Lovren vs. Matip: Veľkohubosť a Priemernosť?

V posledných dní sa vyskytli diskusie ohľadom stopérskej dvojice Liverpoolu na sezónu 2018/2019, tak sa poďme na to pozrieť.

Virgil van Dijk má takmer zaručené miesto v zostave Liverpoolu od jeho príchodu. Najdrahší obranca patrí pomaly k world class obrancom a dúfajme, že svoju nadpriemernosť ukáže aj v nasledujúcej sezóne. No k tomuto obrancovi treba dopasovať aj správneho partnera, ktorý bude držať obranu Reds nad vodou. So zármutkom v srdci oboznamujem všetkých čitateľov a fanúšikov Dejana Lovrena a  Joëla Matipa, že ďalší stopér na svetovej úrovni sa v tíme Jurgena Kloppa nenachádza.

Dejan Lovren

Samozrejme egocentrik Dejan Lovren si myslí opak a na MS v Rusku vyhlásil, že patrí medzi obrancov svetovej úrovne. Ak niekto na toto vyhlásenie zabudol tak ho prikladám. Dejan Lovren po vyradení Anglicka na MS v Rusku: „Myslím si, že ľudia by si mali uvedomiť, že som tiež jedným z najlepších obrancov na svete a nie len, že hovorím nezmysly.“ 

Tomuto vyhláseniu sme samozrejme venovali aj článok, ktorý nájdete na odkaze tu. Samozrejme výkonnosť Lovrena išla v poslednom pol roku hore. Príchod Virgila van Dijka mu dodala na istote a samozrejme aj zranenie Joëla Matipa, takže Dejan mal v podstate isté miesto v zostave.

No stále je to ten obranca, ktorý nevie kedy vybehnúť, kedy ísť do súboja, kedy zahrať ofsajdovú pasť a kedy nie. Virgil van Dijk ho samozrejme usmerňuje, no ani to niekedy nestačí. Ak si k tomu prirátame tie jeho slávne vyhlásenia, tak pohľad na jeho osobu je viac ako rozpačitý a istota z neho nevychádza.

Štatistiky Dejana Lovrena v sezóne 2017/2018:

PL: Zápasy: 24 (5) – Počet odohraných minút: 2125 – Počet sklzov za zápas: 0,9 – Počet zachytených lôpt za zápas: 1,3 – Počet faulov za zápas: 0,9 – Úspešné ofsajdové pasce za zápas: 0,9 – Počet odkopov za zápas: 4,9 – Počet driblingov za zápas: 0,3 – Počet blokov za zápas: 0,5. Hodnota na transfermarkte: 18 miliónov libier. CELKOVÉ HODNOTENIE: 6,99. 

Joël Matip

Ďalším na rade je Joël Matip, ktorý mal sezónu 2017/2018 zdravotne poznačenú. Po príchode Virgila van Dijka dostal príležitosť na stopérskom poste, ale svojimi výkonmi nepresvedčil. Nerobí hlúpe chyby, ale zas nemá ani dominantné zápasy, kedy je v podstate stenou pred brankárom. Následne sa zranil a šancu dostal Dejan Lovren.

Ten tú príležitosť využil a zahral lepšie ako Joël Matip, no zas sa vrátim k tým jeho chýbam. Jeho zranenie s menšími prestávkami trvá pomaly dodnes, no pomaly sa z toho dostáva. Jeho nestabilná zdravotná kondícia je veľkým deficitom oproti Dejanovi Lovrenovi. Na druhú stranu kladom pre tohto hráča je to, že nerobí toľko chýb a nepreceňuje svoje schopnosti.

Štatistiky Joëla Matipa v sezóne 2017/2018:

PL: Zápasy: 22 (3) – Počet odohraných minút: 1995 – Počet sklzov za zápas: 1,4 – Počet zachytených lôpt za zápas: 1,4 – Počet faulov za zápas: 0,8 – Úspešné ofsajdové pasce za zápas: 0,8 – Počet odkopov za zápas: 3,8 – Počet driblingov za zápas: 0,5 – Počet blokov za zápas: 0,6. Hodnota na transfermarkte: 22,5 miliónov libier. CELKOVÉ HODNOTENIE: 6,92. 

Pre Jurgena Kloppa je toto takzvaná Sofiina voľba, kedže ani jeden z nich nehrá na požadovanej úrovni. V tíme sa nachádzajú ešte obrancovia ako Ragnar Klavan, ktorý je už za zenitom a Joe Gomez, ktorý má to najlepšie ešte pred sebou a na pravidelne hranie v Premier League ako pred ním menovaný Klavan nemá.

PS:  Štatistiky Virgila van Dijka v sezóne 2017/2018 za LFC:

PL: Zápasy: 14 – Počet odohraných minút: 1260 – Počet sklzov za zápas: 1,1 – Počet zachytených lôpt za zápas: 1,3 – Počet faulov za zápas: 0,6 – Úspešné ofsajdové pasce za zápas: 0,5 – Počet odkopov za zápas: 5,6 – Počet driblingov za zápas: 0,1 – Počet blokov za zápas: 0,1. Hodnota na transfermarkte: 45 miliónov libier. CELKOVÉ HODNOTENIE: 7,35. 

1 Comment

  1. kwop

    28. júla 2018 at 11:29

    matip je az velmi jemny, ale uvedomuje si jedno – nie je top stoper .. co lovren nevie prijat ani nahodou ..

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply