Manažérsky rozhovor Kloppa a Gerrarda

Rozhovor s dvoma najpopulárnejšími mužmi v Liverpoole, v ktotom sa podelia o svoje skúsenosti s vedením tímu a o svojich začiatkoch trénerskej kariéry.

Spomínate si na chvíľu, kedy ste sa rozhodli, že chcete byť manažérom?

Klopp: Vo veku 20 rokov! Nikdy som nebol šťastný ako futbalista, ak by som bol úprimný. Vedel som, že chcem študovať šport. Hral som futbal v tretej divízii a trénoval som vo veku 20 rokov mládežnícky tím vo Frankfurte a tešil som sa tomu. Vedel som, že to bolo to, čo som chcel  vždy robiť. Vždy som čakal na chvíľu, keby ku mne niekto prišiel a povedal mi: „Všetci sme videli, že nemôžete hrať futbal, ale možno chcete trénovať tím?“

Gerrard: Pre mňa to bolo, že to vyskúšam. Mali sme veľa rozhovorov a pýtal som sa Jürgena veľa otázok o tom, aké by to bolo. Hovoril o svojich skúsenostiach. Bolo to všetko o najbližších dvoch rokoch, aby sme to vzali, skúsili to a uvidíme, aké to bude. Povedal mi výhody a nevýhody a dal mi neoceniteľnú radu vpred. Užívam si úlohu manažéra a robím veľa chýb, ale sú mimo kamier – to je to, čo mi navrhol a bol to najlepší krok.

Teraz, keď som to zažil, tak môžem povedať, že to bol určite správny krok. Len sa snažím rásť a učiť sa, zvyknúť si na úplne odlišnú úlohu – a úplne inú prácu – oproti tomu, ako som bol hráčom. To bolo pre mňa najdôležitejšou vecou pre otvorenie očí. Teraz mám väčšiu úctu k manažérom a trénerom. Myslel som si, že som bol najlepším trénerom a manažérom na svete, keď som bol hráčom. „Čo to robíš za rozhodnutie? Prečo to robíte? „Teraz sa ospravedlňujem za všetko a uvedomujem si, akú ťažkú prácu má každý tréner alebo manažér, pretože je to úplne iná vec.

Klopp: Je to všetko o pokusoch a omyloch. Nikto nevie, ako to funguje. Ak sa pýtate na Pepa Guardiolu, dnes vyzerá, že vie absolútne všetko. Ale ani on nebol na začiatku dokonalý. Začal v Barcelone B a od prvého dňa nebol dokonalý. Zrejme si myslel, že „možno [Barcelona] nie je pre mňa správne miesto [teraz]“. Všetci to musíte urobiť. Preto je tak ťažké začať na verejnej úrovni, pretože ľudia neustále hovoria o vás.

Musíte mať proti tomu odpor, nemôžete vždy pochybovať o tom, čo robíte. Nemôžete robiť to, čo ľudia chcú, musíte robiť to, čo si myslíte, že je správne. Ak máte okolo seba silný tím, pomáha vám to masívne, pretože máte veľa otázok. Nedokážem si to predstaviť ako manažér Premier League, že by som mohol ísť von a povedať: „Jedna otázka, čo by ste urobili v tejto situácii?“ Nie je to možné. Každý by povedal: „musíte vedieť“.

Ale my sme ľudské bytosti, a preto máme stále otázky – „Ako sa môžem vyrovnať s týmto hráčom alebo s týmto problémom?“ Preto je dobré mať okolo seba silný tím, ktorý mám. Nie však na začiatku [mojej kariéry], začal som sám, ale našťastie som to dal. To je jediná pomoc, ktorú môžete získať. Ak sa chcete dozvedieť všetky tieto veci, je to úžasná vec. Prehra bolí rovnako na každej úrovni, ale bez tlaku z vonku vám to pomáha pri správnom rozhodovaní v ďalšom zápase.

Som naozaj rád, že si to Steven užíva, pretože sa nestáva príliš často, že hráč jeho veľkosti začína na tejto úrovni. Preto vždy hovorím, že je to práca, ktorú sa musíte naučiť. Ak ste pripravení učiť sa, nemusíte byť géniom, ktorý tým len tak prejde; musíte byť usilovní a zaujímať sa, potom to je možné. Je to veľká pomoc, že ste boli hráčom svetovej úrovne, pretože potom viete všetko o hre a máte svoje vlastné nápady. Ale ak je to jediná vec, ktorou ste boli – hráč svetovej úrovne, ale nie ste pripravení učiť sa ďalej – potom to nepomôže.

Gerrard: To je to, čo som sa učil v priebehu šiestich mesiacov – neuvedomujete si, čo s tým prichádza. Existuje toľko informácií, ktoré sa musíte naučiť a prijať ich.

Našli ste niečo konkrétne vo vašom boji?

Gerrad: Všetko, čo je nové, nie je boj, ale je to niečo iné. Vychádzate z komfortnej zóny. Po prvýkrát máte okolo vás približne 25 hráčov. Musíte preniesť to, čo je na papieri na ihrisko. Potom však príde prvý hráč, ktorý zaklope na vaše dvere a pýta sa: „Prečo nehrám?“

Všetko je nové. Niektoré veci sú bojom, pretože na to nie ste zvyknutí, alebo nemáte žiadne skúsenosti. Ale s  pribúdajúcim časom a skúsenosťami v určitých situáciách, ak ste opäť konfrontovaní s tou istou vecou, si ​​pomyslíte, „čo som spravil správne? Čo som urobil zle? „To sú skúsenosti, ktoré vám pomôžu pri rozhodovaní vpred. Ale nebudem klamať, na začiatku ste ako králik pod reflektormi – „čo budem robiť?“ – a to je iné. Keď ste hráč, tak sa jednoducho obrátite a premýšľate: „Viem, že môžem ísť a predviesť sa na tréningovom ihrisku, alebo môžem ísť a predviesť sa na Anfielde“.  Ale keď ste manažér, je oveľa viac vecí, o ktorých musíte premýšľať.

Ste spokojný s tým, že môžete zavolať a porozprávať sa s Jürgenom, ak je niečo, v čom si nie ste istý?

Gerrard: Som. To sa už stalo. Mnohokrát som vybral telefón a napísal mu správu, alebo som bol v Melwoode a položil mu otázku. V médiách to už povedal, že dvere sú otvorené pre všetko, čo mi môže pomôcť.  Pre mňa je to ako zlato. Očividne je oveľa viac skúsený ako ja v tom, čo sa snažím robiť. Akékoľvek malé kúsky a drobnosti, ktoré môžem dostať od Jürgena a od jeho zamestnancov, alebo čokoľvek, čo robí, tak si to potrebujem vziať a pridať to k tomu, čo už robím.

Klopp: Ale je oveľa lepšie byť sám sebou. Napríklad, jeden veľký rozdiel pri mňa bola analýza. Na začiatku som to urobil úplne sám, pretože to nik nerobil. Sledovanie zápasu z ihriska – dva dni predtým, ako som sa stal manažérom, som mal svoj posledný zápas – videl som to z pozície pravého full-backa. Mal som pohľad z ihriska a videl som ich zo zadnej strany. Potom máte prvý zápas ako manažér a sedíte a vidíte, ako všetci bežia. Ste na rovnakej úrovni a myslíte si, „wow, to je naozaj zlý pohľad“.

Po zápase, na prvej tlačovej konferencii – „čo si myslíte o tejto situácii a tejto situácii?“ Som s odpoveďami bojoval, ale dal som niekoľko. Najprv som zistil, že ma samozrejme nepočúvajú, pretože by si uvedomili, že nemám potuchy, o tom čo som hovoril. Potom som bežal domov, sadol som si pred televízor a sledoval zápas znova a znova. Sledoval som svoj prvý zápas ako manažér štyrikrát v tú noc po záverečnom hvizde.

Chcel som byť pripravený na ďalšie ráno, kde som musel povedať hráčom nie svoj názor, ale pravdu o zápase. Názor je to, čo máte po zápase ako hráč. Myslíš si, prečo si zahral takto loptu. Hráči neustále hovoria o ofenzívnych situáciách, kým nedajú gól; nehovoria o defenzívnych situáciách, kým sa lopta nedostane do našej siete. Ja som bol pred dvoma dňami hráčom, takže som bol ich priateľom. Stále som ich priateľom.

Prišli ku mne a položili mi otázky a ja som musel mať odpovede. Na začiatku som ich vždy poslal von a povedal: „Daj mi päť minút“. Potreboval som premýšľať, nemal som odpoveď. Ale mohol som to urobiť, pretože som nebol na verejnosti – vtedy boli majstrovstvá v Nemecku. V tom momente tam nebola žiadna verejnosť. To bolo dobré.

Naučiť sa byť sám sebou, pretože to nemôžete robiť tak, ako to robí niekto iný.  Môžete vyzdvihnúť veci; môžete povedať: „Mám rád futbal Jürgena Kloppa, táto časť futbalu je dobrá, ako spoločne dosiahnuť  veľmi dobré výsledky“. Byť vážnejší a ladnejší v zápase je OK.

Uvidíte to, a potom musíte premýšľať o tom, ako to môžete dosiahnuť a získať  pre svojich chlapcov a nie o tom, ísť von a pýtať sa „čo robíte v tréningu a či to vyzerá dobre?“ To je iné. Všetci máme rôzne spôsoby. Je to fantastický moment a dúfam, že Steven cíti, že môže naozaj robiť to, čo mi veľmi často chýba: len trénovať. Pretože táto práca, má teraz toľko vecí okolo a niekedy nie je čas na tréning a myslíte si, „wow, ako sa to stalo?“

Gerrard: Ďalšou vecou je, že ide osobitne o hráčov. Mohol by som povedať svojim deťom: „Musíme hrať cestou Jürgena Kloppa,“ ale nemám hráčov Jürgena Kloppa. Mám rôznych hráčov s rôznymi štýlmi. Musíte sa dozvedieť o jednotlivcoch, o ich silných a slabých stránkach a potom hrať spôsobom, ktorý im vyhovuje. Nemyslím si, že je fér požiadať niektoré z mojich detí, aby bežali ako Mané alebo, aby robili to, čo robí Firmino, pretože oni sú pripravení byť najlepšími hráčmi. Je to však fascinujúca práca, pretože sa každý deň niečo nové naučíte o svojich hráčoch.

zdroj: liverpoolfc.com

12 Comments

 1. MengiCZE

  23. marca 2018 at 17:02

  Super pocteni. Vypadá to že po Kloppovi to asi fakt veme gerrard 😁

  • Steeler

   23. marca 2018 at 17:03

   podľa mňa si Klopp vychováva Gerrarda 😀

   • robroy

    23. marca 2018 at 18:42

    Len vy dvaja nič neplánujte! 😀

    Ak progres výkonnosti bude napredovať takýmto tempom, bol by som rád, keby Klopp prerušil svoje zauživané spôsoby 7 ročných cyklov zmeny pracovného prostredia a zostal v LFC dalšiu dekádu..

    Však kolko mútil vodu SAF v M. united, či Wengi v ARS ?? Tak kde je napísane, že Klopp MUSÍ po 7 rokoch končit ? Boli by sme blázni, keby sme ho púštali preč !

 2. Rizorius

  23. marca 2018 at 17:31

  Keby Gerrard povedal ze buducu sezonu podpisem na rok kontrakt a budem hrat ako CM a rozdavat pasy nasmu skvelemu utocnemu triu a budem davat poriadny zapal v zapasoch s evertonom a mrdkami, vobec by som sa neurazil 😉

 3. SHRLY

  23. marca 2018 at 18:23

  Tvrdím to od prvého dňa čo je JK v LFC, 7 rokov, ani o rok menej ani viac, a potom to preberie SG. Bol 7 rokov v Mainze, bol 7 rokov v Dortmunde. A bude 7 rokov v LFC, a potom bude pripravený už aj SG, medzi tým ešte možno z 19tky potrenuje niaky team v Chapionship a potom príde do LFC. Tak to mám vysnívane a tak tomu verím.

 4. keeno

  25. marca 2018 at 3:31

  Prva veta , ktora je v tomto clanku napisana , by mohla aj vyvolat poemiku, ci?

  Vo veku 20 rokov som nikdy nebol stastny ako futbalista,

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply