Predaj LFC americkej Fenway Sports Group

LFC sa americkej nálepky nezbavil. Aká že to irónia. Správna rana odsúhlasila predaj The Reds americkej spoločnosti FSG. Je 6. október 2010 a pred LFC stojí ohromné množstvo práce. A konečne nejaký optimizmus, aj keď ten je tak zvláštne sladko-trpký. AKTUALIZOVANÉ 14.1. 2013 !!


14.1. 2013 – LFC sa stále spamätáva zo škôd napáchaných Hicksom a Gillettom. To je aktuálna realita slávneho anglického tímu. Začiatkom januára 2013 sa ale veci ohľade žaloby G&H pohli a platí to, čo má Liverpool FC aj potvrdené najvyšším súdom, že miliardové odškodné, ktoré G&H požadovali je nadobro len zlým nápadom.

New England Sports Ventures zmenila začiatkom jari 2011 názov na Fenway Sport Group (FSG). Celá vec sa udiala v rámci preskupenia aktivít bostonskej firmy.


15.10. 2010 – G&H prijali porážku. Klub sa následene dostal do rúk NESV. Začína sa nová éra LFC, ako tvrdia mnohí. Americkí obchodníci ale budú požadovať odškodné vo výške £1mld.

15.10. 2010 – Ďalšie vyjadrenie Vyššieho súdu z hlavného mesta Anglicka hovorí o tom, že americkí majitelia LFC musia do piatka 15.10. do 17 h SEČ stiahnuť obmedzenie, ktoré im dvojnásobne vystavil Krajský súd v Texase. To sa zároveň nevzťahuje na spoločnosti Kop, čo znamená, že kompetentní môžu pokračovať v predaji The Reds bostonskej spoločnosti NESV


15.10. 2010 – Texaský súd podľa predpokladov opäť vydal nariadenie, že RBS a nezávislí riaditelia LFC nemôžu zasahovať do chodu KOP companies, čo v súvislosti s predajom klubu NESV znamená ďalšie zdržanie.

Broughton a spol. sa teraz budú snažiť podniknúť ďalšie kroky smerom k ich cieľu. Nemá to koniec.


14.10. 2010 – Americkí majitelia prehrali aj 2. anglický súd. Amíci však chystajú napadnutie tohto rozhodnutia doma v Texase. A aby toho nebolo málo, chcú podľa BBC predať klub skupine Mill Financial, ktorá už v lete získala 50%-ný podiel akcií LFC Georgea Gilletta jt.


14.10. 2010 – Všetko je inak? Amíci blokli predaj LFC. A to si milióny fans mysleli, že je už koniec a tu ho máš. G&H len tak neodídu a proces liverpoolskeho predaja sa mení na nekonečný príbeh


13.20. 2010 – Súd rozhodol. Gillett jr a Hicks predaju zabrániť nemôžu


12.10. 2010 – LFC chce aj Singapurčan. Peter Lim je známy športový fanatik. Marketingovo podporoval mancs


12.10. 2010 – Sme v práve, hlási RBS. Začína sa súd


8.10. 2010 – NESV prešla kontrolou PL, je bližšie ku kúpe LFC


6.10.2010 – Chceme do LFC priniesť kultúru víťazenia, hlási NESV


6.10. 2010 – Potvrdené klubom!! LFC prechádza z rúk Gilletta jr a Hicksa pod správu New England Sports Ventures (NESV), čo je americká spoločnosť, vlastniaca trebárs podiel v baseballovom Bostone Red Sox.

„Teší ma, že môžem oznámiť, že sa nám podarilo úspešne dotiahnuť dohodu o predaji klubu. Správna rada sa rozhodla prijať ponuku NESV, ktorá najviac spĺňa podmienky, ktoré na nového majiteľa uložil,“ povedal pre liverpoolfc.tv prezident Martin Broughton.

Celý proces má pred sebou ešte niekoľko právnych úkolov, nad ktorými vyčnieva previerka Premier League, ktorá po minulosezónnom prípade Portsmouthu sprísnila pravidlá na majiteľov klubov aj na záujemcov o ich kúpu.

Kým sa predaj skompletizuje, je pred nami ešte množstvo otázok, diskusií a hlavne očakávania.

„S vedením spoločnosti sme mali stretnutia v Bostone, Londýne a Liverpoole. Som viac než ohromený tým, čoho doposiaľ dosiahli a tiež akú majú s LFC predstavu. Po odstránení ťarchy v podobe dlhov, pomôže táto spoločnosť s investíciou do hráčskeho tímu.“

„Na druhej strane sme sklamaní, že sa súčasní majitelia snažili predaju zabrániť, čo znamená, že ešte musíme prejsť legálnou procedúrou, ktorá ho odobrí,“ dodáva Broughton narážajúc na to, že sa Gillett jr a Hicks snažili v utorok 5. 10. nielen o zmietnutie dvoch zaujímavých ponúk, ktoré s blížiacim sa deadlinom (dlhé týždne sa hovorilo, že práve do 6. októbra musia G&H prefinancovať svoj dlh voči bankám RBS a Wachovii) prišli, ale aj o nahradenie dvojice Purslow – Ayre svojimi ľuďmi Mackom Hicsom a Lori Kay McCutcheon(ovou).

Tým chceli získať v správnej rade väčšinu, ktorá by potom predaju klubu pohodlne zabránila. Napokon sa nestalo a ich počin bude mať súdnu dohru, čo znamená, že finalizácia predaja sa teda ešte môže dlhé týždne naťahovať.

Zástupca RBS a zároveň prezident LFC Martin Broughton ale vyhlásil, že súd by mal rozhodnúť v neprospech snahy G&H, ostatne tí po jeho angažovaní podpisom spečatili dohodu, že práve Broughton bude mať pri hlasovaní o dôležitých veciach 1 hlas. Zvyšné dva pod dali predaj LFC spomínaní Purslow a Ayre, čím prehlasovali súčasných majiteľov v pomere 3:2.

Podľa súčasného prezidenta The Reds je teda predaj klubu takmer hotovou vecou, pričom je dôležité podčiarknuť slovo takmer. Záležať teda bude, akých šikovných právnikov majú obe strany, verejná mienka je ale na strane myšlienky predaja klubu a v tomto duchu sa aj nieslo prvé Broughtonovo vyjadrenie po pondelňajšej hektike. Istá nezanedbateľná dávka dávka optimizmu tu teda je, „predaj by sa mohol sfinalizovať budúci týždeň,“ povedal pre oficiálny web.

Kto je novým majiteľom LFC?

New England Sports Ventures s.r.o. je spoločnosť, ktorá je akousi rodičovskou spoločnosťou slávneho  baseballového tímu Bostonu Red Sox, ktorý svoje domáce zápasy hráva v známom Fenway Parku. Ten takisto patrí NESV.

Tá sa ďalej môže pochváliť, že má 80%-ný podiel v regionálnej televízii New England Sports Network a tiež vlastní tím automobilovej série NASCAR Roush Fenway Racing.

Spoločnosť vznikla v 2001 po tom, ako sa multimilionár John William Henry II už nevládal pozerať na to, ako to s jeho milovanými Red Sox ide dolu vodou. Spojil sa tak s Tomom Werberom,  Lessom Otenom a tiež s New York Times a bostonský klub v 2002 kúpil.

O dva roky na to už Reds Sox slávili titul v prestížnej Svetovej sérii. Stalo sa tak po dlhých 86-tich rokoch.V 2007 si tento primát zopakovali.

Dnes 61-ročný Rodák z Quincy v Illinois pochádza z farmárskej rodiny, netají sa, že jeho celoživotnou vášňou je baseball. „Je to veľmi dobrý a navyše populárny majiteľ,“ cituje Liverpool Echo Thomasa Killileu, novinára priamo z Bostonu.

„Za jeho pôsobenia vyhral 2x svetovú sériu a klub dostal z chaosu, v ktorom sa pred jeho príchodom nachádzal. Navyše sme ho mohli vidieť na 80% všetkých zápasov Red Sox,“ dodáva, čo sa ale v kontexte jeho vášne k tomuto športu berie možno až za samozrejmosť. Ktovie, akú úlohu v jeho živote zohrá futbal.

Henry má teda v USA veľmi dobrú povesť, čo ale v náväznosti na to, akými majiteľmi boli Gillett jr s Hicksom je úplne jedno. LFC potrebuje niekoho, kto to s ním bude naozaj myslieť vážne. Aj preto sú namieste obavy.

Pozor na paralely s predošlými majiteľmi

Začiatkom 2007 sme po nástupe G&H do funkcie majiteľov The Reds počúvali, aká nás čaká svetlá budúcnosť. Ruku k dielu priložil aj Benítez, ktorý o kaťdom jednom hráčovi, ktorého podpísal, tvrdil to isté.

Nový štadión sa však do 60-tich dní stavať nezačal, Mooresove približne (v librách) 100m dlhy sa razom 3,5x zvýšili, až na Torresa sa nič výraznejšie nezmenilo ani na prestupovom trhu.

Broughton hneď po dohode o predaji vyhlásil, že Henryho spoločnosť bude prioritne riešiť súčasný klubový dlh voči bankám a potom sa pozrie aj na investície do kádra. Zabudol však povedať, v akom časovom horizonte sa to má udiať.

To, že sa G&H na poslednú chvíľu snažili predaju klubu zabrániť svedčí o tom, že chceli z tejto transakcie vytrieskať oveľa viac.

V kontexte protimaerickej nálady, ktorá v Liverpoole už 2 roky vládne, to ale nový majiteľ nebude mať ľahké. Ak začne sľubmi a tie nezačne plniť hneď v deň po ich vyrieknutí, pravoverní trpezlivosť mať nebudú. Lebo USA, lebo Amerika, lebo zlá Amerika a hlavne skúsenosť s G&H.

Navyše očakávania sú veľké a aktuálne prevyšujú súdnosť, trpezlivosť a triezvy pohľad, teda atribúty, ktoré by mali byť ďaleko pred tým, kto za koľko miliónov do klubu príde, ako budeme o dva roky hrať na novom štadióne, samozrejme o titul, ako sa vracajú staré dobré časy plné úspechov.

Jedno je isté, prehnaná eufória o optimizmus (viď LFC weby a fóra) nie sú namieste, lebo nikdy nebolo tak zle, aby nemohlo byť ešte horšie, možno skepticky hlási stará múdrosť. Úspešnosť tejto transakcie teda bude závisieť od mnohých faktorov a tam niekde na pomedzí pesimizmu a optimizmu čaká naozajstná liverpoolska realita. Už len vykročiť tou správnou nohou, čo ale nie je až také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. A zatiaľ ani nič isté. Takže čakajme

Henry aj Gillett jr a Hicks majú pár vecí spoločných:

  • vo svete futbalu ich nikto nepozná, lebo až na skúsenosť s LFC v ňom nikdy nepôsobili
  • sú majiteľmi spoločností, ktoré majú ročne niekoľko stomiliónový obrat, všetci sa venujú finančnému sektoru
  • sú pochopiteľne hodnotení Wall Street, kde má henry aktuálne o čosi lepšie meno, treba ale povedať, že práve narábanie s LFC stálo G&H časť ich reputácie
  • Hicks a Henry sú prioritne priaznivcami baseballu

G&H sa ešte chcú súdi


AKO PREBIEHAL PREDAJ LFC, prehľad – situácia spred 6.10., kedy došlo k dohode o predaji:


24.9. 2010 – Redaktor Liverpool Echo Dominic King rázne odmietol mediálne správy o tom, že Hicks s Gillettom jr musia bankám splatiť dlh do 6. októbra. Jedným dychom ale dodal, že je to práve október 2010, kedy sa tak musí udiať.


20.9. 2010 – Blackstone’s GSO Capital, čo je newyorská investičná spoločnosť, poprela, že by mala podporiť snahu Toma Hicksa o prevzatie úplnej kontroly nad LFC.


17.9. 2010 – Liverpool Echo informuje o tom, že sa spolumajiteľ LFC Tom Hicks snaží získať plnú kontrolu nad klubom. Naopak odchod Georgea Gilletta jr je už takmer hotovou vecou. Len pre pripomenutie, obaja vlastnia zhodne po 50% klubových akcií.


23.8. 2010 – Popredný britský finančník Keith Harris vidí ďalšieho investora na ceste do LFC. „O klub sa zaujíma zaoceánsky investor,“ hovorí a realisticky dodáva: „Nemyslím si, že by sa predaj klubu uskutočnil v tomto letnom prestupovom období. Skôr sa dá čakať, že sa tak stane v októbri, kedy musí byť RBS prefinancovaná čiastka £237m. Aktuálne sa ale nič nedá predpovedať.“


21.8. 2010 – Huang LFC nekúpi! „Dospeli sme k záveru, že plán na získanie zdrojov pre podnikanie, na nový štadión a na angažovanie hráčov, by Liverpoolu umožnil potešiť fanúšikov úspechom, ktorý si zaslúžia. Našou stratégiou bolo aj rozšírenie fanúšikovskej základne v Ázii. Je nám ľúto, že nebudeme mať príležitosť ju rozšíriť. Ďakujeme všetkým fanúšikom LFC, ktorí našej snahe vyjadrili svoju podporu a klubu želáme veľa úspechov.“


15.8. 2010„Máme niekoľko ponúk, musíme však všetky veľmi pozorne preštudovať a zvážiť,“ cituje výkonného riaditeľa LFC Ch. Purslowa BBC.

„Chceme klub predať, čo najskôr, ako to bude možné, na druhej strane sa však neponáhľame,“ dodal.


13. 8. 2010„Správna rada LFC dnes (v piatok 12. 8.) preberala a hodnotila ponuky na kúpu klubu. LFC bude aj naďalej hľadať záujemcov, ktorí budú mať najväčší záujem a bude najlepším riešením tak pre klub, ako aj pre priaznivcov“

„Znamená to, že kupcom sa stane ten, kto Liverpool FC zaistí ekonomickú stabilitu a bude mať záujem o dlhodobú spoluprácu“

„Proces predaja stále beží a zatiaľ nie je jasný, akým smerom sa pohne. Klub nebude komentovať špekulácie, ktoré sa objavili v médiách,“ znie oficiálne vyhlásenie The Reds.


13. 8. 2010 – Royal Bank Scotland a Wachovia, teda banky, ktorým LFC dlhuje peniaze si chcú presadiť nárok, že ak sa predaj The Reds neuskutoční do konca augusta, budú musieť terajší majitelia Gillett jr a Hicks zaplatiť penále £20m.


12. 8. 2010 „Naša konkurencia je silná a my nemáme dostatok skúseností s britskými médiami,“ nechal sa počuť Huang. „Nie sme pripravení na „manželský trojuholník“ akcionári, dlžníci. správna rada. Aktuálne sú naše šance získať LFC 50%-né. Šancu majú aj konzorciá zo Stredného východu či Severnej Ameriky. Máme sa teda stále, čo učiť.“


11. 8. 2010 „Nedám za LFC ani o libru viac, ako je jeho hodnota, nie son predsa blázon,“ hovorí Yahya Kirdi. „Potrebujem dva mesiace na preskúmanie všetkých záležitostí. Ak bude všetko OK, obchod sa uskutoční, ak nie poďakujem a dovidenia,“ dodáva.

„Fandím The Reds od malička, nie je však pre mňa dôležité klub vlastniť. Hocikto, kto bude jeho majiteľom musí preň urobiť len dobré veci.“


9. 8. 2010 – Indická Sahara Group vedená milionárom Subratom Royom LFC nekúpi. „Po zvážení faktov sme sa rozhodli do toho nejsť.“


8. 8. 2010 – LFC musí bankám zaplatiť £240m dlh do 6. 10. 2010. Ak sa tak nestane, RBS prevezme riadenie v spoločnosti Gilletta jr a Hicksa – Kop Holdings, ktorej patrí klub, čo by znamenalo, že The Reds budú závislí od riadnych daní bežných ľudí = skrátený rozpočet.


6. 8. 2010 – Banky chcú, aby sa predaj klubu uskutočnil do 4-6 týždňov. Sekretár LFC I. Silvester: „Zatiaľ neexistuje žiadna dohoda, je tu ale tlak od bánk, aby sa transakcia urýchlila.“


6. 8. 2010 – Huang chce LFC. Potvrdil to Marc Ganis, člen Sportscorp Ltd., investič. spoločnosti zo Chicaga, kt. pracuje pod čínskym obchodníkom.


6. 8. 2010 – Súčasní majitelia LFC Gillett jr a Hicks nemôžu predaj klubu zastaviť. Takisto ani Banky RBS a Wachovia.


5. 8. 2010 – Nie sú indície, že by čínska štátna spoločnosť (CIC) chcela ovplyvňovať snahu kolegu Huanga o kúpi LFC.


5. 8. 2010 – 10 dní pred prevzatím klubu prejde každý nový majiteľ klubu PL dôkladnou previerkou, ktorá má zabrániť finančným problémom.


5. 8. 2010 „Dosiahli sme dohodu pri všetkých dôležitých otázkach vrátane kúpnej ceny, dlhu a financovania nového štadióna. Sme v záverečnej fáze jednania,“ znie vyhlásenie skupiny okolo Kirdiho.


4. 8. 2010 – Huang formálny návrh na odkúpenie LFC nepodal. O LFC ale má záujem. Podľa Liverpool Echo sa o LFC zaujíma 6 finanč. skupín. /aj kuvajtská Kharafi Group a Rhône-Group z USA/


2. 8. 2010 – Čínsky obchodník Kenny Huang a aj bývalý sýrsky futbalista Yahya Kirdi majú záujem o odkúpenie LFC. Požiadavky na nového maniteľa sú jasné: zabezpečiť klub, poskytnúť financie na transfery, aj na výstavbu štadióna + vyrovnať dlh voči bankám RBS a Wachovia (zhruba £240m).


Zdroj: BBC, Liverpool Echo, The Guardian, liverpoolfc.tv

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply