Ohlédnutí za kariérou Jamieho Carraghera

V sobotním zápase proti QPR se objeví na trávníku muž s číslem 23 na zádech, pravděpodobně nezůstane jedno oko suché. Bude to totiž poslední zápas Jamieho Carraghera s Liverbirdem na hrudi. Pojďme se ohlédnout za skvělou kariérou jednoho ze symbolů Liverpoolu FC.


Jamie Carragher se poprvé objevil v tréninkovém centru Liverpoolu FC, když mu bylo 9 let. Asi nikdo v tu dobu netušil, že tento klučina odehraje v klubu úctyhodných 737 utkání ve všech soutěžích.

Díky jeho píli, poctivosti a touze po vítězství se probojoval do prvního týmu LFC v sezóně 1996/97. Svůj debut si odbyl v zápase Ligového poháru proti Middlesbrough, kdy naskočil do zápasu jako náhradník.

První zápas v základní sestavě si užil o deset dní později v lize proti Aston Ville a nebyl to ledajaký začátek. Byl to velmi vydařený začátek jedné úžasné kariéry a Carragher jej navíc korunoval vstřelenou brankou.

Paradoxem je, že i po takovém začátku se jeho konečný počet vstřelených branek zastavil na číslici 5, kdežto počet vstřelených vlastních gólů se vyšplhal na číslovku 8. Tento fakt vtipně okomentoval Carragherův spoluhráč a kamarád Steven Gerrard:

„Carra je ten nejlepší obránce, s kterým jsem kdy v Liverpoolu hrál. A zároveň je tím nejhorším zakončovatelem vůbec!“

Temperamentní zadák si vybojoval trvalé místo v zahajovací jedenáctce v sezóně 1998/99, v níž nastoupil od úvodního hvizdu k 44 utkáním. V tom samém ročníku poprvé nahlédl také do reprezentace Albionu, kam ho povolal Kevin Keegan. V utkání s Maďarskem zasáhl do druhého poločasu poté, co vystřídal Ria Ferdinanda. V reprezentačním dresu si připsal celkem 38 zápasů, ale výraznějšího úspěchu se s Albionem nedočkal.

Zřejmě nejúspěšnější sezónu zažil tento rozený vůdce kabiny v sezóně 2000/01, kdy se stal jednou z klíčových osobností Liverpoolu. Při zisku tzv. „treble“ zvedl nad hlavu spolu se spoluhráči Pohár UEFA, FA Cup a Ligový pohár.

Příchod Rafy Beníteze znamenal pro Carraghera změnu, která spočívala v jeho přesunu z kraje obrany na stopera. Zde si svojí buldočí povahou dokázal vybudovat respekt mezi všemi útočníky. Z pozice stopera nastoupil také do památného istanbulského finále Ligy mistrů proti AC Milano.

Především heroickým výkonem na hranici sebeobětování v prodloužení se nesmazatelně podepsal pod obrat, jenž byl dovršen v penaltovém rozstřelu. Jamie Carragher tak mohl spolu se Stevenem Gerrardem potěžkat i „ušatý pohár“ a jedinou významnou klubovou trofejí, kterou se mu nepodařilo získat, tak zůstane titul v Premier League.

Jamie Carragher strávil v klubu celý život a jeho význam, nejen pro defenzivu, ale celý tým, je ohromný. Byl rozený lídr a spolu se svojí vítěznou povahou dokázal strhnout tým i ve chvílích, kdy to s ním nevypadalo nejrůžověji. Nejtrefnější zhodnocení této dlouholeté opory zadních řad pochází, možná poněkud překvapivě, přímo z jejích vlastních úst:

„V sestavě mohou být šikovnější hráči, ale nikdo nemůže říct, že bych nehrál na 100 %.

Do fotbalového důchodu odchází jedna z klubových legend.

Úspěchy:

 • FA Cup: 2000–01, 2005–06
 • Ligový pohár: 2000–01, 2002–03, 2011–12
 • FA Youth Cup: 1996
 • FA Charity/ Community Shield: 2001, 2006
 • Liga Mistrů: 2004–05
 • Pohár UEFA: 2000–01
 • Superpohár: 2001, 2005
 • PFA Team of Year: 2006
 • Liverpool’s Player of the Year: 2005, 2007
 • Starty/góly za LFC: 737/5
 • Starty/góly za Anglii: 38/0
 • Účastník: Mistrovství světa 2006, 2010; Mistrovství Evropy 2004

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply