Liverpool sa oklepe a bude lepšie. Len žiadnu paniku, preboha

3 zápasy bez výhry v rade a viacerí hovoria o kríze, o tom, že nemáme dostatočne široký káder, o Kloppovi, ktorému má chýbať Buvać a o ďalších veciach s prívlastkom negatívne.

A pritom len stačí urobiť tri veci veci :

1./ prehodnotiť vlastné ambície

2./ reálne sa pozrieť na kvalitu kádra

3./ uvedomiť si, že aj hráči sú len ľudia, tiež môžu mať v práci horší deň (aj keď za ňu berú rádovo výrazne viac ako my – bežní smrteľníci)

 

Začnem od konca, bodom 3. Pre každého z nás len jedno – niekedy proste „robota od ruky“ nejde, ani keď sa naozaj snažíš a tým pádom nepríde ani výsledok. Áno, nemáme posledné 3 duely formu, 2 z nich sme prehrali, sme vonku z Ligového pohára, v Lige majstrov by bol bod z Neapola ak nie zlatý, tak cenný a potrebný rozhodne. Zápasom na štadióne Sao Paolo sa ale naša sezóna neskončila, nevyparili sa naše ambície v Champions League.

Proste zlý deň v práci.

Je ale naozaj po objektívne fakt príšernom výkone v Neapole, priestor na reči o tom, ako je to celé na péčko, ako je Klopp idiot, ako by Salah nemal dobre že do Vianoc hrať, lebo nemá formu, ako Sané najbližšie (nedeľa 7.10 o 17.30) rozseká Alexandra-Arnolda? Naozaj? Všetci tí, ktorí takto rozmýšľajú – malá rada pre vás – skúste si triezvo zhodnotiť reálnu kvalitu kádra The Reds, jeho súperov a hlavne vlastné očakávania.

Nenárokujem si na cenu za najlepší a ten najsprávnejší názor, v rodine zakomlexovaných žabiakov je síce woo-doo bábka s mojím nickom, do ktorej sa s radosťou zapichujú špendlíky. Jedno ale hovorím a hovorím to triezvo a jemne mentorsky zároveň – všetci fans LFC do jedného – uvedomme sa. Naozaj sa uvedomme. Tento Liverpool je Liverpoolom, o ktorom mnohí z nás dlhé roky snívali. Však si len spomeňme na to, čo za futbal sme hrali pod Hodgsonom, Rodgersom, ešte dávnejšie za Beníteza či Houlliera. Zabúdať je ale také liverpoolske…

Jürgen Klopp, manager of Liverpool FC, at Napoli's Stadio San Paolo

Viem, že Neapol nahneval, prístup hráčov, to čo predviedli na trávniku, nulová a zároveň trápna záloha, bez strely do priestoru brány – to všetko bol veľký des. Do toho poriadne slabí krajní obrancovia, útočné trio ako keby ani neexistovalo. Fakt sa ale aj niečo takéto stáva. Nepanikárme, nemusíme zrovna hrať ten supernaivný ofenzívny futbal (ktorý sa páči) ako v 2017/18, nemusíme dať ani v každom zápase 3 a viac gólov, ale (a toto nie je narážka na teba Mengi, takýchto reakcií som videl na twitteri v radoch fans The Reds desiatky) Liverpool – postrach defenzív súperov je tu stále.

Man City tiež prehral v Lige majstrov, dokonca doma (s Lyonom), stratil body v Hudderfielde (1:1), ktorý v tejto sezóne Premier League nehrá ani prd a je posledný. Ale oklepal sa a ide ďalej, napĺňa ambície. Urobí to aj LFC. Aj vtedy, keby zrovna nezvládol blížiaci sa šláger 8. kola práve s The Citizens.

Lebo Klopp je toho zárukou. Je ňou roky. Z absolútne trápneho kádra, ktorý vyskladal severoírsky pastier kôz Rodgers spravil tím, ktorého sa naprieč celou Európou bojí každý. Čo tam po chvíľkovej výsledkovej nepohode. Je tu fungujúci projekt.

Liverpool FC's Trent Alexander-Arnold

A aj keď by sa tej šírke kádra viac hodil širší rozmer, je to ok. Klopp aj tak využíva tak 13-14 hráčov max. Na to, aby sme sa kvalifikovali do Ligy majstrov, na to, aby sme v porovnaní s 2017/18 vylepšili postavenie v Premier League, kvalitu máme. To, či máme pri menách ako Henderson, Lallana, Lovren, Milner (áno, Jamesove super výkony aktuálne pošli a 32-ročný záložník sa vrátil do svojho tradičného priemeru), Moreno, Clyne dôvod na majstrovský optimizmus už nechám na vás. Ak je niekto naivný a to druhé, bude si aj naďalej myslieť svoje. Aj to ako ten Lallana, Lovren, Clyne, atď vôbec nie je zlý futbalista. Aj to, že v každom dueli súpera rozsekáme.

Na twitteri sa už roky na ITK týpka hrá istý Dave Hendrick – chalan s triezvym pohľadom na futbal, s množstvom nekonvenčných názorov – a správnych – ale tiež len vzorka fanúšika, ktorý si ešte pred Chelsea myslel, že vyhráme všetkých 38 ligových duelov.

Napoli v Liverpool

Fans narážajú aj na Salahovu neformu. Už skôr som hovoril, že Egypťan sezónu 17/18 nezopakuje, ale aj to, že mi to nevadí, lebo góly sa rozložia. A aj ten N. Keïta a Fabinho budú časom platní. O dosť platnejší ako teraz. Lebo Klopp. V tomto som si aj celkom istý.

Rovnako ako v tom, že zopár Neapolov sa ešte zopakuje. Lebo je to úplne normálne. Každý má právo na horší deň, Henderson ako kápo aj na viac po sebe… 🙂

Hlavne ale hlavu hore. Spomeňme si, aký marazmus tu bol za rozprávkára a alibistu na entú Rodgersa či ešte skôr za Hodgsona, ktorý bral Koncheského, že je hráčom úrovne Roberta Carlosa, či Jovanović a N´gog, že za to stoka. Spome§me si na dobu ako Kenny Dalglish spiatočnícky myslel, že Carroll, Downing, Adam a Hendo mu vyhrajú ligu. Lebo britská línia. Ako Benítez prerábal útočníkov záložníkov, záložníkov na obrancov, obrancov na predajcov lístkov a Lucasa Leivu na najväčšieho hráča klubovej histórie. Rozpamätajme sa na Houlliera, za ktorého sa na futbal nedalo pozerať.

11 Comments

 1. mike2406

  4. októbra 2018 at 10:35

  Súhlasím. Ľudia asi zabudli, že v lige sme stále bez prehry a len s jednou remízou, aj to vonku s Chelsea, čo sa nikdy nemôže brať ako zlý výsledok. A je pravda, že výkon s Neapolom bol hrozný, ale presne, bol to jediný zápas v tejto sezóne, kde sme boli tak zlý. A také zápasy má každý.
  Verím, že Klopp aj celý realizačný tím zápas dobre rozoberú a poučia sa. S City to určite bude vyzerať herne inak (aj keď pravdepodobne s tou istou zostavou).
  Keby niekto pred sezónou povedal, že po 7 zápasoch v lige budeme mať 19 bodov a v LM porazíme PSG, berie sa to za úspech, ale teraz fanúšikovia fakt asi začali čakať zázraky … Nehovoriac, že v prípade výhry nad City sme na tom v lige úžasne … v podstate aj v prípade remízy. Ale ani pri prehre to nebude žiadna tragédia. Boli by sme pravdepodobne tretí, tesne za druhým, čo je dosť reálne ohodnotenie aktuálnej sily tímu.

 2. badyvlasim

  4. októbra 2018 at 10:52

  Souhlasim, ale mam jeste jednu vec…. Shaqiri v zaloze.

 3. SHRLY

  4. októbra 2018 at 12:07

  Súhlasím, pred 10 dnami si ešte niektory mysleli že do vianoc mame titul isty ako malo vladni city, trt baraní.
  Treba sa trošku prebrať tak ako Salah nezopakuje minuloročnu superformu, tak ani city ani nikto po nom zase dlho nezopakuje 100bodov na konci sezony, sezona je dlha a zapasov vela je jasné že nie všetky vyjdu, ligovy titul je snom nas všetkých, ale nebude to tak jednoduché, a CL tiež ešte nie je natom zle, vybudovali sme si komfortný náskok tým že sme bodovali proti psg teraz sme ho stratili a všetko je otvorené, šance na postup sú ale stále velmi dobré. A čo sa týka clynea tak by som mu dal šancu, určite nie proti city ale neskôr, ani nie že by som čakal niake pozitívne prekvapenie ale aby si TAA oddýchol a možno sa zamyslel

 4. Alex85

  4. októbra 2018 at 13:12

  Kwop dik za super clanok, nieco by som aj chcel dopisat ale neni co, vsetko si napisal perfektne 🙂
  A ten bad day in office… jooj tak to presne viem 🙂 tiez sa mi aktualne tak dari 🙂

 5. Burton

  4. októbra 2018 at 13:33

  Súhlas – super zhrnutie. Začiatok sezóny sme zvládli nad očakávanie. Hoci ak sme išli do talianska brániť remízu, tak sme mali nasadiť B-čko. Lebo pri zápase, kde nemáme ani jednu jedinú strelu na bránu je choré si myslieť, že skončí remízou.

  Hráčom treba nechať „vydýchnuť“. Je ptroebné plánovať „oddychové“ zápasy a teraz nemylsím domáce poháre. Pauzu hráčom treba ani nie tak fyzicky – ako skôr mentálne. Proste je potrebné aby napr. Milner vo svojich rokoch neťahal 10 zápasov za mesiac a zároveň je nutné aby aj lavička mala voľajakú prax. PL je dlhodobá súťaž, kde stačí jedno zranenie, či karta v nesprávnu chvíľu a potom pár prehier nabúra celoročnú snahu.

  Možnosti/ciele bude možné zreálniť na nový rok po zápase v City. To už bude za nami aj náročný decembrový PL program a skupina CHL (napoli, manu-re, vlci, straky aj delostrelci).

 6. jirka6454

  4. októbra 2018 at 15:53

  Plný souhlas a díky za perfektní článek.

 7. kloppinho

  4. októbra 2018 at 16:28

  Moja reč kwop…proste nemali sme deň, oprašime sa a život ide ďalej… V nedeľu hráme zápas snov.. A jak to vyzera s keitom??? Mohol by viac priestoru dostať fabinho

  • kwop

   4. októbra 2018 at 16:46

   Keita ma byt ok… Uvidíme.. Niečo mal s chrbtom, ale nemusel zostať v Neapole v nemocnici dlhšie.. Hrať ale skôr nebude, predpokladám

   • robroy

    4. októbra 2018 at 18:09

    Tak aspon jedna dobrá správa, teda že s Keitom to nieje nič vážne, hoci ten pohlad na bezmocného hráča, miešal pocity fans…

    Že „goly su „korením futbalu“ je holým faktom, prehodnotit si ambície, teda myslím tie o čo kráča LFC v tuto sezonu. noo, bude to asi otrepané, ked poviem, že by mali byt tie najvyššie, ved máme skveleho trenera,(teraz to myslím bez akýchkolvek cinických, či dvojzmyselných narážok..) a nadávky na jeho adresu, su stále uplne irelevantné. Odpoved na prehodnocovanie bodu č. 1, hned otvára dve-tri podotázky, že či sme sa kvalitne na to (sezónu) aj pripravili, čo sa týka kádra. Musím skonštatovat, že sme masívne investovali do kádra, teraz prebieha etablovanie „nováčikov“ do A-čka a vidíme že to nie je vôbec jednoduché..

    Tvrdim že káder je uzky, máme fakt tých 14 hráčov, ktorý ten základ držia, čo ale prináša riziká v trvdej sútaži a pravdepodobnost hraničiacu s istotou, že nám niektorý klučový hráč „odpadne“ počas dlhej sezony. Lebo náhradníci su viac/menej len spolusediaci na lavičke“B“ A nám behá mráz po chrbte, keby sa mali vrátit spät do základu (vid. Moreno, Lallana, najnovšie Clyne ).. Nastáva problem náhrady, ak sme chceli ušporit financie na mzdy a nemáme rovnocennú náhradu a to teda nemáme, tak ako bumerang sa to vracia tímu a straty bodov su čoraz reálnejšie..

    Takže čo teraz ?? Klopp musi zistit diagnozu, a urýchlene riešit resuscitáciu v prvom rade útočnej trojky(štvorky s DS), aby bolo viac toho „korenia“ lebo bez toho to asi nepojde.. Čim skôr to začne Momovi „padat“ o to skôr sa preberieme a pokles sa logicky zastaví.. Najlepšie hned teraz v nedelu..

    • SHRLY

     5. októbra 2018 at 11:59

     DS skratka nebude moc dobrá 🙂 neviem či myslíš Daniela S. alebo Dominika S. ? 😀 z kontextu posledných týždňov rátam že asi Daniela

 8. johnysheek

  5. októbra 2018 at 7:19

  takto ta vobec nepoznam…
  ale paci sa mi ta poloha 🙂 (y) 😀

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply