Podať či nepodať? Ruku. Čo na to Evra?

Naštrbil Suárez Dalgishovu autoritu? Alebo je „kauza“ s podávaním rúk len obyčajným divadlom z dielne mancs? Ktovie, niektorí si to však už namaľovali jasnými farebnými kontúrami – obeťou je čistá duša Evra a naopak vinníkom Suárez. Trápne.


„Nepodal mu ruku!“ emotívne zvolal tesne pred výkopom víkendového derby komentátor na Sky Sport. „Luis Suárez odmietol Evrovi potriasť pravicou!“ zdupľoval svoje prekvapenie. Pred zápasom sa aj vďaka Dalglishovým slovám o tom, že „Luis si s Evrom ruku podá, ostatne ako s každým hráčom súpera.“ Malo sa tak naplniť prianie tých, čo chceli celý konflikt poslať konečne kade ľahšie., resp. spraviť z oboch futbalistov, čo najlepších kámošov.

Medzi nich patrí napr. výkonný riaditeľ PFA (Player Football Associaton) Gordon Taylor, ale aj hlavná postava organizácie FARE (Football Against Racism in Europe) Powar, ktorí mali hneď ako Evra vzniesol voči Suárezovi obvinenie z rasistického útoku, jasno. Uruguajčan je vinný a bodka.

Powar dokonca príslušné orgány žiadal, aby LFC za podporu svojho útočníka potrestali. Prezumpcia neviny bola a je pre takýchto ľudí len nejakou nepodstatnou trápnosťou, neexistujúci dôkaz o Suárezovej vine tiež. Však stačí účelový verdikt Football Association (FA) a je hotovo.

Omyl, pánové. Prípad, zdá sa, ešte nie je ani v polovici. Obzvlášť vtedy, keď britké médiá ukážkovo použili staré známe „vodu káže a víno pije“. Pred zápasom vyzývali, aby derby bolo o derby, o rivalite, o kvalitnom futbale a vrchole víkendového ligového programu, resp. aby to v žiadnom prípade nebolo o konflikte Suáreza s Evrom. Naproti tomu si najväčšie denníky vycapili na titulnú stranu fotky Suáreza s Evrom, do toho veľavravný titulok.

To, že budú fans mancs liverpoolskej 7-ke nadávať, pískať a bučať na ňu bolo jasnejšie ako to, že ráno vyjde slnko. Ostatne, prečo by tak aj neurobili, veď Suárez je pre veľkú väčšinu rasistom, niekým, kto ublížil ich kapitánovi a v neposlednom rade nosným hráčom LFC. Navyše Evra si pred dvomi týždňami v dueli 4. kola FA Cupu (LFC ho vyhral 2:1) na Anfielde takisto vypočul svoje.

„Majú na to morálne právo,“ hovoril pred výkopom Ged Greddy, ústredný člen organizácie Show Racism The Red Card, mimochodom, takisto veriaci tomu, že je Suárez vinný.

A tak zaplnený Old Trafford svoje právo aj využil. „Rasistický bastard!“ znelo zborovo počas derby na adresu El Pistolera. Tesne po konečnom hvizde, ani hodiny po ňom ale FA voči tomuto spôsobu, akým sa fans mancs zachovali nevzniesla žiadnu námietku. A tak sa len tak neofenzívne spýtam: Kde zostali ich morálne zásady, ktorými sa tak vehementne oháňali počas vyšetrovania kauzy Evra vs Suárez, resp. po vynesení verdiktu, ktorý Suáreza na 2 mesiace odstavil z hry?

Po stretnutí sa do Uruguajčana pustil aj veleúspešný manažér mancs Alex Ferguson. „Je hanbou LFC a už nikdy by nemal obliecť jeho dres,“ reagoval horlivo na to, že Suárez podľa prvotných záberov odmietol podať Evrovi ruku.

Pri tom celom svojom zanietení po hľadaní spravodlivosti si ale evidentne nevšimol, že aj Rio Ferdinand bol tým, kto protihráčovi (zhodou okolností Suárezovi) nepotriasol pravicou. Welbeck mu dotykom tiež veľmi neublížil.

„Po tom, čo som videl, ako sa zachoval, som sa rozhodlol urobiť to isté, čo on,“ vysvetľoval Ferdinand svoj konanie pre klubový web MUFC a dodal: Stratil môj rešpekt.“

Sranda, že sa takto moralisticky vyjadruje chlapík, ktorý dostal 9-zápasový dištanc za to, že výzor drogového dealera svojho času premenil na realitu experimentátora s povzbudzovačmi nálady. Ale budiž.

Ku kritikom Suáreza sa pridali aj bývalí liverpoolski hráči. Čo hráči, klubové legendy. Alan Hansen a John Barnes sa zhodli, že Luis svojím postojom zhodil Kennyho, ktorý ho celý čas od vypuknutia kauzy podporoval, zhodil klub ako taký a tiež sám seba. Pod tento názor sa podpísal aj Alan Shearer, premierleagueová legenda.

Mne ale stále nedochádza, prečo sa títo všetci na vec nepozerajú ako obyčajní ľudia, nie ako moralisti, čo sú ešte aj pasovaní do úlohy sudcov. Úplne presne to v štúdiu Sky Sport vystihol Jamie Redknapp: „Ak idete po ulici a vidíte chlapíka, ktorého nemáte radi, nejdete za ním mu potriasť rukou.“ A to je aj pointa.

Ja teda naozaj nevidím dôvod, prečo by mal Suárez mať záujem cez celú záležitosť sa preniesť. Však je jednoznačnou obeťou tejto tendenčnej hry FA, ktorú rozpútal práve francúzsky bek mancs. Prečo je pre mnohých nepochopiteľné, že proste nemal chuť človeku, o ktorom si myslí, že je klamár, ktorý za pomoci FA dokonale zazdil jeho kariéru na ostrovoch, ktorý ho vystavil neskutočnému tlaku okolia a verejnosti, podať ruku, či s ním komunikovať, či čokoľvek s ním riešiť?

A zasa, bol to Suárez, kto odmietol podať Evrovi ruku? Fotka nižšie hovorí skôr niečo iné. Videozáznam, ktorý pár minút po zápase zaplavil internet tiež. Nebola to zo strany Evru len taká ďalšia hra na obeť? Divadelné predstavenie na futbalovom trávniku? Na niekoho, komu ten zlý južanský anglickým podmienkam spolunažívania neprispôsobivý simulant ublížil? Prečo Evra stiahol po tom, ako k nemu Suárez pristúpil ruku? Prečo, keď to Suárez pochopil ako výzvu „nepodávaj mi ju“ a pobral sa k ďalšiemu hráčovi súpera, ho Evra schmatol za predlaktie?

Hore spomenutý šéf PFA Taylor sa rozhorčene obracia na majiteľov LFC, aby situáciu riešili. Podľa neho predsa nie je možné, aby si hráč robil, čo chce. Lenže milému Anglánovi uniká pointa. Suárez urobil len to, k čomu ho práve Taylorov zamestnávateľ prinútil svojim tendečným a z časti aj xenofóbnym verdiktom ohľade toľko omieľanej akože rasistickej kauzy.

Hovoriť ďalej o tom, že Luis zhodil samotného Dalglisha, jeho autoritu, je podľa mňa úplne cez. Čo to s tým má, samotný Kenny musel veľmi dobre vedieť, aké pocity Suárezom lomcujú. Tie proste boli silnejšie ako nejaká puritánska konvencia. Pravdu majú však tí, ktorí hovoria o tom, že 60-ročný Škót ponúkol médiám po zápase až príliš ustráchané interview. Na otázku, čo hovorí na počin svojho hráča sucho skonštatoval: „Neviem, nebol som tam.“ V rozhovore pre Telegraph je ale z jeho slov cítiť, že ak naozaj Suárez nechcel Evrovu podať ruku, má s tým Kenny problém.

Mancs, ako dobre vieme duel zaslúžene vyhrali. Aktuálne sú lepším tímom, to treba priznať, ale že by toto víťazstvo bolo na takú oslavu, akú po zápase predviedol Evra? No, neviem.

Viem ale isto, že to bola zo strany Evru úplne jasná provokácia. Však si len stačí pozrieť, čo robil, ako tam chvíľu poskakoval pred odchádzajúcim Luisom. Tento zápas musel obzvlášť po tom, čo jeho kiks spred dvoch týždňov znamenal stop mancs v FA Cupe, byť pre Francúza veľmi veľkou výzvou, víťazstvo potom veľkým zadosťučinením, veď na Anfielde ho fans LFC celý zápas častovali nevyberanými slovami.

Ale ešte raz. Naozaj to bolo na takúto oslavu? Ak si FA chce zachovať aspoň akú takú úroveň, mala by Evrovo správanie preskúmať. A následne aj vyniesť verdikt. A teraz mám na mysli aj to podanie-nepodanie ruky, lebo nech to z jedného uhla pohľadu vyzerá tak a z iného zasa naopak, mali by sme sa dozvedieť, ktorý z hráčov počas oficiálneho predzápasového podávania si rúk porušil pravidlá FA, resp. nepreukázal súperovi rešpekt.

Viem, že väčšina má jasno a jednoznačne povie, že Suárez, ale je tu našťastie aj iný záber. Jediným vinníkom, ktorý sa voči tomuto pravidlu previnil je teda Rio Ferdinand. Takže, milá FA, hor sa do prešetrovania a zbierania dôkazov. Odporúčam starý známy postup, treba čo najdlhšie čakať a potom vyniesť nejaký tvrdý trest. Samozrejme pre LFC, veď nie je predsa možné, aby bol svätec Evra potrestaný. Však je to neskazená čistá duša. Ferdinand, Ferguson a fans mancs detto.

Tak teda Glory Glory Man United, ktorý rozhodne nie je full of shit … alebo sa mýlim?

PS: Hneď po zápase bol zadržaný človek, ktorý na štadióne predával fanzine mancs s vyobrazením masky kukluxklanu, na ktorej bol nápis LFC a Suárez.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply