Prestupové špekulácie ako fenomén doby. Kupujeme Messiho a Ronalda, verte tomu

Keďže momentálne prebiehajú majstrovstvá sveta vo futbale v Rusku, tak samozrejme vznikajú mnohé prestupové špekulácie spájané s Liverpoolom.

Lfcway.com je odjakživa jediným webom na česko-slovenskej scéne, ktorý pracuje len s overenými informáciami bez akýchkoľvek špekulácií. V tomto článku to nebude inak. Mnohých zrejme sklamem, ale chcem sa venovať dôveryhodnosti svetových médií.

Kto funguje na facebooku alebo na twitteri určite každý deň sleduje informácie ohľadom letných prestupov. Od mien ako Fekir, Alisson, Shaqiri až po Neymar, Messi, C. Ronaldo, ktorí „určite“ prídu. „Zaručené“ informácie vám poskytujú média ako Liverpool Echo, Daily Mirror, BBC, Sky Sports, goal.com, atď…

Pred pár dňami som sa hlavného admina tohto webu spýtal veľmi jednoduchú otázku – Ktorým médiám a stránkam mám veriť?  

Odpoveď už taká jednoznačná nebola. Dostal som na otázku odpoveď otázkou: Prečo, by si mal veriť niekomu, kto ti klame?

Táto odpoveď je veľmi trefná a jednoznačná. Všetci fanúšikovia chceme čítať zaručené a pravdivé informácie o svetových hráčoch, ktorí by mali posilniť Liverpool. Avšak takmer všetky tieto informácie, ktoré čítame sú úplné kraviny a obyčajný clickbait.

Pozrime sa na, podľa mnohých, najdôveryhodnejší zdroj informácií o prestupoch, ktorým verí väčšina fans (vrátane mňa) a to „slávne“ Liverpool Echo. Toto médium bolo dôveryhodným zdrojom informácii v časoch Brendana Rodgersa, kedy mal jeho prime novinár James Pearce informácie priamo z klubu. Zalezený narcisovi Brodgiemu do časti tela, kde je síce teplo, ale nie až tak príjemne, malo svoje výhody. Keď sa Severný Ír musel z klubu porúčať a na jeho miesto zasadol Nemec Klopp, prišla nielen pre Jimba Pearca krutá realita. Maddock, Joyce, Bascompe zo dňa na deň ako novinári s akou takou dôveryhodnosťou skončili.

Klopp effect zafungoval aj v tomto ohľade a dlhé roky top zdroj informácií o klube ako novinár skončil – hneď po tom, ako mu klub od rieky Mersey ponúkol pozíciu šéfa mediálneho tímu. Tony kladne kývol a jeho niekdajším kolegom zostali len oči pre plač. A tiež kopec „mokrých“ snov, v ktorých im v súvislosti s transferom do LFC napadajú najrôznejšie fantasmagórie.

Časy sa teda zmenili a dnes nielen Liverpool Echo, resp. Jimbo Pearce a spomínaní „pisálkovia“ z The Times, Sky Sports, Guardianu, Telegraphu či Daily Mail len strieľajú do prázdna. Jednoduchým príkladom je Fekir, kedy Pearce začiatkom prestupového okna ráno napísal, že dnes určite bude predstavený a o pár hodín na to (večer) už tvrdil, že prestup sa neudeje.

Toto je obyčajné strieľanie do vzduchu slepými nábojmi. Je to tak, ako keby ste si vy napísali na svoj blog alebo facebook, že dnes prestúpi Lionel Messi do Liverpoolu. Malo by to obrovskú popularitu, ak by ste boli známejšou osobou alebo písali pre nejaký web. No pravdivosť tejto správy by sa rovnako nezmenila a bola by na úrovni 0 bodov. Podobne sú na tom mnohé facebookove fanpage nielen na CZ/SK scéne, ale v zásade v celom svete.

Tak ako a komu veriť? Odpoveď je jednoduchá: Nikomu a všetkým 🙂 Ak si prečítate sólo približnú správu ohľadom prestupu od vyššie spomenutých médii, netreba tomu veriť.

No ak sa zvýši početnosť informácii ohľadom daného hráča a dočítate sa to takmer všade a na každom webe, tak pravdepodobnosť, že sa niečo deje je oveľa vyššia, no nikdy nie 100%. Na tomto svete nič nie je na 100% a je jedno, či sa to týka obyčajných vecí, ktoré každý deň robíte, alebo sa to týka prestupov.

Dokázal nám to Albert Einstein a tento fyzikálny fakt je nesporný. Takže netreba veriť  všetkému na 100% a väčšinou dané informácie sú len obyčajné propagandy, ktoré majú jediný zámer – zvýšiť klikanosť článku/popularitu webu či média, čo ide ruka v ruke s lepšou inzerciou a tá, samozrejme, nie je nič iné ako prachy. Čím tých prachov máte viac, tým lepšie. Toľko dnešná doba. 🙂

Ale, aby bolo jasnejšie, čomu veriť. Tak rozhodne správam, ktoré majú citáciu od čo najdôveryhodnejšieho zdroja, ktorým, žiaľ, sú len oficiálne weby klubov, či potom tí, ktorí nepreberajú a nekomentujú bulvár. Žiaľ, toto je v dnešnej dobe len utópia, každý z novinárov predsa chce, aby mu na účte cinkala výplata.

PS: Podľa interného prieskumu spred pár rokov mal najvyššie percento trafených (tých, ktoré sa z info zmenili na realitu) transfer info Daily Mail. Áno, ten bulvárny Daily Mail, pri ktorom mnohých napína. Jeho výsledok bol v 2014 na úrovni 18% a týkalo sa to všetkých klubov. Za dôveryhodné zdroje považované BBC, Telegraph, Guardian boli na úrovni 14%, Echo na 12-tich, srandy ako Daily Star, goal.com, The Sun nedosiahli ani 10%.

PS 2: Klopp toho v LFC veľa zmenil – k lepšiemu a práve za jeho pôsobenia v klube z Anfieldu novinári vyzerajú ako úplní a navyše neinformovaní tupci. Ak máte úspešnosť info o klube na úrovni 10%, ste všetko iné, len nie dôveryhodnými. A úprimne, zo 100 tipov trafí tých 10 správne asi každý.. Názor ale nech si spraví každý sám, stále je väčšina tých, ktorí veria takmer všetkému, neselektujú. Iní zasa berú bulvár za príjemný zdroj oddychu, lebo ten futbal nemusíme brať zasa až tak vážne. Iba že by tomu bolo opačne 🙂

Spolupráca na článku: kwop

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply