Rafalution l. – Sen, skutočnosť a zabúdanie

Rafael Benítez sa stal manažérom The Reds v lete 2004. Od tej doby toho ponúkol veľa. Poďme si to v niekoľkodielnom seriáli zmapovať.


Houlliera už bolo dosť, povedal si po sezóne 2003/04 vtedajší majiteľ LFC David Moores a Francúzovi nový kontrakt neponúkol.

A keďže ten starý pomaly, ale isto smeroval ku svojmu koncu, namiesto spomienok na pár pekných chvíľ (rok 2001 a 5 trofejí), ktoré Gérard priniesol, sa skôr výkonný riaditeľ Rick Parry začal obzerať po jeho nástupcovi.

Koniec Houlliéra, začiatok Rafalution

Kandidátov bolo logicky viac, napokon aj napriek želaniu fans, ktorí chceli anglického manažéra, zvíťazil Španiel. „Čo od Beníteza čakať?“ nieslo sa Liverpoolom.

Upokojujúcim prvkom mal byť, a napokon aj bol, ten hovoriaci o úspechoch rodáka z Madridu. Benítez získal s Valenciou nielen titul v Primera División, ale dva primáty v dnes už neexistujúcom Pohári UEFA.

Úvodná ligová sezóna na lavičke LFC mu však výrazne nevyšla.

Majitelia, futbalisti aj fanúšikovia samozrejme chceli vidieť Liverpool FC v dueloch s tými najlepšími európskymi mužstvami.

Naproti tomu stála realita, že tím z Anfieldu skončil v Premier League až piaty, teda jedno miesto za miestenkou do kvalifikácie Ligy majstrov. Navyše mu štvrtý flek vyfúkol mestský konkurent Everton.

Po 38. kole najvyššej súťaže Anglicka však zostal priestor na veľké ospravedlnenia.

Medzi najhlasnejšie patrili tie, že je to vlastne prvá sezóna Raafu Rafaela v PL, že hráči, ktorých podpísal (Alonso, Luis Garcia, Josemi, Morientes) sa ešte musia aklimatizovať, navyše je ťažké nájsť náhradu za Owena, ktorý pred sezónou pláchol do Realu Madrid, alebo, že Djibril Cissé ešte ani z ďaleka neukázal, aký je to hráč.

Fantastický istabulský večer núti zabudnúť

Nad týmto všetkým sa potom vynímala spanilá jazda LFC až do finále Ligy majstrov, ktorej prípadný zdarný koniec by na zlé výsledky v lige nechal okamžite zabudnúť.

A tak sa aj stalo. V pamätný istanbulský večer sa šťastena priklonila na našu stranu a Benítezov tím dokázal z polčasových 0:3 zvíťaziť po penaltách 4:3. Azda najkrajší finálový zápas celej histórie LM mal krásne vyvrcholenie.

To bolo zároveň začiatkom Rafalution (Rafalúcie), teda futbalovej revolúcie, ktorá vďaka Španielovým manažérskym, trénerským a taktickým kvalitám prinesie The Reds zašlú slávu plnú trofejí.

Azda aj preto zobrali radikálni liverpoolski fans (a že ich je nielen na Britských ostrovoch viac než dosť) pri oslavách, ktoré pohltili celé mesto, za svoje, že Rafael Benítez predsa nemôže byť len takým obyčajným smrteľníkom.

Tam niekde sa pri pohľade na transparenty s Benítezovou podobizňou nezačala len viera v lepšie zajtrajšky, či kupovanie suvenírov s jeho polčasovým preslovom, ktoré naštartovali obrat, tam hlavne odštartovala jeho nedotknuteľnosť, ktorá bude jedným z hlavných bodov tohto seriálu.

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply