LFCway Talk: Rodgers je pre FSG ideálny. Majitelia ho len tak nevyhodia

Máme tu ďalší LFCWAY Talk, aktuálne nedeľný poludňajší pokec dvoch fans The Reds, ktorých súčasná situácia ani náhodou neteší. Keďže som jedným z aktérov ja a druhým jaymz, bude to aj o otázkach a názoroch, ktoré nemusia sedieť každému. Každopádne príjemné čítanie.


??? kwop: Čo sa to s tým Liverpoolom deje? Príšerná hra, pravidelná strata bodov, snaha hráčov viacmenej minimálna…

jaymz: Jednoduché. Odešel nejlepší hráč, navíc hráč top úrovně který tady už dlouho nebyl, a vše je jinak. Když je Sturridge víc na marodce než na hřišti, taky to nepřidá. A jako bonus je sám Rodgers, který nejspíš uvěřil tomu, že letos skutečně na ten titul jeho tým má.

A ta snaha hráčů podle mě souvisí s odchodem Luise. Třeba si tolik nevěří, nevím. Takový Gerrard mi třeba přijde, že už ztratil naději, že kdy ještě něco důležitého vyhraje, když už nemá vedle sebe top hráče. Je to dost smutné.

kwop: Veľa priaznivcov The Reds ale odchod Suáreza obhajovalo. Klub za neho dostal tučný balík, nakúpil niekoľko hráčov, ktorí sa kvalitným promo stali dobre že nie polobohmi a to skôr, ako stihli v drese LFC čo i len kopnúť do lopty, navyše prevládal názor, že na čo držať v tíme hráča, ktorý v ňom nechce byť.

Mne tento postoj príde strašne chorý. To si ľudia ako neuvedomujú, že tu ide o vzťah zamestnanca a zamestnávateľa? Však ani z práce sa nedá odísť zo dňa na deň, keď si napr. nespokojný zamestnanec zmyslí, že ho to tam už nebaví…

jaymz: Všichni víme, že na tenhle vztah zaměstnanec – zaměstnavatel se ve fotbale nehraje, ale v zásadě s tím zcela souhlasím. Vždy jsem tvrdil, že je chyba ho nechat jít, i proto že jsem měl obavu z toho, kým ho klub nahradí – a vzhledem k tomu kdo přišel, to byla obava oprávněná.

Tučný balík možná, ale co z toho teď všichni máme? Nechci hodnotit posily po nějakých 2-3 měsících, to ne. Proti těm hráčům téměř nic nemám, ale jestli se celé léto i loňský rok velkohubě prohlašuje, jak se může LFC rovnat těm nejlepším, bude bojovat o titul apod., tak se nemůže stát to, že odejde klíčový hráč.

Spíš by se mělo vše tomu hráči přizpůsobit, doplnit vhodně kádr hráči, kteří dokážou tým zlepšit od první minuty na hřišti. Když teda Werner prohlašoval, že LFC má peněz dost a mohou koupit kohokoliv, proč přišel Marković, a ne di Maria?

Léta se klub vymlouval, že bez LM nejde přilákat nej hráče. Toto léto nám United ukázali, že to jde. Jistě, nedaří se jim, neválí v lize, konkrétně ale di Maria má statistiky vynikající. Že to nejde týmu je důsledkem větších potíží.

Samozřejmě Marković – di Maria byl takový obecný příklad. Ne že bych jednoho hanil a druhého si odjakživa přál.

??? kwop: Spomenul si Gerrarda a jeho celkom zrejmé uvedomenie si, že tú Premier League proste nevyhrá. FSG totiž nenakúpi hviezdy, ktoré by v relatívne krátkom časovom horizonte, Stevemu tento sen splnili. Na druhej strane tu je tu momentálne pomerne nahlodaná dôvera v schopnosti Rodgersa. Ten v tejto sezóne proste nedokáže reagovať na to, čo sa v zápase deje, tvrdošijne sa drží hry na 1 útočníka, neistý stred obrany a trápnu tímovú defenzívu ako keby rezignoval riešiť.

Captain fantastic tak podľa všetkého zostane v hráčskej kariére bez ligového titulu, čo je dozaista jedna veľká osobná športová tragédia. Alebo sa mýlim a napokon ho dosiahne?

PS: Rodgers si 2,5 roka buduje tím, ktorý od leta 2014 vyzerá, ako keby jeho jednotlivci spolu nikdy nehrali. Niekde tá chyba predsa byť musí. A aj je…

jaymz: Kéž by ses mýlil. Taky tomu však nevěřím – obávám se, že to je prostě politika FSG kterou hodlají držet dál. Kdo bude další? Sterling? Coutinho? Pokud tihle dva začnou hrát na 8/10 každý víkend, po dobu sezóny, jistě se někdo ozve a vyplázne hromadu zlata. Jak to asi dopadne? I proto nevidím tento tým reálně bojovat o titul v dohledné době. A Stevie těch sezón před sebou taky už nemá zrovna spoustu. Letos bude podle mě titulem to, když bude LFC v LM.

??? kwop: Teraz trochu podrýpnem mnohých. Ale čo už, treba aj kritiku. Čo si inak myslíš o tom, že radovému fanúšikovi The Reds stačí šplech v médiách, že sa LFC o niekoho zaujíma, následne si pozrie na youtube videozostrih o hráčovi a vzápätí uverí, že to musí byť ten naj hráč, najviac sa hodiaci, proste ideálna kúpa.

Pred príchodom Lovrena na najrôznejších fórach o LFC bolo ľahko badateľné, pre nezaujatého pozorovateľa až úsmevné či smiešne, ako si veľa liverpoolskych fans z Chorváta urobilo dobre že nie naj stopéra na svete.

Platilo totiž, že pred prvou zmienkou o tom, že sa o neho Merseysiders zaujímajú, to bol úplne nezaujímavý, mimo pozornosti fans „nachádzajúci sa“ futbalista. Kopec z nich hovorilo, že na čo nám je priemerný Lovren. Lenže, keď sa záujem zoficiálnil, zrazu to už nebol len taký obyčajný obranca. Z dňa na deň to bol špičkový stopér, ktorý sa u nás hneď chytí, ktorého určite potrebujeme (aj napriek tomu, že vtedy v tíme boli už Škrtel, Agger, M. Sakho, Wisdom, Ilori, M. Kelly a pod.).

Ako sa vôbec niečo takéto dá chápať?

jaymz: Hehe. Máš pravdu, je to tak. Ale nutno dodat, že to dělají i fanoušci ostatních klubů. Arsenal, Spurs, United…jen možná Chelsea a City ne, protože ti ty hvězdy skutečně koupí!

Vždy záleží na okolnostech. Lovren třeba byl ok v Southamptonu, ale v jiném systému, s kvalitními hráči před sebou. Když ho kryje na DM Schneiderlin, je to holt znát. Totéž třeba M. Sakho, když před ním hraje v repre Matuidi, je to obránce skvělé úrovně.

A tady se opět dostáváme k problému, který má LFC od doby odchodu Mascherana/ Alonsa, že není kvalitní DM/ CM, který zodpovědně brání. Stevie je sice hráč velkých kvalit, ale pokud bude hrát na této pozici, bylo by to ideální kombinovat například podobně, jako Juventus – kde po boku Pirla hraje Vidal a Pogba. Ona ta obrana potom dostane úplně jiný rozměr, ale to jsme trochu daleko už.
Niektorým bolo síce jasné veľmi skoro, že toto sú len prázdne gestá, ktoré teraz, po čase, musí chápať aj ten najzabednenejší či najsnílkovejší fanúšik, lenže ono tomu tak nie je. Fans v podstate Rodgersovi toto prvotné klamstvo vôbec nevyčítajú, novinári mu to nepripomínajú, on teda nie je konfrontovaný tým čo povedal a čo naopak robí. Čím to je? Alebo sa pár fans len na celú situáciu pozerá zle? G. Johnson hrá vlastne fasa, Lovren, Marković a pod. tiež.??? kwop: Keď si spomenul Lovrena, tak mi napadá, že u Rodgersa sme si zvykli, že vie pekne kvetnato rozprávať. Jeho obľúbenci sú brilantní hráči so skvostným prístupom k povinnostiam. Časť fans LFC táto jeho rétorika už poriadne unavuje, väčšina mu ale tieto pekné rečičky stále žerie. K tomuto dám jeden príklad. Hneď po nástupe povedal, že u neho nebudú hrávať mená, ale hráči, ktorí majú formu + dodal, že dá šancu každému hráčovi v kádri.

jaymz: To je věc médií podle mě. Mourinho se chová jako ko*ot už deset let a stejně mu to všichni žerou. Co s tím naděláš? Taky to nemám rád, raději mám přístup Guardioly, Ancelottiho, nebo z Premier League Pelegriniho, ale to si nevybereš.

Rozhodně je to otravné a ve výsledku jsou to nic nevypovídající žvásty. Přečteš si reakci BR k zápasu s Hullem a najdeš tam věci podle zaručeného receptu – pochválit tvrdou práci a odhodlání, góly nepadly protože nebylo štěstí, všichni pracují skvěle jak mají, brzy se začne znova vyhrávat. O týden později uslyšíme totéž. V případě výhry, remízy, prohry

??? kwop: Úprimne? Po takejto reakcii ma napína. To fakt klubu nestojíme za to, aby s nami nejednal ako s nesvojprávnymi kreténmi?

jaymz: No, myslím že my dva určitě ne. Co z nás ten klub má? Chodíme na zápasy? Ne. A stejně to nevadí, stadion se vždy naplní. Myslím že je docela jedno, co si obyčejní fans myslí. Ten klub to nijak neovlivní podle mě.

??? kwop: LFC teraz napr. navýšil ceny za vstupenky. Fans (popravde to bola iniciatíva pravovernej grupy Spirit of Shankly) počas zápasu s Hullom vycapili na jednej z tribún Anfieldu protestný banner, že sú „priaznivcami, nie zákazníkmi“. Do toho fakt, že LFC TV tiež pýta aktuálne od priaznivcov vyššiu sumu  – už 7 libier mesačne, pričom sa to pravdepodobne dotkne aj tých, ktorý si platia len internetovú verziu klubovej telky.

Naozaj stačí po tom všetkom, čo sa deje zalepiť fans ústa tým, že ich predstavitelia LFC opakovane označia za naj na svete? Nie je to trochu málo?

jaymz: Asi to mnohým stačí. Nejlepší fans na světě by ale mohli mít trochu hlučnější stadion. Poslední dobou je na Anfieldu hrozné ticho.

??? kwop: Prečo vlastne liverpoolsky fanúšik vo veľkej väčšine možno až tvrdošijne uverí, že napr. Marković proste musí byť parádny hráč, lebo to povedal niekto z klubu, lebo mu klub urobil síce skvelé, ale v prvom rade prvoplánové promo? Prečo si väčšina myslí, že Emre Can môže hrať všade a všade bude podávať výkony ako pán? Prečo je Rodgers považovaný za taktického mága a to aj vtedy, keď opakovane nestrieda a nereaguje na vývoj zápasu?

Čo to o nás, fanúšikoch LFC, skupine fans The Reds vypovedá? Jasné, nie sme tu žiadni nositelia Nobelovej ceny, ale nepríde ti aspoň trochu čudné, že charakteristika priemerného liverpoolskeho fanúšika sa začína aj končí tam, že uverí všetkému čo klub (jeho predstaviteľ) povie? A klubu len stačí opakovane vyhlasovať, že má naj fans na svete, že si môže dovoliť kúpiť každého a že sa môže herne rovnať s najlepšími. Mne toto nestačí a úprimne, nechápem tú väčšinu.

jaymz: Mně to taky nestačí, ale znova – dělají to i jiné kluby a prostě je taková doba. Ono spousta lidí tomu uvěří, z nějakého vnitřního přesvědčení jim to přijde super. To máš jako s volbama, ne? Taky nakonec vždy čumíš, co si lidi zvolí – čemu uvěří…

??? kwop: Vráťme sa ale späť k Liverpoolu FC dnešných dní. Aký je teda hlavný problém, ktorý stojí za tohtosezónnym nezdarom? Naozaj to teda bolo v 13/14, kedy sme hrali famózny futbal, len a len o Suárezovi? Nie je toto náhodou mýtus, navyše živený tými, ktorí si Uruguajčana až priveľmi obľúbili, či z neho dokonca urobili dobre že nie modlu?

Zdalo sa, že Rodgers našiel v minulej sezóne herný štýl (vrátane variánt), ktoré proste tímu sedia, to fakt odchodom 1 hráča je všetko inak? Viď, výkony, výsledky v 14/15 …. Nepopiera to potom tvrdenie, ktorým sa oháňa množstvo priaznivcov, že to prioritne o Suárezovi nebolo?

jaymz: Já myslím, že i sám Rodgers řekl, že to bylo o Suarézovi, protože to postavil podle něho a pro něho. Podle mě BR dál plánoval hrát stylem jako se Suarezem, tedy na dva útočníky, ale nechápu, proč po zranění Sturridge hraje jen na jednoho.

Že nevěří Borinimu, to víme. Proč ale nevěří Lambertovi, který prozatím nenahrál téměř nic? Půl hodiny proti Hullu bylo vidět, že i dvojice Balo-Lambert funguje lépe než systém na jednoho útočníka. Já doufám, že si z toho něco vezme i BR, protože ty výkony jsou vážně tristní.

??? kwop: Nakoniec ešte jedna zásadná otázka. Ustojí to Rodgers? Alebo inak, je tým správnym manažérom pre LFC?

Ty poznáš moje názory, vieš, že Rodgersovi nežeriem všetko, čo povie. Navyše od doby, kedy nasadil v tom čase 16-ročného Jeroma Sicnlaira do súťažného zápasu (pohár proti WBA) a to vyslovene účelovo (aby zobral Benítezovi primát manažéra, ktorý dal v áčku šancu najmladšiemu hráčovi), vnímam kopec momentov, kedy sa Rodgers práve Španielovi náramne podobá.

Nie však v tom zásadnom – lebo Benítez vedel brániť + vedel čo to o taktike, pripomína mi ho v ješitnosti, blbých kecoch, nezmyselných obhajovaniach slabých a slabších výkonov, nestriedaním, nasadzovaním len svojich obľúbencov.

Takže ešte raz, ustojí to Severný Ír? Má na to, aby Liverpool etabloval medzi anglickou a neskôr aj európskou špičkou? Alebo je to len výborný rečník, ktorého navyše obmedzuje skutočnosť, že FSG každého lepšieho hráča skôr či neskôr speňaží? A je to vôbec tak, že speňaží? Nebol Suárez len výnimkou?

??? jaymz: Myslím si, že to ustojí. Pokud nezačne zpochybňovat vlastníky, tak určitě ano. On je pro ně vynikající člověk, muž na svém místě. Umí tak krásně hovořit, to zcela sedí do té US kultury o tom jak je všechno skvělé, jak nakonec stejně zvítězíme, protože „at the end of the storm, there is a golden sky“.

Proto si myslím, že jeho pozice je zatím úplně v pohodě, dokud to nebude třeba 10. místo apod. To právě uvidíme, jestli byl nebo nebyl výjimkou. Ale kdo prodal Torrese, nebyli to taky FSG? 🙂

??? kwop: Hehe, tak to jo 🙂 Alebo potom Comolli 🙂

PS: Keby to bolo na tebe, dáš mu ešte šancu? A na ako dlho?

jaymz: U mě? Nemám rád vyhazování trenérů jen tak. Pokud by ale letos přišlo třeba 8-10 místo, už bych nad tím jako majitel vážně uvažoval. Nechtěl bych člověka co utratí mé desítky milonu a sezona dopadne takto.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply