Liverpool zdolal Southampton a útočí na druhé místo v Premier League

Nedělní fotbalový program ve znamení vzpoury papírových outsiderů uzavíral prestižní souboj Southamptonu a LFC.

Poté co Huddersfield a po něm i Newcastle unikli ze sestupových pozic, spadl na ně před svým zápasem Southampton a na jeho hráčích bylo od první minuty velmi jasné odhodlání tento stav zlomit. A to za pomoci aktivního přístupu, důrazu a bučení domácích tribun na Virgila van Dijka.

Pozitivní atmosféra vydržela na St. Marry´s ale pouze šest minut. To se do protiútoku dostali The Reds, Mohamed Salah dostal skvělou přihrávku, zatáhl míč do vápna a mohl sám zakončovat. Všiml si ale dvou lépe postavených spoluhráčů a tak nezištnou přihrávkou našel Roberta FIRMINA, který levačkou pohodlně uklidil míč do sítě, 0:1.

Domácí se ale z brzkého šoku rychle oklepali a začali hostům pořádně zatápět. Najednou byli mnohem více na míči, vyhrávali většinu soubojů a nepouštěli soupeře na vlastní půli. Problémy ale nastaly ve finální fázi, kdy si nedokázali poradit s Lorisem Kariusem, který několikrát svůj tým podržel.

Nejprve díky rychlému výběhu z blízka dokázal vychytat šanci Hojberga, poté byl v permanenci, kdy do vápna LFC létal jeden centr za druhým. Ale Karius si s několika nebezpečnými hlavičkami dokázal poradit, přičemž jednou musel vytáhnout perfektní akrobatický zákrok, aby udržel akcie Liverpoolu nad vodou.

Ve 42. minutě přišel další blesk z čistého nebe a ukázka fotbalové geniality. Matip z poloviny hřiště našel na hanici vápna Salaha. Ten si míč narazil s Firminem, jehož efektní a hlavně efektivní patička znamenala dokonalou přihrávku a Mohamed SALAH už bez problému nasměroval míč k levé tyči McCartyho brány, 0:2.

A gól do šatny jako by odpor domácích definitivně zlomil. Do druhé půle už nevletěla smečka hladových vlčáků, kteří chtějí svého rozcupovat na kusy, ale parta, které se smůla lepí na paty. A frustrace pochopitelná z výsledků byla s přibývajícím časem patrnější a patrnější.

Stejně jako aktivita a útočné manévry, utichala i podpora z ochozů. A když už se Mauricio Pellegrino odhodlal ke střídání, aby oživil hru a nakopl svůj tým, dostavil se zcela opačný efekt. Liverpool najednou začal jednoduše chodit do protiútoků a dal tak zejména Hoedtovi se Stephensem pořádně zabrat.

Ve dvou zajímavých příležitostech neuspěli jak Salah, nebo Firmino, štěstí nepřálo ani Sadio Manému, který šel jasně gólu naproti, ale dnes mu nebylo přáno. V poslední velké šanci se ocitl střídající Lallana, ale jeho pokus proletěl kousek vedle vzdálenější tyče. Zápas tak skončil překvapivě pohodlným vítězstvím 2:0.

lista-stats

(11.2.) 27. kolo Premier League 2017/18, St. Mary´s, Southampton

Southampton FC - LIVERPOOL FC 0:2

góly: 6. Firmino (Salah), 42. Salah (Firmino)
žlté karty: Romeu - Matip, Emre Can
červené karty:
rozhodca: Martin Atkinson

zostava SFC

A. McCarthy - Cédric, Stephens, Hoedt, Bertrand, Romeu (80. S. Davis), Lemina (57. Boufal), Højbjerg, Ward-Prowse (71. Long), Tadić, Carrill

Karius - Alexander-Arnold, Matip, van Dijk, Robertson, Emre Can, Wijnaldum, Oxlade-Chamberlain (60. Milner), Salah (89. Lovren), Mané, Firmino (79. Lallana)

• V kádru jsou letos již dva dvacetigóloví střelci
  • Klopp v sestavě udělal několik změn, že by šetření hráčů na Porto?
  • Válku decibelů vyhrál Virgil van Dijk, na Lovrena se nebučelo

lista-hodnotenie

Výkon hodnotím známkou  2

(8) – Chytil jsou šanci za pačesy a nehodlá se jí vzdát a to je dobře! Po dlouhé době jsem měl důvěru v golmana a pocit, že se na něj tým může spolehnout. Loris si v prvním poločase připsal dva velmi dobré zákroky. Navíc neudělal žádnou výraznou chybu a oproti prvním letošním startům zlepšil výběhy i rozehrávku.

(6) – Ze začátku si počínal sebevědomě, když podporoval útok a hezkou pozemní přihrávkou našel ve vápně Firmina. Poté co Soton přitlačil na pilu, tak se vytratila jeho aktivita směrem dopředu, kdy si plnil zejména obranné povinnosti. Hodně útoků šlo přes něj. Prohrál většinu hlavičkových soubojů, pro naplnění potenciálu nutně potřebuje zesílit.

(8) – Bylo otázkou jak se vyrovná s atmosférou, která pro něj rozhodně nebude úplně příjemná a domácí fanoušci mu dali na začátku pocítit, že mu jeho odchod zazlívají. Virgil se ale absolutně rozhodit nenechal, hrál s velkým klidem, jednou dokonce táhl protiútok. Bylo na něm vidět, že si zápas užívá a skutečně měl důvody k úsměvu.

(7) – Domácí se snažili hrát více přes něj, než přes svého bývalého spoluhráče. Když v průběhu první půle inkasoval žlutou kartu, obával jsem se, aby dohrál. Dnes hrál s velkým přehledem a věřil si. Měl na svém kontě spoustu obranných zákroků. Nebál se přímočaře rozehrávat směrem dopředu, což by základ druhé branky LFC.

(6) – Prvních 15 až 20 minut zápasu byl opravdu hrůzostrašný. Dělal jednoduché chyby, balon ho vůbec neposlouchal. Jeho nepokrytí Hojberga vyústilo ve velkou šanci domácích a po většinu první půle nebyl jistý dozadu. Ale postupně se rozjel směrem dopředu. Po přestávce byl o level lepší a ukázal obrovskou bojovnost, ale tentokrát byl naprosto neproduktivní a neefektivní.

(7) – První výhra, ke které dovedl tým jako startující kapitán. Emre měl dnes zejména defenzivní úkoly, ty si ale bez problémů plnil, kdy několikrát byl za instanci poslední záchrany. Dnes byl jeho výkon bez kreativních pasů. Opět tvrdil střed hřiště, kdy soupeři nedal nic zadarmo a to i se žlutou kartou na triku. Jeho střelecký pokus by se nevlezl ani do rugbyového H.

(6) – Podobné úkoly jako Emre, ale s tím rozdílem, že se zejména v prvním poločase dostával více k soupeřově bráně. Na Trentův centr nedosáhl a Firminovu hezkou přihrávku přeběhl, resp. nedobrovolně přenechal Manému. Jeho střela vyvolala zděšení, ale pouze v 15. řadě tribuny za brankou, kam neomylně mířila. V druhém poločase na delší časový úsek zcela vytratil ze hry.

(5) – Ox dneska nepředvedl vůbec nic a zaslouženě šel po hodině hry pod sprchy. Na soupeře absolutně neplatil a byl dost vypojený ze hry, přestože se nedá říct, že by to odflákl. Ale pouze bezmyšlenkový pressing a jedno povedené vyvezení míče, po kterém do slibné šance nahrál Firminovi je prostě málo.

(9) – Gól a asistence, ostatně podobné příspěvky se pro egyptského rychlíka začínají stávat normou. Jeho rychlost a agilta opět platila na soupeře, kterému dělalo obrovské problémy jej zastavovat ( s výjimkou Hoedta). Na konci zápasu se posunul na hrot útoku a měl zajímavé náběhy. Ve druhém poločase měl dvě slušné příležitosti na skórování, ale Kanea v tabulce střelců zatím nedorovnal.

(9) – Svoji letošní jubilejní branku vstřelil už v šesté minutě. Ale od té doby se víc než o fotbal zajímal o verdikty sudího, kdy se mu velmi nelíbilo posouzení dvou zákroků na něj ve vápně soupeře a jednom na půlce. Akvělá asistence u druhého gólu a svou genialitu množstvím vytvořených šancí demonstroval naplno v druhé půli.

(6) – Není to ono, chybí tomu gól. Celé hodnocení by se dalo zkrátit do jedné věty. Sadiovi rozhodně nejde upřít snahu, ani vyčítat přílišnou sobeckost. Pro tým je i ve svém neproduktivním období důležitou součástí a přínosem. Několikrát zachytil rozehrávku a svým presingem na soupeře platil. Ale branka mu chyběla, přestože šance byly.

(6) Nastoupil na půl hodiny za velmi špatného Chamberlaina a přinesl do hry přesně to, co po něm Klopp chtěl. Povedlo se mu spolu s Canem a Wijnaldumem zpevnit střed hřiště. Neměl problém přitvrdit v osobním souboji, ale také nebyl líný na krok a když už se za míčem rozběhl, tak jej také dostihl. Poctivý výkon.