Návrat k incidentu Firmino – Holgate. Snáď sa LFC nezachová ako pri Suárezovi

Derby musí byť vypäté, derby musí mať náboj. Tak sa nám to páči, lebo sme fans a jednoducho to máme radi. Po čase sme zažili duel o Merseyside, ktorý obsahoval aj toto. A žiaľ, aj niečo navyše.

Keď som sa pred časom bavil s priaznivcami LFC práve o tom, čo The Reds v derby zápasoch s Evertonom chýba, zhodli sme sa, že ho berie až príliš „monotónne“, že nemá takých hráčov, pre ktorých by bol úspech v zápase s modrákmi (ku ktorým chováme rešpekt a preto ich prezývame karamelky) jeden z vrcholov sezóny.

Jasné pre The Toffees je akákoľvek konfrontácia s The Reds duelom ročníka. Lebo je to klub závidiaci okoliu úspech, lebo sa na niečo, čím nie je hrá, lebo najprv bol Everton až potom LFC, a aj tak ho LFC snáď miliónkrát prešťal.

Teší sa na to ako malý, chce si niečo dokázať lebo nás už snáď milión rokov na Anfielde neporazil, vlastne neporazil vôbec. Štatistika je na strane The Reds a tá čudná modrá lúza, kde sa jej fans hnevajú napr. aj vtedy, keď Barkley prestúpi do Chelsea a nie do obľúbeného Man Utd, si neustále predstavuje, ako skončí v sezóne pred svojim najväčším rivalom. A teraz nehovorím o Tranmere, lebo Everton za top rivala berie práve nás.

OK, teraz som si trochu kopol – teda nie, že by som musel, či mal akútnu potrebu, to preto, že tento článok som začal písať po tom, ako som si prešiel internetové fóra a twitter a to, čo o incidente Firmino – Holgate píše modrá časť liverpoolskeho osadenstva je niečo, na čo proste musím reagovať.

Každý, kto videl piatňajšie derby vie, že päť minút pred prestávkou sa mladý obranca hostí Mason Holgate v absolútnom pomätení mysle rozhodol, že šikovnosť domáceho Firmina ukončí. Raz a navždy. V 40. minúte pri čiare, kedy ho Bobby pripravil o loptu, Brazílčana oboma rukami strčil a ten prepadol cez reklamný banner až do miest, kde sedeli diváci. Liverpoolska deviatka mohla byť rada, že vyviazla bez zranenia.

Úprimne, Bobby mohol byť šťastným že ešte chodí, že si tam niečo nezlomil, neudrel sa tak, že mu to rapídne poznačí kariéru. Na druhej strane snáď jeho 70 kíl živej váhy nespôsobili nejakú zdravotnú ujmu tým sediacim divákom, ktorých zasiahol.

Brazílčan okamžite emotívne vzplanul. Ak si niekto myslí a pokojne aj introverti, ktorých nevytočí ani to, keď sa im vykadíte do topánok, že v takýchto situáciách má človek ostať chladný, tak ok, nech si to myslí aj naďalej. Tu je ale kontext iný – jednak povaha Firmina, atmosféra derby, očakávania, chuť vyhrať, lebo v každej súťaži je prednostne prítomný moment súťaženia. A ten potom prináša plnú škálu emócií.

Nie, týmto nechcem ospravedlňovať Firminovu reakciu, len vykresľujem, že bola úplne prirodzená.

Teraz ale k tomu, čo si myslí veľa fans Evertonu, všeobecne, čo si veľa ľudí myslí. Firmino sa rozbehol k Holgatovi a určite mu s milým úsmevom na tvári nepovedal, že ho pozýva k sebe domov na večeru s ambíciou byť naj kamarátmi ever. Proste totálne nahnevaný, ovplyvnený emóciami mu vynadal. A určite škaredo.

Dnes tu ale máme situáciu, že ľudia rozoberajú to, čo Holgatovi povedal. Vedia, že mu vynadal po portugalsky, keďže Bobby síce futbal vie hrať parádne, ale v jazykoch preborník nie je, tak po anglicky skôr nehovorí.

Dokonca sa držia Holgatovej verzie – ten mal ísť k rozhodcovi a obviniť brazílskeho reprezentanta z rasizmu. Keby to aj zrovna bola pravda, tak aký je predpoklad, že Angličan Holgate vie po portugalsky? Navyše je obranca karameliek až o toľko černejší ako Brazílčan? Šialené, kam až niečo takéto dokáže zájsť…

Jedna z najčudnejších vecí na tom celom ale je, že Robert Madley, hlavný rozhodca pohárového derby, Holgata za jeho pokus dokaličiť súpera kartou neodmenil. Dokonca ani potom, ako ho 21-ročný rodák z Doncasteru stále poriadne nervózny chytil okolo ramien v snahe povedať mu, čo má na srdci. Jasné, Madley asi nebude žiadna padavka, taký Cristiano Ronaldo by už ležal na zemi a ľudia naokolo by si mysleli, že každú chvíľu zomrie na vnútorné krvácanie a odtrhnuté orgány a údy, ale predsa platí, že hráči sa nemajú čo rozhodcu dotýkať tobôž nie takým spôsobom ako Holgate.

Ešte čudnejšie ale na tom je, že Futbalová asociácia bude teraz prešetrovať, či Firminov slovný atak Holgata bol rasovo motivovaný. Sranda, že sa zabúda na to, že jednak je to úplne jedno, lebo emócie, lebo situácia, ktorá Bobbyho reakcii predchádzala. A navyše a to je úplne šialené, Holgate vyznieva ako obeť a zabúda sa na to, že takmer dokaličil protihráča.

Z môjho pohľadu mal byť po strčení Firmina medzi divákov vylúčený. Ak to Madley vyhodnotil inak, mal ho poslať predčasne pod sprchy hneď ako ho zápasnícky chytil okolo ramien. A ak to neurobil sudí, ban by mala Anfgličanovi dodatočne udeliť FA, rovnako tak aj rozhodcovi Madleymu, ktorý situáciu nezvládol.

Namiesto toho ale konzervatívni idioti z FA budú prešetrovať, čo Firmino Holgatovi povedal.

Luis Suárez (vľavo) a Patrice Evra

Tento incident nápadne pripomína kauzu L. Suárez – Evra spred rokov, kedy vtedy hráč Man Utd obvinil Uruguajčana z rasovo motivovaných urážok. Aj vtedy bolo jedno, že Francúz nerozumie po španielsky – FA si vtedy vymyslela experta na odčítanie z pier, dokonca stanovila tendenčnú 3-člennú vyšetrovaciu skupinu, z ktorej hneď dvaja členovia mali blízko k vtedajšiemu manažérovi Man Utd Fergusonovi a Suáreza proste odpálila. Na niekoľko zápasov. Bez akéhokoľvek priameho dôkazu.

Mnohí si určite pamätáme, že vtedajší postoj vedenia The Reds bol na úrovni absolútnej tuposti. Namiesto toho, aby bojovali v mene svojho najlepšieho hráča, sklopili hlavu. A ak sa to bude opakovať aj teraz (veď LFC sa za roky v istých veciach vôbec nezmenil), tak okrem toho, že z Bobbyho bude vykonštruovaný rasista, si od FA vypočuje aj verdikt, ktorý ho môže na niekoľko zápasov vykázať zo súťažného diania.

A to tu o týždeň máme Man City.

12 Comments

 1. keeno

  6. januára 2018 at 17:17

  Citujem, nerozumiem dôvod názvu Everton karamelky
  ku ktorým chováme rešpekt a preto ich prezývame karamelky

  Citácia 2 kwopor, toto myslíš vážne, seriózne, úprimne?
  Jasné pre The Toffees je akákoľvek konfrontácia s The Reds duelom ročníka. Lebo je to klub závidiaci okoliu úspech, lebo sa na niečo, čím nie je hrá, lebo najprv bol Everton až potom LFC, a aj tak ho LFC snáď miliónkrát prešťal.

  S týmto jediným z tvojho trefne napísaného blogu, ktorý vystihuje realitu na 100 percent, tak s týmto jediným sa nestotoznujem

 2. keeno

  6. januára 2018 at 17:27

  Prečo?

  UrážaŠ klub a fanúšikov klubu cez emócie

 3. kwop

  6. januára 2018 at 19:04

  • emil

   6. januára 2018 at 19:06

   Dobré 😉

   • Alex85

    6. januára 2018 at 19:12

    Chlapci kaslite na to … dostaneme kopu prachov a ked chce ist hrat inde nech ide…. ja neviem uz par krat som zmenil zamestnanie, vzdy som sa slusne rozlucil, vsetko prebehlo ferovo…
    Podla mna ho oznacovat za hada, zradcu a pod je proste blbe…
    Ani ja nie som z toho nadseny ale tak patri sa zazelat mu vsetko dobre, nech sa mu dari, teda okrem zapasov s LFC 🙂

    • emil

     6. januára 2018 at 19:16

     Ja som bol velky obhajca coutinha ale fakt ma teraz nasral. Ked si nevie dat dve a dve dokopy nech ide do krista. Sprosty je jak zigo palfy, hlavne ze pred polrokom trepal aka chce byt legenda v LFC. Nasrat mu do ruk

     • Alex85

      6. januára 2018 at 19:21

      Sorka, 95% spickovych futbalistov je tupych jak palfy! Preto su spickovi futbalisti, tam je rozum prekazkou! Ale znova, chce ist do Barcy, ta zaplatila, mame kopu prachov, tak o co ide.
      Ak sa niekomu chce nech hlada na tomto webe co tu bolo napisane ked sme ho kupovali. Aka je to nanic kupa a teraz sa bez neho zruti svet pomaly. Minimalne teda Anfield.

  • MengiCZE

   6. januára 2018 at 19:23

   😂😂😂😂

 4. emil

  6. januára 2018 at 19:13

  Cital som dnes ze Holgate hovori plynule po portugalsky a ze vzplanul az ked sa Fiminovi nedalo citat z ust lebo ho pred kamerou zakryl ten mlady Kenny ci ako sa vola. Dovtedy povedal len tolko ze “ nejebe ti ty skurvysyn…” az po tomto zacal Holgate nervacit. Vtedy mu mozno nieco povedal podobne ako suarez. Ale nechapem tych juhoamericanov, kde sa to v nich berie. Na druhej strane neverim ani kokotkovi z evertonu, asi len zneuzil to ze bobby trieskal po portugalsky. Dufam ze to je nahrate ako sa pise a ze sa to vysvetli. Bez coutsa a firmina to bude dost tazke proti city

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply