Phil Taylor

V Liverpoole FC sa za celú dobu vystriedalo 20 manažérov. Postupne si predstavíme všetkých, ktorý viedli „The Reds“ v majstrovských zápasoch. Phil Taylor bol muž, ktorí mal pozdvihnúť upadajúci klub.


Phil Taylor

  • Dátum narodenia: 18. 9. 1917
  • Miesto narodenia: Bristol, Anglicko
  • Začiatok kontraktu: 15. 5. 1956
  • Prvý zápas: 18. 8. 1956
  • Koniec kontraktu: 17. 11 1959
  • Počet zápasov ako manažér: 150
  • Percentuálna úspešnosť: 50,67 %

Phil Taylor nastúpil na post manažéra pred sezónou 1956/57 a jeho úlohou bolo opäť dostať Liverpool FC do First Divsion. Jeho kariéra na Anfielde však netrvala dlho a ostal jediným manažérom Liverpoolu FC, ktorý ho viedol len v druhej najvyššej súťaže.

Taylor pôsobil v Liverpoole FC dlhé roky aj ako hráč, keď ho na konci sezóny 1955/56 vedenie požiadalo, či by neprebral od novej sezóny mužstvo ako manažér. Bolo to len dva a pol roka od posledného súťažného zápasu, ktorý odohral v červenom drese. V rokoch 1950 až 1953 bol dokonca kapitánom mužstva.

Phil súhlasil a lákala ho hlavne výzva opäť dostať Liverpool FC do najvyššej súťaže. A tak k 343 stretnutiam ako hráč pridal 150 stretnutí v pozícii manažéra.

Do Liverpoolu prišiel ako 18-ročný mladík za 5 000 libier, čo vtedy nebola malá suma za tak mladého hráča. V roku 1947 mu pomohol vybojovať titul. V poslednej sezóne 1953/54, kedy už však pravidelne nenastupoval klub zostúpil do Second Divison. Možno aj preto chcel klubu pomôcť k návratu do First Divison.

Taylor bol dobrým hráčom, ale to automatický nezaručuje, že bude aj dobrým manažérom. Phil najprv pôsobil v klube ako tréner a od mája 1956 sa stal manažérom. Táto úloha však prináša veľkú zodpovednosť a veľký tlak. A na to Taylor nebol pripravený.

Bolo pre neho ťažké urobiť si odstup od hráčov, s ktorými ešte nedávno hrával. Hneď po príchode získal brankára Tommyho Youngera a stredopoliara Johnnyho Wheelera, ktorý sa stali oporami, ale ani oni nepomohli v prvej Philovej sezóne k postupu. Liverpool FC skončil tretí.

V nasledujúcej sezóne Liverpool FC klesol na štvrté miesto aj keď väčšinu sezóny viedol. Doma bol veľmi silný, ale vonku bol zraniteľný a to ho stálo postup. V ďalšej sezóne umiestnenie zopakoval, ale zahanbujúco vypadol v FA Cupe s amatérskym mužstvom Worcester City.

Nový predseda Tom Williams mal veľké ambície a tie mu Talyor nedokázal naplniť. Taylor síce začal aj sezónu 1959/60 na poste manažéra, ale po prehre 2:4 s Lincoln City predčasne skončil. Liverpool FC sa vtedy nachádzal v strede tabuľky a zmena bola nevyhnutná.

Po Taylorovi nastúpil Bill Shankly, ktorý nakoniec mužstvo doviedol na tretie miesto. Taylor bol veľmi smutný z neúspechu: „Nezáleží na tom ako som veľmi sklamaný z nášho neúspechu dostať sa späť do First Divison. Dal som do toho všetko srdce a energiu aby som to dokázal. Toto úsilie však nebolo dosť veľké a teraz nastal čas odovzdať žezlo niekomu inému, či on to môže robiť lepšie.“

Phil Taylor sa po neúspechu s futbalu stiahol a stal sa obchodným zástupcom. Bola to škoda pretože bol veľmi úspešným hráčom, ale nedokázal na to nadviazať ako manažér. Po ňom však nasledovali veľké zmeny, ktoré určili ďalší chod klubu.


You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply