MS v Rusku je za námi, nejlepší jméno udělal LFC Lovren!

V Moskvě včera (15.7.2018) skončilo další MS. Mistrovství, které budilo vášně, konečně světu ukázalo video v akci (až na výjimky chválím) a také ve finále nabídlo Dejana Lovrena, ten se spolu s Raphaelem Varanem stal teprve 3. a 4. obráncem v historii, který dokázal v jedné sezoně hrát finále LM i MS, i když obě prohrál.

Mistrovství se letos zúčastnilo 8 hráčů, kteří jako klubovou příslušnost hlásí tu k Reds, po šampionátu se hráčem klubu od řeky Mersey stal i „švýcar“ Shaqiri, proto do konečného hodnocení uvedeme i tuto čerstvou posilu.

SIMON MIGNOLET (hodnocení dle portálu whoscored – 0) – Simon smutnit nemusí. Na šampionátu dle očekávání nenastoupili ani na jedinou minutu když kryl záda nejlepšímu brankáři turnaje Courtoisovi (sice nesouhlasím, ale nejsem odborník). Simonovy výkony tedy hodnotit na šampionátu nemůžeme, ale určitě můžeme pogratulovat k zisku bronzových medailí, co by za to další liverpoolští hráči dali ! (PS: Kdo z vás před šampionátem tipoval, že jedinými hráči Reds, kteří získají placku budou Mignolet s Lovrenem? :))

MARCO GRUJIĆ (0) – Stejně jako Mignolet, i Marco do turnaje nezasáhl ani na minutu. Na rozdíl od belgičana ale nemá cenu útěchy v podobě medaile. Srbové sice do turnaje vstoupili vítězstvím 1:0 nad Kostarikou, další body už nepřidali a po prohrách 1:2 se Švýcarskem a 0:2 s Brazílií, se s turnajem loučili již po základních skupinách.

ROBERTO FIRMINO (6,51) – Zklamáním pro celou zemi i pro samotného Bobbyho skončil šampionát v Rusku. „Kanárci“ skončili již ve čtvrtfinále na kopačkách Belgie a oblíbený útočník Reds příliš svého umu k dílu nemohl přidat. Bobby nastoupil na celém šampionátu na ubohých 82 minut ! Přesto dokázal více, než jeho rival z útoku Jesus, dal gól !  Statistiky:

Odehrané minuty: 82 Uběhnuté Km:  12,6  Střely: 7 (2 na branku, 5 mimo), všech sedm střel z prostoru uvnitř 16tky. Vstřelené branky:Přihrávky: Celkem 40 pokusů, 32 úspěšných. 12 úspěšných přihrávek bylo na krátkou vzdálenost, 19 na střední a 1 na delší vzdálenost. Ztráty míčů: 15 Odebrané míče: 6 Fauloval: 2x, Faulován: 1x Žluté karty: 0

TRENT ALEXANDER-ARNOLD (6,66) – Trent jel na šampionát ve svých devatenácti letech pouze nasávat atmosféru a získávat zkušenosti. Na jeho post přeci jen Anglie disponovala slušnou kvalitou. Náš objev se tak na trávník dostal v posledním duelu základní skupiny proti Belgii, kde oba týmy hrály o první příčku tabulky. Tento zápas odehrál slušně, podporoval útok, bohužel převážně nepřesnými centry. Dostával i možnost zahrávat standartní situace, které byly nebezpečné, ale branku z nich Albion nevstřelil. Statistiky:

Odehrané minuty: 79 Uběhnuté Km: 8,2 Střely: 2 (2 zblokované)  Vstřelené branky: 0 Přihrávky: Celkem 58 pokusů, z toho 49 úspěšných přihrávek. 10 z nich bylo na kratší vzdálenost, 34 na střední a 5 na dlouhou. Rozehrál pět rohových kopů a pět autových vhazování.  Ztráty míčů: 6 Odebrané míče: 5 Bloky: 1 Fauloval: 0x Faulován: 0x Žluté karty: 0

JORDAN HENDERSON (6,71) – Pilíř středové linie Albionu nepřekvapil a na mistrovství sehrál svůj průměr, při kterém diváky ze sedaček nezvedal, ale alespoň toho hodně naběhal, když už nic. Statistiky:

Odehrané minuty: 482  Uběhnuté Km:  57,1 Střely: 3 (1 na branku, dvě vedle), jedna střely byla uvnitř pokutového území, zbylé dvě vně.  Vstřelené branky: 0 Přihrávky: Celkem 278 pokusů, z toho 234 bylo úspěšných. 49 přihrávek bylo na krátkou vzdálenost, 163 na střední a 22 na dlouhou.  Ztráty míčů: 36 Odebrané míče: 25  Bloky: 1 Fauloval: 3x Faulován: 4x Žluté karty: 1

DEJAN LOVREN (6,72) – Jeden z nejlepších obránců současnosti (dle svých slov) odehrál dobrý turnaj a na jeho konci si mohl sáhnout na stříbrnou medaili. Dejan naskočil do všech sedmi zápasů na turnaji, jen v jednom z lavičky, spolu se svým parťákem z obrany Vidou vytvořili stoperskou dvojici, která byla vidět na obou koncích hřiště. Kdyby si Lovren zbytečně nekazil reputaci dobrých výkonů svými velkohubými prohlášeními do médií, asi by udělal nejlépe, ale toho se asi nezbavíme.

Odehrané  minuty:   650 Uběhnuté Km: 65,8 Střely: 5 (3 na branku, dvě zbokované. 4 střely vně pokutového uzemí, 1 mimo něj.) Vstřelené branky: 0 Přihrávky: Celkem 374 pokusů, z toho 333 úspěšných.Pouze 45 přihrávek bylo na krátkou vzdálenost, 236 jich bylo na střední vzdálenost a 52 na dlouhou vzdálenost.  Ztráty míčů: 41 Odebrané míče: 47 Bloky:  8 Fauloval: 7x Faulován: 4x Žluté Karty: 1

SADIO MANÉ (6,81) – Sadio sehrál na turnaji tři utkání v dresu Senegalu a z turnaje vypadl kuriózním způsobem. Senegal totiž nasbíral stejné výsledkové atributy jako Japonsko, až na jeden. Tím byly žluté karty, kterých jeho tým nasbíral více a stal se prvním týmem v historii, který díky tomuto atributu ze šampionátu vypadl, stal se zároveň i posledním zástupcem Afriky, který ze šampionátu vypadl. Sadio se na turnaji dokázal jednou gólově prosadit a přidal si jednu asistenci při vlastním gólu Poláků. Statistiky:

Odehrané  minuty: 270 Uběhnuté Km: 30,3 Střely: 4 (1 na branku, 1 vedle ní a 2 zblokované, z toho tři byly uvnitř pokutového území a jedně vně.) Vstřelené branky: 1 Přihrávky: Celkem 96 pokusů, z 77 bylo úspěšných. 22 přihrávek bylo na krátkou vzdálenost, 49 na střední a pouze 6 na delší Ztráty míčů: 24 Odebrané míče: 13 Bloky: 0 Fauloval: 7x Faulován: 6x Žluté Karty: 0

MOHAMED SALAH (6,98) – Velká očekávání měli fanoušci v Egyptě od  Mohameda Salaha a celého národního týmu. Bohužel tým na plné čáře zklamal a prakticky si ani nepřičichl k možnosti postupu do vyřazovacích bojů. Do úvodního zápasu s Uruguaí Salah nenastoupil a to možná bylo klíčové. V tomto duelu totiž Egypt mohl udeřit z protiútoků, ale bez Salaha to nešlo. Proti Rusku byl v ofenzivě Mohamed prakticky sám a na rozjetý domácí tým bez pomoci nestačil. Zvládl alespoň vybojovat pokutový kop, který i sám proměnil. V posledním duelu se Saudskou Arábií šlo jen o prestiž, kterou získala právě Arábie. Salah sice otevřel skóre zápasu, poté však neproměnil únik z poloviny hřiště a Egypt odpadl a nakonec i prohrál. Na Salahovi byla vidět snaha, ale často i frustrace z toho, že je na všechno prakticky sám. Turnaj odehrál po zranění a jen ukázal, že jeden hráč tým nedělá. Statistiky:

Odehrané  minuty:   180 Uběhnuté Km: 19,2 Střely: 6 (2 na branku, 3 vedla a 1 zblokována. Čtyři pokusy byly uvnitř pokutového území, dvě, včetně jedné gólové mimo něj. )Vstřelené branky: 2 (1 z PK) Přihrávky: Celkem 41 pokusů, z toho 33 úspěšných. 14 přihrávek bylo na kratší vzdálenost, 18 na střední a pouze 1 byla na dlouhou vzdálenost.  Ztráty míčů: 16 Odebrané míče:  4 Bloky: 0 Fauloval: 0 Faulován: 0 Žluté Karty: 0

XHERDAN SHAQIRI (7,10) – Nová akvizice Reds táhla ofenzivu švýcarů, ale na více než první vyřazovací kolo to  nebylo. Švýcaři postoupili ze základní skupiny hlavně díky výhře 2:1 proti Srbsku, kterou vystřelil svým gólem v 90´ právě Xherdan. Většina ofenzivy Švýcarska stála právě na Shaqirim a on se ji  zhostil výborně. Je to hráč, který se nebojí hrát 1na1, nebojí se vystřelit, vzít zodpovědnost na sebe. Na turnaji byl také nejlépe hodnoceným hráčem své země. Statistiky:

Odehrané  minuty:   351 Uběhnuté Km: 36,7 Střely: 13 (Z toho 1 na branku, 5 vedle ní a hned 7 zblokovaných ! 3 střely byly uvnitř pokutového území, 10 mimo ní.) Vstřelené branky: 1 Asistence: 1 Přihrávky: Celkem 192 pokusů, z toho 149 úspěšných. 45 krátkých přihrávek bylo úspěšných, dalších 90 středních a 14 dlouhých.  Ztráty míčů: 33 Odebrané míče:  10 Bloky: 1 Fauloval: 3x Faulován: 8x Žluté Karty: 1

Hodnocení hráčů převzato z webu whoscored.com, statistiky pak podle oficiálních statistik fifa.com