Obľúbenec fans Robertson pracoval ako predavač, aby sa nevzdal svojho sna

Andrew Robertson bol po letnom prestupe do LFC pre mnohých fanúšikov veľkou záhadou. Po vyše pol roku pri rieke Mersey si na však na svoju stranu dokázal získať takmer všetkých.

Robbo, ako znie prezývka mladíka, ktorý nedávno oslávil 24. narodeniny (nar. 11.3. 1994) prišiel pred sezónou 2017/18 z Hullu za £8.5m. Za osmičku si pokojne dajme výkričník, pretože aktuálne tu máme dobu, kedy si veľa ľudí myslí, že kvalitný futbalista musí zákonite stáť niekoľko desiatok miliónov.

Pamätám si na hlasy z najrôznejších sfér fanúšikovskej základne The Reds po tom, ako Klopp oznámil podpísanie Robertsona. Najčastejšou otázkou bola „Kto to vlastne je“ sprevádzaná nedôverou priaznivcov v Škótove kvality. resp. kladením ho až za Španiela Morena. „Dúfam, že tento hráč bude aspoň dobrým zákrokom za Morena,“ nieslo sa naprieč fanúšikovským spektrom.

Naproti tomu tu bola hŕstka fanúšikov, ktorí Robertsonovi verili. Lebo ho videli v Hulle, v repre, lebo videli, že Klopp robí to, čo vždy – vyhliadne si hráča, ktorý nie je každý druhý deň na titulkách veľkým médií, hráča, ktorý nezoberie hneď 300-tisíc libier týždenne na plate a pokúsi sa jeho potenciál rozvinúť.

Nie, 24-ročný rodák z Glasgowu aktuálne nie je ľavý bek formátu, čojaviem Roberta Carlosa či Marcela, je to však hráč, ktorý prístupom, kvalitou, schopnosťou obetovať sa pre tím je plnohodnotnou súčasťou Kloppovej skladačky, navyše má všetky predpoklady, aby výkonnostne rástol.

V rozhovore pre Daily Mail tento futbalista pripomína, že v októbri 2017 požiadal Kloppa, aby sa s ním mohol porozprávať. Bolo to v čase, kedy nehrával, kedy s prvým tímom vlastne len trénoval, kedy sa mu v hlave preháňali myšlienky pýtajúce sa na to, prečo vlastne do Liverpoolu prestupoval. Veď každý futbalista chce v prvom rade hrávať (OK, možno Adriano či José Enrique nie, ale to sú len výnimky potvrdzujúce pravidlo).

Jurgen Klopp a Andy Robertson

„Nešiel som za trénerom, aby som sa ho na priamo spýtal, prečo nehrávam, alebo, že som lepší ako on (Moreno),“ vyznal sa mladík, ktorý po príchode do Liverpoolu pred zvyškom kádra na uvítanie zaspieval pieseň Sweet Caroline od Neila Diamonda.

„To sa proste nestalo, potreboval som sa ale spýtať, čo môžem spraviť, aby som sa dostal do zostavy, aby som bol bližšie k výberu do nej. Klopp mi odpovedal úprimne, ešte predtým mi s otvorenou náručou otvoril dvere, bol tu, keď som potreboval riešiť problém. Povedal mi, že potrebujem herne napredovať, že na to potrebujem čas,“ pokračuje sympatický reprezentant Škótska.

„Po rozhovore som si povedal, že to je ono, presne toto som potreboval. Vedel som, čo musím spraviť. Použiť motiváciu k tomu, aby som bol lepší, využiť na to všetok čas na tréningu, aby som bol dokonale pripravený, keď šanca príde.“

Pokojne môžeme povedať, že sa mu to podarilo. Stal sa nielen prvou voľbou na post ľavého beka, ale zároveň tak aj jedným z najpopulárnejších hráčov aktuálneho kádra. Robertson totiž víťazí nad konkurenciou v prístupe – nebojí sa súbojov, nebojí sa toho, že futbal bolí, pressuje ako šialená, inými slovami povedané, nabehá desiatky kilometrov a je mu jedno, či je unavený, či vedieme o 3 góly a je pol minúty do konca – on ten šprint či pressing proste spraví. Spomeňme si na januárový víťazný duel s Man City (4:3), kedy v závere ako ľavý obranca vyšprintoval až na pravý kraj 16-ky súpera a skvelým tlakom na Stonesa, Otamendiho a Edersona získal loptu (tá napokon pripadla The Citizens, keďže sa pískal faul, pozn.).

Jasné, v jeho hre je ešte niekoľko atribútov, ktoré potrebuje zlepšiť – napr. centre, ktoré nie vždy nájdu spoluhráča, rovnako tak by mal zlepšiť podporu ofenzívy. Robbo to ale dá, je totiž superpoctivý a chytrý futbalista. Nie je Alberto Moreno a to je jedna z jeho najväčších devíz. K tomu, aby bol dlhodobo súčasťou základnej zostavy.

„Proste keď sa nakopnem, tak idem, idem, idem,“ hovorí Andy s úsmevom. „Je to o tom, čo sa učíme na tréningu – nikdy nezastavovať, nikdy nepoľavovať. Cítim sa aktuálne veľmi dobre, po fyzickej stránke je to super, a tak môžem posúvať svoje limity. Je to proste o hlade získať loptu. Vždy sa totiž lepšie hrá, keď ju máte v moci,“ myslí si.

Robbo si ale popularitu medzi fans nezískal len skvelým prístupom k povinnostiam a stúpajúcou kvalitou výkonov. Počas komunitného večera, ktorého sa pred pár týždňami zúčastnil, si všimol, že chlapec menom Alfie Radford daroval ušetrených pár libier pre tamojšiu foodbank (box na jedlo pre tých, čo ho potrebujú). Škótova reakcia bola k nezaplateniu.

Poslal 7-ročnému chalanovi list, v ktorom vtipne uviedol, že ho jednak jeho gesto dostalo a jednak, že sa mu pokúsi poslať Bobbym Firminom podpísaný dres. Možno by mu poslal aj svoj, ale ten zasa až nemá takú cenu, keďže, ako Robertson napísal, dres ľavého beka predsa nikto nechce 🙂

„Keď som ten list písal, chcel som, aby to bolo trochu aj o vtipe, aby to sa to nieslo v uvoľnenom duchu. To Alfieho gesto bolo úžasné. “

Andy Robertson si aktuálne žije veľký športový sen. A pritom to mohlo vypáliť úplne inak. Keď mal 15, c glasgowskom Celticu mu povedali, že nie je dostatočne dobrý. V rodine fanúšikov The Bhoys zavládlo sklamanie. Vtedy ešte chlapec sa ale nevzdal. Putoval do Queen´s Parku FC (škótsky treťoligista, pozn.), kde aj nakukol do seniorského futbalu. Popri tom robil v Marks & Spencer, aby si čo to zarobil, aby aj naďalej žil sen o tom, ž sa raz stane profesionálnym futbalistom.

Fanúšik LFC Alfie dostal od Robertsona parádny darček.

List, ktorý Robertson napísal malému priaznivcovi LFC.

„Mal som ešte pár dní 17, ťahalo mi na 18-ku, keď som tú prácu v Marks & Spencer zobral. Bolo to počas Vianoc, brali na čiastočný úväzok nejakých ľudí, a tak som šiel,“ spomína. „Užíval som si to, nestresoval som sa, bolo to super,“ hovorí.

„Nepomyslel som na to, že moja futbalová kariéra je týmto pasé, nebral som to tak. Vedel som si veci v hlave usporiadať, nikdy som ani na okamih nepomyslel na to, že by sa môj sen byť futbalistom mohol skončiť. Cesta na vrchol totiž nebýva jednoduchá,“ dopĺňa triezvo.

Robertson sa teda dostal až do základnej zostavy The Reds, jeho výkony stúpajú. Posledné mesiace pracuje s Kloppom, počúva ho. A to je základ. Od decembra, po tom, ako sa zranil Alberto Moreno, je jednotkou na poste ľavého beka. Španiela už do zostavy vlastne vôbec nepustil.

Robbo si pred časom (po remíze s Arsenalom 3:3, pozn.) vypočul do komentátora Sky Sports a niekdajšieho anglického reprezentanta Garyho Nevilla veľkú kritiku. Ex-zamestnanec nenávideného Manchestru United sa vyjadril, že „V takýchto zápasoch (či proti Realu alebo Barcelone) nemôžete mať takýchto hráčov.“ Neville pred druhým tohtosezónnym North-west derby svoje tvrdenie zobral späť.

„Asi ma predtým príliš často nevidel hrať,“ reagoval Robertson. „Možno si myslel len, že som proste kúpa z Hullu (a tá by nemala vo veľkých dueloch hrať). Neviem teda, čo ho k takémuto názoru viedlo, viem ale, že je to len názor jedného človeka. Ak si myslí, že môj výkon v zápase s Arsenalom nebol dostatočne dobrý, ok, je to jeho názor, beriem to,“ rozvádza.

„Sú tu ľudia, ktorým by som chcel dokázať, že sa mýlili. Fanúšikov si vytvárate, získavate, svoju rodinu robíte pyšnou. Na druhej strane vás však to, že vám niektorí neveria, môže pozitívne motivovať. Myslím, že sa s tým viem celkom dobre vysporiadať. Mám vieru v svoje schopnosti. A ak sa mi podarí dobre zahrať vo veľkých zápasoch, som schopný na tom ďalšie výkony postaviť,“ hovorí sebavedomo.

7 Comments

 1. robbie66fowler

  21. marca 2018 at 10:12

  Skvelý článok. Musím povedať, že ja som bol jedným z tých, ktorí v kútiku duše dúfali, že Andy Morena zo zostavy vytlačí. Som rád, že som sa v ňom nemýlil. A musím spomenúť, že okrem prenádherného akcentu (muzika pre moje uši) má Andy mimoriadne kvality hlavne čo sa týka kondície, rýchlosti a nasadenia. Darmo, Škóti sú už takí. Keď niečo robia, tak na 100 percent. Stačí sa len pozrieť na pár mien škótskych hráčov v LFC (Dalglish, Souness, McAllister, Hansen atď.) a vieme, že sa našim severným susedom v LFC vždy darilo. Držím palce Robbo.

  Here’s to you Andy Robertson, Scousers love you more than you will know…

  • kwop

   21. marca 2018 at 11:32

   no, robbo ako riadny skot, ma priserny prizvuk, prisernu anglictinu:)

   • robbie66fowler

    21. marca 2018 at 12:22

    Príšernú? Nieee, ľúbozvučnú! On má taký krásny jemný prízvuk, ktorý sa ešte dá rozumieť. Mal by si počuť pastierov z Highlands alebo zo severných ostrovov (Shetland)

   • keeno

    23. marca 2018 at 0:10

    na skota ju ma praveze velmi dobru, tu anglictinu

    citujem Nie, 24-ročný rodák z Glasgowu aktuálne nie je ľavý bek formátu, čojaviem Roberta Carlosa či Marcela, je to však hráč, ktorý prístupom, kvalitou, schopnosťou obetovať sa pre tím je plnohodnotnou súčasťou Kloppovej skladačky, navyše má všetky predpoklady, aby výkonnostne rástol.

    Presne, potencial a pracovitost pod vedenim Kloppa jednoznacne cesta vpred

 2. MengiCZE

  21. marca 2018 at 11:05

  Tenhle článek je super. Díky. Musím říct, že u mě andy získal důvěru. Osobně jsem ale viděl na začátku sezóny s burnley, že ho hráči i vynechavali ze hry protože mu nevěřili. Momentálně máme beka, který už může být oporou v budoucnu.

  • kwop

   21. marca 2018 at 11:33

   hej, hraci mu neverili, ale postupne si ich doveru ziskal, teraz sa dokonca mozu na neho spolahnut .. snad bude aj nadalej napredovat

 3. kwop

  21. marca 2018 at 11:32

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply