Merseyside derby rozhodol náhodný gól, hrdinom zabudnutý Origi

Premiere League review

232. Merseyside derby je za nami. Po náročnom zápase si LFC berie tri body. Divock Origi po hlavičke rozbesnel každého fanúšika Liverpoolu a mňa mrzí jediné. Škoda, že som nebol na tribúne Kop, ktorá sa musí triasť v základoch.

(2.12.) Premier League 2018/19 - 14. kolo, Anfield, Liverpool

LIVERPOOL FC - Everton FC 1:0

góly: 90.+5 Origi (van Dijk)
žlté karty: Shaqiri, Fabinho, J. Gomez - A. Gomes, Sigurðsson
červené karty:
rozhodca: Chris Kavanagh

Alisson - Alexander-Arnold, Gomez, van Dijk, Robertson, Fabinho, Wijnaldum, Shaqiri (71. N. Keïta), Salah (75. Sturridge), Mané, Firmino (84. Origi)

lavička: Mignolet - Matip, Moreno, Milner, N. Keïta, Origi, Sturridge

zostava EFC

Pickford - Coleman, M. Keane, Mina, Digne, G. Gueye, A. Gomes, Bernard (89. Calvert-Lewin), Walcott (63. Lookman), Sigurðsson (90. Zouma), Richarlison

lavička: Sketelenburg - Baines, Zouma, Cenk Tosun, T. Davies, Calvert-Lewin, Lookman

Mestské derby majú od nepamäti zvláštny náboj.  Celé mesto behá s červeno-modrými dresmi a šálmi a v meste cítiť pulzujúca energia. Začne sa zápas, hráči ani fanúšikovia si nič nedarujú už od prvej minúty. Keď jedno z mužstiev vyhrá, nie je to len obyčajné víťazstvo. Porazí sa mestský rival a v tom momente je to najdôležitejšie víťazstvo.

Duel už od začiatku ukazoval, že sa ide bojovať a ľudia sa na Anfielde nebudú nudiť. V prvej minúte už LFC zahrával roh a o pár minút neskôr sa ocitli hráči Evertonu pred bránou domácich. V úvodných minútach The Reds začínali svojich divákov baviť, hra patrila im. Už v 7. minúte sa Alexander Arnold ocitol pred bránkou Pickforda, ale neprekonal ho. V 11. minúte Shaqiri hľadal Firmina, ale jeho center nechytil ani Firmino, ani dobiehajúci Mané. Sadio mal šancu o minútu neskôr. Ocital sa sám pred bránou, ale prekopol bránu. V 14. minúte mohla prísť chvíľa Mohameda Salaha, ale ten netrafil dobre loptu a kopol úplne inam.

Červení začali hrať útočné a proti súperovi vytvorili tlak. V 19. minúte sa dostal k lopte Firmino, vystrelil, ale netrafil bránu. Everton nepoľavil, sčista-jasna sa dostali hosťujúci hráči k lopte. Chýbalo málo, v 21. minúte hlavička na bránu LFC, ale Alisson reflexívne vyrazil a dorážku z bránkovej čiary odkopol Gomez.

Joe Gomez zachraňuje

V 29. minúte Liverpool prvýkrát vystrelil na bránu. Firminova strela však neznamenala veľké nebezpečie pre Everton. Prvé derby Xherdana Shaqiriho mohlo byť odmenené gólom. Salah ho krásne našiel a švajčiarsky reprezentant pálil v 34. minúte na bránu. Brankár vyrazil na roh. Mohlo sa potvrdiť aj nedáš-dostaneš. Alisson našťastie opäť zachránil, keď vypichol útočnikovi loptu. Ten síce do nej kopol, ale bol už dezorientovaný a netrafil bránu.

Druhý polčas začali domáci aktívne.Salah vystrelil v 48. minúte svoju typickú strelu, ale netrafil bránu. 53. minúta mohla patriť Manému. Firmino mu dal loptu, ale senegálsky útočník minul bránu. V 55. minúte si Mané narazil so Salahom, ale opäť pálil vedľa brány. Hostia sa veľmi v druhom polčase nedostali k útoku. V 66. minúte sa pokúsili vystreliť na bránu. Alisson bol pozorný. Potom sa hral futbal, kde sa Reds snažili, ale nevypracovali si ďalšiu veľkú šancu. Z ihriska odišiel Salah aj Firmino a priestor dostali Sturridge a Origi. V 87. minúte Origi s Maném vypracovali roh. Z rohu bola trma-vrma, lopta sa dostala k Origimu, ale lopta šla „len“ do tyčky. Z nasledujúcej strely Sturridga sa mohla pískať penalta (útočník domácich nastrelil ruku jedného z brániacich hráčov súpera, pozn.), ale rozhodca neukázal na biely bod.

Bol už takmer koniec zápasu, bežal nadstavený čas. Diváci už neverili, ale prišla posledná šanca v zápase. Po centre Alexandra-Arnolda sa lopta dostala k holandskému stopérovi van Dijkovi, ten loptu dobre netrafil, ale tá sa dvakrát odrazila od brvna a úplne nekrytý Divock Origi v 95. minúte hlavičkou zariadil výhru LFC. Anfield vybuchol a z komentátorského stanovištia sa ozvalo: „Look at Jurgen Klopp“.

• Zázračný gól, ktorý rozhodol
  • Alisson opäť zachraňoval
  • Víťazstvo nad Evertonom vždy poteší
  • Stále chýbajú strely na bránu

Výkon hodnotím známkou: 2

Alisson Becker (8) – Opäť zachraňoval a výborne čítal hru. Páči sa mi na ňom, že hneď rozohráva, keď získa loptu. To tiež ukazuje, že má veľký prehľad.

Alexander Arnold (7) – Svoje si odohral. Na pravom kraji si odpracoval, čo bolo treba. Výrazne podporoval útok a vďaka jeho centru sa objavil gól v sieti Evertonu.

Joe Gomez (7) –
Oddrel si svoje a šiel do každého súboja. Mal síce zopár chýb, ale našťastie nič neskončilo v sieti Reds. V jednom prípade dokonca zachraňoval.

Virgil van Dijk (7) – Jeho stabilný výkon. Bojoval, tvoril a dirigoval si obranu. Veľmi dobrý výkon a ešte dnes ukázal, že je vodca. Kapitánska páska mu pristane.

Andrew Robertson (7) – Ľavá strana bola skvelá, Andy behal akoby o život. Výrazne podporoval útok nahrávkami. Svojimi výkonmi rastie a, čo je dôležité, nebojí sa a bojuje ďalej.

Georginio Wijnaldum (7) – Veľmi dobrá hra. Nahrával, zachytával loptu a podporoval útok. Páčila sa mi jeho hra v zálohe. Akoby sa s Fabinhom zohrávali. Buď jeden alebo druhý zachytili loptu a rozohrali útok.

Fabinho (8) –
  Bojoval, drel a pripravoval útoky. Škoda žltej karty, ale inak veľmi dobrý výkon. Záloha mala úplne iný smer. Fabinho zachytával strašne veľa rozohrávok.

Xherdan Shaqiri (6) –
V prvom polčase bojoval, behal a snažil sa. Zdá sa, že so Salahom sú zohratí. Vedia sa nájsť na ihrisku, prihrať si. Mal veľkú šancu a mohol sa stať hrdinom mestského derby. V druhom polčase už nebol taký viditeľný.

Mohamed Salah (6) – Dostal sa k lopte, dokonca aj mal pár šancí. Chýbala mi však na ňom jeho hra. On urobil kľučku, aj behal, ale vždy sa zamotal, alebo zbytočne komplikoval.

Roberto Firmino (5) –
Nebol to jeho výkon. Vystrelil síce na bránu, ale chýbala tam jeho hravosť a nápaditosť. Ani som u neho nevidel to jeho typické, zobrať protihráčovi loptu zozadu.

Sadio Mané (7) –
Sadio mal dnes najviac šancí z útočnej trojice. Snažil sa, pracoval, bojoval a vytváral si šance. Škoda tých strieľ mimo bránky. Inak jeho typický, snaživý, behavý útok.

Náhradníci:

Naby Keita– Nehodnotený

Daniel Sturridge- Nehodnotený

Divock Origi- Dvakrát mohol rozhodnúť zápas. Jeho hlavička rozbesnela každého fanúšika. Prišiel však až v 84. minúte, preto neviem nič ďalšie ohodnotiť.