Priestor pre súpera: Historicky prešlo viac hráčov z Bayernu do Dortmundu

Odvetné utkání na půdě Bayernu Mnichov. Do zápasu Liverpool nevstupuje jako favorit, ale jak to vidí tábor hostů?

Čas si na nás udělal administrátor stránky Mia San Bayern, která už po několik měsíců přináši ty nejaktuálnější informace z Bavorského celku. Přesto, že stránka zatím činní pouze cca 4 tisíci fanoušky, její obsach je momentálně na poli fans cz/sk jeden z nejlepších. Proto mi bylo potěšení dělat rozhovor s člověkem, který ke klubu cítí stejnou lásku jako já.

(13.3.) Champions League 2018/19 - 1/16 finále - odveta, Allianz Arena, Mníchov

FC Bayern Mníchov - LIVERPOOL FC, 21.00


pohľad súpera: Historicky prešlo viac hráčov z Bayernu do Dortmundu
postavenie v lige: 1. v Bundeslige vs 2. v Premier League
rozhodca: Daniele Orsato (ITA)
duel ponúka:
Orange Sport (SK), O2 Sport (CZ)

Ahoj, ještě jednou děkuji za rozhovor, rovnou se přesuneme k první otázce.

Na začátku bych se rád zeptal, jak dlouho spravujete stránku na fb? Proč právě Bayern a co v překladu znamená název vaší stránky „Mia San Bayern“?

Na úvod ďakujem, že ste ma oslovili s možnosťou rozhovoru, vážim si to. Stránku momentálne vediem necelý rok. Predtým som bol redaktor inde, ale s pár ďalšími ľuďmi sme sa rozhodli rozbehnúť túto stránku a robiť to inak, tak ako si sami predstavujeme. Dúfam, že sme úspešní.

Názov stránky je odvodený od známeho hesla Bayernu Mia San Mia. V doslovnom preklade z latinčiny to znamená: „My sme my,“ a vyjadruje to základnú filozofiu klubu ako i povahu fanúšikov v mnohých ohľadoch. Názov stránky je doslova: „My sme Bayern“.

Výsledek obrázku pro bayern munich mia san mia

V průběhu sezóny se nejen v bundeslize probírala forma Bayernu se slovy, že kádr v této sezóně má krizi, že Niko Kovač není hodný lavičky Bayernu a že momentálně jste krok za Dortmundem.

Uběhly vánoční svátky, soutěž se překlopila do závěrečné třetiny a Bayern znovu vede Bundesligu. Kde vidíte zásadní zlom v této sezóně?

Áno, Bayern mal problémy, o tom niet pochýb. Tím je vo fáze generačnej obmeny, čo vedenie deklarovalo už začiatkom sezóny. Niko Kovač je taktiež mladý tréner, ktorý nikdy neviedol tak veľký klub ako Bayern. Potreboval čas, aby určité veci pochopil a adaptoval sa. K horším výkonom prispeli aj dlhšie trvajúce zranenia kľúčových hráčov na jeseň: Comana, Tolissa, Thiaga či Jamesa.

Podľa môjho názoru prišiel zlom po výbornom zápase s Benficou v LM (5-1). Hráči o tréner odvtedy získavajú stratené sebavedomie. K zisku prvého miesta v tabuľke však výrazne prispela Borussia Dortmund. Majú skvelý, ale mladý a neskúsený tím, spravili chyby a stratili body, čo ešte viac dodalo silu Bayernu.

Dnes som vďačný vedeniu, že i napriek kritike dali Nikovi potrebný čas, pretože verím, že to bude úspešný projekt.

Bayern je označován v německé bundeslize za tým, který přetahuje nejlepší hráče z jiných týmů, přesto z mého pohledu investujete do mladých hráčů, vedle kterých se pak sestavuje mužstvo. Jak například zapadl Süle nebo Kimmich do sestavy?

Túto nálepku Bayern (podľa mňa) získal neprávom a často si to myslia práve ľudia, ktorí nesledujú Bayern a nemecký futbal. Je pravda, že klub kupuje hráčov (aj) z BL, ale zároveň mnohí prídu zadarmo (Lewandowski, Goretzka), pripadne si prestup vyžiadajú. A musím podotknúť, že za posledných 5-6 rokov kúpila BvB od svojich súperov z BL viac hráčov ako Bavori. Taktiež historicky prešlo viac hráčov smerom z Bayernu do Dortmundu ako opačne.

Čo sa týka vyššie spomínaných hráčov… Kimmich bol jedna z najlepších Pepových investícií. Ten chlapec vie hrať doslova ma každej pozícii, skvelé sa začlenil do tímu Bayernu ako i do nemeckej reprezentácie, kde sa pravdepodobne raz stane kapitánom. Dovolím si tvrdiť, že už dnes patrí medzi aktuálne top3 pravých obrancov na svete. Jeho absencia v odvete proti LFC môže byť veľká strata.

Süle bol tiež dobrý nákup. Keď prichádzal, mnohí odborníci a fanúšikovia si mysleli, že bude len ohrievať lavičku. Dnes je to v Bayerne obranca číslo jeden. Niektorí ľudia v Nemecku ho herným štýlom prirovnali dokonca k Ramosovi. Ako zaujímavosť uvediem, že Süle je zatiaľ najrýchlejším hráčom Bayernu v BL v tejto sezóne.

Výsledek obrázku pro niklas sule

V generálce na LFC jste si smlsli nad Wolsfburgem 6 góly, jak hodnotíš tuto kanonádu a byla to jasná správa Liverpoolu, že se mají na co těšit?

Myslím si, že liga a Liga majstrov sa takmer vôbec nedajú porovnávať. V LM je oveľa vyššia motivácia, je to súťaž, kde je možné všetko. Navyše Wolfsburg patrí medzi obľúbených súperov Bayernu, veď len Lewandowski im ku príkladu v posledných 8 ligových zápasoch strelil 16 gólov. Avšak určite to bol pozitívny signál vyslaný nielen Liverpoolu ale i BvB a fanúšikovia sú šťastní, že videli ten bavorský valec, ktorý si pamätáme z posledného obdobia, najmä pod vedením Juppa Heynckesa a Pepa Guardiolu.

Hodně se mluví o absenci některých hráčů Bayernu pro odvetu s LFC, můžete nám říct jaké důležité hráče budete postrádat a jestli je to velký zásah do sestavy?

Tréner Niko Kovač bude mať starosti najmä v útoku. Chýbať bude vykartovaný Müller, určite tiež nenastúpi zranený Arjen Robben. Otázny je Coman, z maródky sa taktiež len v sobotu vrátil Ribéry a je neisté či zvládne odohrať celý zápas. V zálohe bude chýbať dlhodobo zranený Tolisso.

Najväčšia strata je však má pozícii pravého obrancu, kde bude chýbať vykartovaný Kimmich. Jeho najpravdepodobnejší náhradník Rafinha to bude mať proti rýchlemu Manému veľmi ťažké.

Pro hodně lidí (i pro mě) je Bundesliga druhou nejlepší soutěží světa. Vyrovnanost týmů a útočná hra, dává lize náboj. Dokážete porovnat Nemeckou a anglickou ligu? A jaký pohled máte na Premier League?

Každá liga je samozrejme iná a má vlastné prednosti. PL nie je najsledovanejšia liga sveta len tak pre nič za nič. Z môjho pohľadu obe spomínané ligy sú veľmi kompetitívne, mladší fanúšikovia si pamätajú BL len s dominanciou Bayernu, ale nie vždy to tak bolo.

V PL popravde občas sledujem iba zápasy top 5-6 klubov a nechcem ju radšej nejak opisovať. Ak by som mal charakterizovať BL, tak jej prednosti sú kompetitívnosť, ofenzívna hra a najmä skvelí fanúšikovia.

První zápas na Anfieldu skončil nudnou bezbrankovou remízou. Momentálně však je stále favoritem na postup Liverpool, který dle odborníků je v lepší situaci než Mnichov. Jak vidíte odvetný zápas?

Stávkové kancelárie favorizujú Bayern 😉 Ja som hneď po lose povedal, že toto je možno pri súčasnej forme tímov v LM predčasné finále, a že šance sú 50 na 50. A aj po prvom kole, v ktorom som síce čakal vyrovnaný výsledok, ale zato viac gólov, si myslím, že šance sú 50 na 50. Na jednej strane výsledok z prvého kola hrá viac do karát LFC, avšak Bayern má výhodu domáceho prostredia a Liverpoolu sa v LM von príliš nedarí.

Na záver ešte raz ďakujem za rozhovor a držím palce po zvyšok sezóny.

Díky za rozhovor!

2 Comments

  1. kwop

    12. marca 2019 at 22:16

    Veľmi dobrý rozhovor, fanda Bayernu vyzerá byt ako fanda, ktorý dokáže používať mozog i srdce.. Ale postup mnichovcanom neprajem 🙂

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply