci, která mohla být i gólová. Po centru z levé strany se u míče ocitl Salah, které mu míč sedl na svojí levou. Salaha, ale z přibližné 6 metrů trefil pouze hostujícího gólmana. Arrizabalaga valstně ani nepředvedl zákrok, byl pouze střelou Salaha trefen.

Liverpool do 30 minuty držel hru na svých kopačkách a nepustil Chelsea do výraznější šance. Centry z pravé i levé strany zatím ale obrana hostů slibně odrážela. Osudnou chvílí se mohlo pro Reds stát právě zmíněná 30 minuta, kdy nákopem za obranu utekl Willian, který ale po sprintu až k velkému vápnu naštěstí branku minul. Nutno však podotknout, že první poločas zatím nebyl v režii Matipa, který působil od úvodního hvizdu nejistě.

Velikou šanci viděli diváci ve 38. minutě.  Z pravé strany utekl Salah a na střed velkého vápna posunul míč Manému, který střelou z první těsně minul tyč brankáře hostů. Dominance na hřišti však pokračovala, potřeba je zejména vyzdvihnout aktivitu Keïty, který se snaž hned o začátku tvořit hru. I přes aktivitu domácích se do šaten šlo za stavu 0:0.

To co se nepovedlo na začátku prvního poločasu, se povedlo na začátku toho druhého! V 51. minutě si po skvěle zahrané situaci ve vápně vzal na kopačku míč Henderson, který centrem přes všechny, našel u zadní tyče Maného, který hlavičkou uklízel do prázdné brány! Zaváhání obrany hostů tak znamenalo skóre 1:0.

Netrvalo ani 2 minuty a máme tady pravděpodnobě aspiranta na branku roku nejen v PL. Ve 53. minutě si udělal prostor před velkým vápnem Salah a nechytatelnou pumelicí zvýšil stav na 2:0! Rána na vzdálenější tyč nedala nejdražšímu brankáři historie žádnou šanci. 2:0!

Odpoveď a následné vrácení do zápasu měl na kopačkách Eden Hazard, který skvělým náběhem za obranu překonal Alissona. Hazard však mířil do tyče a skóre se tak neměnilo. Neuběhly ani dvě minuty a Eden Hazard se znovu zjevil sám před Alissonem. Brazilský brankář však skvělým a hlavně pohotým zákrokem nepovolil změnu skóre. Hra se po druhém gólu otevřela a začínal to být konečně fotbal ke koukání.

Průběh hry do osmdesáte minuty nelze popsat jinak než aktivní hra obou celků. Jak Chelsea tak Liverpool se snažili zaměstnávat brankáře, ale buď pěkné zákroky nebo pevná obrana zabránila jakémukoli změnění skóre.

Před koncem řádné hrací doby se ještě připomenul Mané, který prudkou střelou zaměstnal brankáře hostů. Jeho pokus však byl zneškodněn a následoval pouze rohový kop. Nic zajímavějšího se nestalo a Reds tak v důležitém zápase berou všechny tři body!

• Aktivita Keïty v první půli
  • Nejistý Matip
  • Chytl Salah formu v nejdůležitější části sezóny?
  • Úplně jiný Henderson
  • Důležité body

Výkon hodnotím známkou: 1

Alisson Becker (8) – Výborné zákroky a jistota. To jsou hlavní důvody dnešního čistého konta pro Alissona. Dvakrát vychytal Hazarda. Netřeba více slov.

Trent Alexander-Arnold (8) – Není co vytknout. Trent spolu s celou obranou výborně vymazali útočné esa Chelsea.

Joel Matip (6) – Matip dneska hořel a po jeho chybák se Hazard několikrát dostal do zakončení. Naštěstí vždy tam byl ještě někdo kdo situaci zachrání.

Virgil van Vijk (8) – Pro mě van Dijk hráč zápasu. Hasil Matipovo chyby, sám si své pohlídal a znovu odešel ze zápasu bez žluté karty. Netřeba popisivat více jeho dnešní výkon.

Andrew Robertson (8) – Stejné hodnocení jako u Trenta. Výborný výkon a v obraně není co vytknout.

Jordan Henderson (8) – Hendo navázal na skvělé výkony. Dnes výborná poziční hra, rychlost a svůj přínos potvrdil i nádhernou gólovou přihrávkou.

Fabinho (8) – Dokud se tento hráč nezraní, nemám starost o defenzivní povinosti v záloze. Výborný zápas a v porovnání s Kantém ho strčil do kapsy.

Naby Keita (7) – Nabyho lze hodnotit pouze za první poločas, ale ten odehrál velice dobře a aktivně. Ve druhém poločase už tolik vidět nebyl a byl v 66. minutě vystřídán.

Sadio Mané (8) – Mané vstřelil branku, která nastartovala dominanci LFC ve druhém poločase. Spolu ze Salahem dnes dokázali, že jim stačí kousek prostoru, a rozhodí celou obranu.

Roberto Firmino (8) – Bobby dnes hrál znovu tu falešnou devítku, co zaměstnávala obranu hostí. Jeho výkon ale nebyl o nic horší než ostatních partnerů v útoku.

Mohamed Salah (8)  – Nádherná branka a Mo znovu jak ho známe. Vypadá to, že se mu forma vrátila v tu nejdůležitější chvíli!