Príprava 2018/19: Aká bola? Kto presvedčil a kto sklamal?

Deväť zápasov, až na Dortmund (1:3) a Bury (0:0) samé výhry. Množstvo pozitív, ale aj potvrdenie toho, čo sme už vedeli. Sú The Reds na sezónu dostatočne pripravení?

Nebudem sa venovať výsledkom v príprave, však tie sú v zásade úplne jedno. Pozriem sa na pozitíva, negatíva a hlavne výkony hráčov.

Na úvod len toľko, že Klopp po dlhých rokoch v profi futbale zvládol preseason ako absolútny profík. Únavné tréningy, boľavé a unavené nohy, množstvo hodín v posilňovni, veľa úmorného tréningu. Ale aj komerčná US Tour, natešení fans, ktorí mohli zblízka vidieť svojich obľúbencov, tradične vtipný a charizmatický Klopp, rozumné sústredenie vo francúzskom Eviane, už hádam aj tradičný Dublin a na záver generálka na Anfielde.

Nie je dôležité, že sme mrdky za veľkou mlákou vyprášili 4:1, nezáleží ani na porazení Guardiolu, môže nám byť šuma fuk aj zahanbujúca porážka Neapolu. 0:0 s Bury pobavilo hlavne fans Evertonu (inak pozdravujem tento zakomlexovaný klub, ktorý sa opäť raz o niečo snaží), 1:3 s Dortmundom môžeme tiež pokojne hodiť za hlavu.

Prejdem teraz k výkonom. Klopp hrá a bude hrať 4-3-3. To je jeho prednostná formácia, do ktorej si v lete priviedol na prekvapenie všetkých Fabinha, už rok avizovaného N. Keïtu, prišiel aj Shaqiri, ktorý chce na Anfielde reštartovať svoj nie malý potenciál a posledným do partie je Alisson – aktuálne najdrahší gólman sveta, ktorý prišiel z rímskeho AS, čím mi LFC dokonale vytrel zrak, pretože som bol presvedčený, že jednotkou zostane Karius.

Jürgen Klopp - liverpool - LFC - reds

Jürgen Klopp

V príprave dostali šancu tradičné mená a nielen mne z nej vyplýva nasledovné:

Už viem, prečo Lallanu tak veľa fans neskonale miluje

Teda mám to na mysli už dlhší čas a popravde, tých, ktorí sa spotia pri pohľade na neho, úplne chápem. OK, nie až tak úplne.

Nebudem sa teraz venovať tomu, že ako futbalista (žiaľ) i ako freestylista je nanajvýš tak priemerný, treba však povedať, že to Let´s dance Adam s loptou vie. A keď sa k tomu ešte pridá jeho bojovnosť, že sa nebojí hodiť protihráčovi do strely, ísť do sklzu, urobiť pár krokov  navyše, aby pomohol ofenzíve i defenzíve.

Potiaľto by bol Lallana fakt dobrý futbalista a to dobrý nemyslím, že priemerný.

Realita je ale taká, že je v zásade nepoužiteľný.

LEBO on síce na špičke kopačky spracuje loptu letiacu z 20 metrovej výšky, ale potom to slušne povedané do*ebe.

LEBO on síce vybojuje loptu v defenzíve, ale potom sa ukľučkuje k smrti. Hneď po tom, ako Naby Keïta nemohol kvôli problémom so zaseknutým krkom nastúpiť na 2 prípravné duely som niekde čítal, že to preto, že sa absolvoval jeden tréning práve s Lallanom.

LEBO on síce pekne obíde protihráča, ale namiesto koncovky, či finálnej prihrávky sa snaží ešte o nejakú zasekávačku. Keď má prihrávať strieľa, keď má strieľať prihráva, ke´d má hru zrýchliť, spomalí ju, keď spomaliť .. proste zle. Fakt zle.

Adam Lallana - lfcway - lfc - liverpool - futbal

Adam Lallana

Lallana nie je dobrý futbalista, je to ofenzívny záložník s trápne nízkou efektivitou, s minimálnym vplyvom na hru. LEBO proste veci robí naopak.

Žiaľ, jeho pobláznený fanclub ho vidí ako anglického Messiho, hovorí nezmysly o tom, že keď je fit (to zdravie je ďalším faktorom, ktoré ho v konečnom dôsledku vykazuje ako niekoho, kto proste nemá čo ponúknuť), tak je parádny a pod. Ono fakt, keby si ľudia pamätali aj to, ako po tom, keď niečo dobré urobí to v sekunde doserie a nie len že to dobré urobil nejakým naozaj pekným futbalovým kúskom, tak by im to snáď docvaklo.

A presne takýto bol Adam Tralallana celú prípravu. To potom predsa nemôže stačiť. Nemôže to byť o tom, že 17-ročný Curtis Jones ho preští na celej čiare. Camacho detto.

Na twitteri som čítal, že rozdiel medzi zraneným Lallanom a zraneným Sturridgom nie je žiadny. Obaja sa dokážu zraniť aj pri pozeraní telky či si na bežnej večeri vidličkou vypichnúť oko. Rozdiel medzi zdravým Lallanom a zdravým Sturridgom je ale zásadný – prvý menovaný je len prieberný pobehaj a tanečník, druhý je top class útočník.

K tejto téme si ešte pomôžem postom z nášho Facebooku. jasné, tie invektíva tam nemusia byť, ale dolný príspevok hovorí za všetko.

Útok góly dodá

Nenapíšem, že garantuje. A možno ich ani nedáme toľko ako v 2017/18, sme ale dopredu naozaj silní. Mané, Salah, Firmino – to je overená kvalita. Sturridge tiež. Len to jeho zdravie. Ako myslieť si, že Danny zostane počas sezóny väčšinu času zdravý je asi taký nezmysel ako si myslieť, že Rodgers bol dobrý manažér, či že nás zlý západ postrekuje chemtrails.

Studge ukázal, že keď je fit, je veľmi platný. Navyše sa zdá, že prijal rolu v tíme – rolu náhradníka, či lepšie povedané žolíka. Plus nezabudol dávať góly.

Shaqiri sa od prvej chvíle snaží, od prvej chvíle chce. Ten chalan bol v Stoke zakopaný. Klopp hrá ale oveľa útočnejší futbal, menej takticky zviazaný a čo je pre rozvinutie nemalého potenciálu Švajčiara možno až zásadné – v Liverpoole aktuálne nemá okolo seba (samých) drevákov. Teda až na Henda, Lovrena a Lallanu…. i Clynea, Morena či Solankeho, hodilo by sa dodať.

Mohamed Salah - futbal - lfcway - reds - liverpool

Mohamed Salah

Keïta, Fabinho, Shaqiri, Alisson

Spokojnosť. Viac asi ani netreba dodávať. Možno iba to, že každý vie, čo má hrať.

Lazari

Tam, kde Sturridge na moje prekvapenie dokázal zostať zdravý (každopádne ale v najbližšom čase čakám jeho zranenie aspoň na mesiac), tak sa Lallana, Matip, Klavan i J. Gomez nechali frustrovať svojou telesnou schránkou.

A keďže tu ide hneď o troch stopérov, hrozí The Reds reálny problém. Teda ak Klopp nepočíta na stredného obrancu s Grujićom …

Joël Matip - futbal - lfcway - liverpool

Joël Matip

Wijnaldum a Milner

A tiež pred chvíľou spomenutý Marko Grujić. Ten zatiaľ nemá v Kloppových predstavách miesto. na trávniku navyše v t ých pár málo príležitostiach nezaujal.

Wijnaldum dokázal skórovať, podľa mňa je smerom bližšie k súperovej bráne lepší. V LFC ale hrá skôr nižšie.

Milner má pravidelne najlepšiu životosprávu, je najlepšie fyzicky pripravený, je to príkladný profesionál. A v tíme v zásade veľmi prospešný a potrebný. Ako futbalista to nie je žiadna top úroveň, ale istota, že si svoju prácu odvedie. tak tomu bolo aj v ostatných týždňoch. Do základu rozhodne skôr ako J. Henderson.

James Milner - futbal - lfc - liverpool - lfcway

James Milner

Ojo, N. Phillips, C. Jones a ďalší mladí

Ojo fakt dobre. Klopp ale pre neho miesto nemá. Zatiaľ.

Nathaniel Phillips prekvapil. Veľmi milo. Má 21, nemá skúsenosť so seniorským futbalom, ale až na pár drobných chýb to v príprave nebolo vidieť.

Curtis Jones detto. Ten bol ešte o chlpe lepší. Nebojí sa hrať s loptou, na 17-ročného chalana je si až príliš istý, čo je dobre. Ak pokazí, snaží sa okamžite chybu napraviť. Môže to byť veľký prísľub.

Rafa Camacho. Stredopoliar, ktorý hrával za U23 na pravom krídle ukázal v príprave na 18/19 na pravej obrane, že pokojne môže konkurovať Clyneovi, navyše smerom dopredu je lepší, šikovnejší. Klopp má rád univerzálov a poctivých chalanov. 18-ročný Portugalčan taký je.

Juniorskí gólmani Kelleher a Grabara nabrali skúsenosti, nezabudnuteľné zážitky, ukázali aj pár pozitív a teraz späť do tvrdej práce.

Chirivella, H. Wilson, Woodburn, Kent v pohode. To stačí, v novej sezóne si aj tak v drese The Reds nezahrajú.

Curtis Jones- futbal - lfc - liverpool - lfcway

Curtis Jones

Origi, Marković, Solanke, Ings, Karius ..

Jedným slovom sklamanie.

Origi po čase potvrdzuje, že tí, ktorí ho svojho času (v čase prestupu do LFC) zvolili do najhoršej jedenástky Ligue 1, nekecali len tak. Belgičan bol snáď ešte horší ako Lallana a ten bol v príprave desný. Keď v dueloch s tímami z nižších súťaží nevidíš  rozdiel medzi profi útočníkmi a časníkom či stavbárom v kopačkách, tak to už potom bdue o niečom vypovedať.

Marković. „Však dal gól, nei je až taký zlý, dal by som mu šancu“ smial som sa na stupídnej reakcii niekoľkých fans. Lazar je tragéd. Futbalový tragéd. Bodka.

Ings a Solanke. Proste dokopy nič. Obaja mali dohromady asi 5 svetlých momentov.

Karius. Hlava úplne v prdeli. Výkony ovplyvnené tým, čo má v prdeli. Na druhej strane ale obrovská netrpezlivosť a tendenčnosť mnohých fans The Reds. Ak totiž Alissona v zápase s Neapolom na 16-ke prehodil Callejón, nie je to to isté, ako keď si Karius v dueli s Turínom zle vypočíta smer letu lopty. Toľko objektívnosť priaznivcov.

Loris Karius - lfc - liverpool - lfcway

Loris Karius

TAA vs Clyne

Trent Alexander-Arnold naskočil do prípravy až niečo vyše týždeň pred štartom sezóny. Aj tak by ale Klopp mal zvážiť, či ho na WHU neriskne. Jasné, nemá ešte po dovolenke dostatočnú hernú prax, záťaž, kondíciu, ale aj za tých pár minút na trávniku toho ukázal viac ako Clyne za celú prípravu.

Nathaniel proste nevie hrať s loptou, nemá kľučku, nemá center. Pravý opak mladého scousera. Ale časť zaslepených fans ho, samozrejme, hodnotí vysoko.

Trent Alexander-Arnold - lfc - liverpool - reds - futbal

Trent Alexander-Arnold

Kto na ľavého beka?

Moreno ukázal, že vie vystreliť, dokonca dať gól. Ale aj to, že rozumovo je ďaleko za Robertsonom.

Andy bol v príprave lepší, ale nebol aký dobrý ako v jarnej časti 2017/18.

Henderson, Mignolet, Lovren

Vrátili sa ešte o čosi neskôr ako Alexander-Arnold, kápo J. Henderson odohral 20 minút, zvyšní ani sekundu. Na „kladivárov“ sa s nimi teda nemôže počítať.

A to ani vtedy, keď má Klopp aktuálne reálny problém s obranou. Úprimne, radšej totálne neskúseného N. Phillipsa ako Lovrena, ktorý proste nemá hernú kondíciu. Prípravu totiž neoklameš.

Príprava nám teda vo všeobecnosti vyšla, pred duelom s West Hamom si ale treba uvedomiť jednu zásadnú vec – tam sa už súper s našimi hráčmi nebude párať – neodtiahne nohu zo súboja, nevypustí ho. Futbal bude najbližšiu nedeľu (12.8.) opäť raz bolieť. A nie málo. Navyše väčšina hráčov sa bude musieť prekonať, lebo striedať môžu len traja, takže 90-minútová nádielka bude riadnou záťažou na organizmus. Navyše je každému hráčovi zrejmé, že keď bude stáť, nepôjde do súboja, Klopp ho zvozí ako malého chlapca. U Kloppa sa totiž nestojí.

Alisson - liverpool - lfc - lfcway - reds

Alisson

A ako na Pellegriniho WHU?

Predstavím si, že J. Gomez nebude dostatočne fit. Ani Matip a Klavan. Tak potom takto:

Alisson – Alexander-Arnold, van Dijk, Fabinho, Robertson, Wijnaldum, Milner, N. Keïta, Salah, Mané, Firmino

lavička: Karius – Moreno, Wijnaldum, Shaqiri, Sturridge, J. Gomez/C. Jones

ps: Fabinho na stopérovi

3 Comments

 1. badyvlasim

  11. augusta 2018 at 20:19

  Ale jo, možná i v 10ti by to měla byt vyhra. Ikdyž ja bych tam ještě třeba toho Andyho šoupnul.

  • robroy

   11. augusta 2018 at 23:05

   Nj. Aj majster tesár sa sem tam utne..

   Zdravotné tažkosti vraj má náš Dejan Lovrenito. Takže nejaký ten stoper príst hadam aj mohol, lebo prípadné zranenie Virgila by pre Kloppa znamenalo priam katastrofu, (ohladom našich ambícii..).. Ja nie som príliš spokojný s našou aktivitou na prest. trhu, aj ked súčet za nákupy je skoro rekordný. Najlepšim sa mi pozáva Keita, aj ked ten bol vyplatený vlani.. ale snád ho ostaný dobehnú

   • badyvlasim

    12. augusta 2018 at 10:18

    Hlavne to sve zraneni prej zatajil, aby neprisel novej stoper. Za to bych s nim rozvazal smlouvu a jeste profackoval. … treba je to kachna, ale k nemu to sedi. Taky bych dva hrace jeste pridal. Stoper, bek, AM, dva z tehle tri pozic.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply